Šiaulių universitetas Švietimo ministerijai įteikė prašymą kitais metais skirti 103 tikslines studijų vietas, 36 iš jų žada remti privataus sektoriaus, 67 – viešojo sektoriaus subjektai.
Ir privačios įmonės, ir savivaldybės
Ketinimų protokolai dėl tikslinio finansavimo pasirašyti su 21 privačia įmone. Net penkias studijų vietas įsipareigojo remti UAB „Baltoptic“. UAB „Salda“ pasirengusi iš dalies finansuoti 4, UAB „Elga“ ir UAB „Splius“ – po 3, dar 6 įmonės – po 2 vietas (uždarosios akcinės bendrovės „Kalvis“, Šiaulių apskrities TV, „Duomenų centras“, „Titnagas“ ir kt.). 11 įmonių žada remti po 1 studijų vietą (uždarosios akcinės bendrovės „Gubernija“, „Rūta“, „Toksika“, Šiaulių bankas ir kt.).
Tikslinį studijų programų finansavimą remia 17 viešojo sektoriaus organizacijų, 14 iš jų – miestų ir rajonų savivaldybės. Daugiausia studijų vietų įsipareigojo remti Šiaulių rajono (8) ir Šiaulių miesto (7), Skuodo rajono (6) savivaldybės. Po 5 studijų vietas iš dalies žada remti Radviliškio ir Mažeikių, po 4 – Kelmės, Pakruojo, Pasvalio, Kretingos rajonų ir Kauno miesto savivaldybės, po 3 – Akmenės, Joniškio, Biržų ir Telšių rajonų savivaldybės.
Šiaulių universitetas bendradarbiavimo sutartis yra pasirašęs su visomis septyniomis Šiaulių apskrities savivaldybėmis. Pasak Šiaulių universiteto studijų prorektoriaus Juozo Pabrėžos, kai kurių kitų savivaldybių vadovai taip pat labai geranoriškai nusiteikę Šiaulių universiteto atžvilgiu.
Netrukus numatoma pasirašyti sutartį su Mažeikių rajono savivaldybe. Vienas iš sutarties pasirašymo iniciatorių – savivaldybės meras, teigiamai vertinantis Šiaulių universiteto, ypač Socialinių mokslų fakulteto, iniciatyvas rajone. Sutartimi įforminti jau vykstantį bendradarbiavimą numatoma vasario 21 d. Mažeikiuose rengiamos studijų mugės metu.
Paklausiausi – finansų valdymo specialistai
Tikslinį finansavimą prašoma skirti 11-ai studijų programų (praėjusiais metais buvo 15). Programos atrinktos atsižvelgiant į keletą prioritetų: jos yra originalios, svarbios regiono plėtrai, kai kurios iš jų pastaraisiais metais surinko mažai studijų krepšelių.
Daugiausia – 15 – paraiškų sulaukė finansų valdymo studijų programa, šios srities specialistų pageidauja 9 viešojo sektoriaus ir 6 privatūs darbdaviai. Paklausios informatikos, kūno kultūros, specialiosios pedagogikos studijų programos (po 13 remiamų studijų vietų). Pasirašyti ketinimų protokolai dėl lietuvių filologijos (11), fizikos (10), audiovizualinio meno (7), dailės (grafikos specializacija), mechanikos inžinerijos (po 6), optometrijos (5), aplinkos ir profesinė saugos (4) studijų programų vietų.
Laukiama geresnių rezultatų
Tikslinio studijų finansavimo tvarka parengta besibaigiant 2011 metams. Pirmą kartą parengti ketinimo protokolus universitetai turėjo per labai trumpą laikotarpį iki 2012 m. sausio 13 d. Praėjusiais metais Šiaulių universitetas prašė finansuoti 166 studijų vietas.
Šiaulių universiteto studijų prorektorius Juozas Pabrėža pripažįsta, kad praėjusiais metais rengiant paraiškas sukaupta daug patirties, kuri buvo ir karti, ir naudinga:
– Į tą patį vandenį bristi lengviau, daug ką jau žinai. Kita vertus, kartais buvo nelengva tiems patiems darbdaviams – merams ir įmonių vadovams – įrodinėti, kodėl siekiame to paties, nors praėjusių metų rezultatai nebuvo labai sėkmingi. Tačiau mūsų ryžtas, užsispyrimas ir, svarbiausia, supratimas, kad tai, ką darome, yra labai reikalinga, davė gerų rezultatų.
Šiemet universitetas tikisi sulaukti daugiau tikslinio finansavimo vietų, negu jų gauta praėjusiais metais. „Optimistiškai nuteikia tai, kad patobulinome ketinimo protokolus, juose atsirado labai svarbus programos reikalingumo pagrindimo skyrius“, – sako prorektorius.
Juozas Pabrėža įsitikinęs, kad tikslinis studijų programų vietų finansavimas labai reikalingas regionams, nes baigusieji Vilniaus ar Kauno universitetus dažnai nenori vykti dirbti į regionus, juose pradeda trūkti tam tikrų sričių specialistų. Kita vertus, universiteto Karjeros centro anketų duomenys rodo, kad didžioji abiturientų dalis norėtų studijuoti ir įsidarbinti arčiau savo tėviškės.