REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tėvai, kurių atžalos šlaistosi gatvėmis alkanos, apdriskusios, vagiliauja, mušasi, plūstasi, nepagarbiai elgiasi su mokytojais ar nuolat bėga iš pamokų, jau nuo kitų metų sausio bus siunčiami į privalomus bendravimo su vaikais kursus. Jie vyks savivaldybėse, o už juos tėvai turės susimokėti patys. Nuo mokesčio bus atleistos tik socialiai remtinos šeimos.

REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybės kol kas sutrikusios

Panevėžio miesto ir rajono savivaldybių vaiko teisių apsaugos skyrių specialistai džiaugiasi naujove ir teigia, kad tokie mokymai labai reikalingi. Tačiau miesto ir rajono savivaldybių vadovai kol kas nežino, kaip ir už kokias lėšas teks organizuoti kursus. Jie nerimauja, kad įstatymų leidėjai bent jau kol kas nė puse lūpų neužsimena apie finansavimą.

REKLAMA

„Idėja gera, tačiau neturėdami pinigų jos neįgyvendinsime. Žmonės iš kaimiškų savivaldybių neprivažinės į miestą“, – „Sekundei“ teigė Panevėžio rajono vicemeras Antanas Pocius.

Ne tik bausti, bet ir auklėti savo atžalų neprižiūrinčius tėvus idėjos autorė Teisingumo ministerija  Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimus, kurie numato kursus tėvams, parengė dar prieš porą metų. Jiems pritarta Seime.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pataisos neįsigaliojo, nes nebuvo naujovės įgyvendinimo plano. Dabar toks jau yra, tačiau jam dar turi pritarti Vyriausybė.

Siųs teismas

Teisę neklaužadų tėvus siųsti į kursus turės teismai. Be nuobaudos už tėvų valdžios nepanaudojimą, jie dar papildomai galės skirti mokymus.

Kursai bus privalomi, už vengimą juos lankyti grės bauda iki kelių šimtų litų. Už teismo įpareigojimo nevykdymą sumokėta bauda neatleis tėvų nuo pareigos išklausyti bendravimo su vaikais tobulinimosi kursų.

Mokymus ves psichologai ir socialiniai darbuotojai, juos tėvai turės lankyti mažiausiai mėnesį – vieną ar du kartus per savaitę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suaugusieji bus mokomi ugdyti kantrybę, valdyti emocijas, geriau pažinti savo vaikus. Numatyti ir praktiniai užsiėmimai.

Už vaikų blogus darbus ir netinkamą elgesį teismas tėvams iki šiol gali skirti įspėjimą arba baudą iki 400 litų, jeigu nepilnametis nusižengia antrą sykį.

Praktika rodo, kad piniginės baudos ne visuomet duoda norimą rezultatą, todėl, be šių nuobaudų, būtinos ir kitos priemonės, padedančios gerinti tėvų bendravimą su vaiku.

Teisingumo ministerijos duomenimis, pernai Lietuvos teismai išnagrinėjo 5600 bylų dėl tėvų valdžios nepanaudojimo. Panevėžyje tokių bylų pernai buvo 610, o šiemet per beveik 10 mėnesių – jau 529.

REKLAMA

Pataisų iniciatorių teigimu, kursai būtų pagalbinė priemonė, leisianti suaugusiajam kurti geresnę socialinę aplinką vaikui namuose, mokykloje, tarp draugų.

Manoma, kad kursus galėtų rengti savivaldybėse veikiantys švietimo centrai, pagalbos mokiniui, mokytojui ir mokyklai centrai ar psichologinės-pedagoginės tarnybos.

Vaiko teisių specialistai – už

Panevėžio miesto ir rajono gyventojai, kurių atžalos linkusios bėgti iš namų, nusikalsti ir kurie neranda bendros kalbos su vaiku, siunčiami į Panevėžio pedagoginę-psichologinę tarnybą. Tačiau bendrauti su pagelbėti galinčiais specialistais jiems nėra privalu.

REKLAMA

Panevėžio savivaldybės  Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Audronės Grainienės teigimu,  labai gerai, jeigu mokymai neklaužadų tėvams bus privalomi.

Vaiko teisių apsaugos specialistai savo darbe beveik kasdien susiduria su tėvų nesugebėjimu rasti rakto į vaiko protą ir širdį, jų psichologijos, socialinių įgūdžių stoka.

Panevėžio rajono Vaikų teisių apsaugos skyriaus vedėja Nijolė Stakytė sako, kad rajone socialinės rizikos šeimų sąraše yra apie 300 šeimų, iš jų pusė įtrauktos dėl socialinių įgūdžių, tarp jų – ir nemokėjimo bendrauti su vaikais, stokos. Todėl ji irgi neabejoja, kad privalomi bendravimo su vaiku tobulinimosi kursai būtų labai naudingi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vien tik piniginės baudos dažniausiai situacijos nepakeičia. Reikia su tėvais kalbėti, juos mokyti“, – įsitikinusi vedėja.

Tokios pat nuomonės ir Panevėžio rajono vicemeras A. Pocius. Jis svarsto, kad Savivaldybei teks gerai pasukti galvą dėl tokių mokymų organizavimo. Jeigu žmonėms teks važinėti mokytis į Panevėžį, daugelis kursus ignoruos. Kita vertus, kol kas neaišku, kas finansuos socialiai remtinų tėvų mokymus.

Panevėžio rajonas jau turi panašių kursų tėvams patirtį. Prieš keletą metų Vadoklių seniūnijos socialinės darbuotojos Ramutės Svikienės iniciatyva Vadokliuose ir Jotainiuose vaikų neprižiūrintiems tėvams porą metų buvo organizuojamos psichologų, medikų, anoniminių alkoholikų paskaitos.

REKLAMA

Tėvus į paskaitas socialiniai darbuotojai kviesdavo ne grasinimais, o geranoriškai pasiūlydavo ateiti, vaišindavo arbata ir sausainiais.

N. Stakytė mano, kad geros idėjos praktinio įgyvendinimo sėkmė priklausys ir nuo kursų kainos. Jeigu jie bus brangūs, kaimo žmonės, net jeigu ir nėra socialiai remtini, vargu ar išgalės už juos susimokėti.

Jos kolegė A. Grainienė pritaria, kad kursų kaina neturėtų būti didelė, tačiau mano, jog už juos  reikėtų susimokėti visiems tėvams, net  ir tiems, kurių pajamos nedidelės.

„To, ką žmonės gauna nemokamai, dažniausiai nevertina“, – sakė A. Grainienė.

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų