Radviliškio rajono mokyklos nenori aklai paklusti Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijai uždrausti mokiniams mokyklose naudotis mobiliaisiais telefonais ir siūlymui iš nepaklususiųjų telefonus konfiskuoti. Baiminamasi galimų incidentų dėl to, jog siūloma tvarka prasilenkia su šalyje galiojančiais teisės aktais.
Siūloma griežtinti taisykles
Rajono mokyklos gavo Sveikatos apsaugos ministerijos viceministro Audriaus Klišonio laišką, kuriame informuojama: Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra yra paskelbusi pranešimą, jog radijo dažnio elektromagnetiniai laukai gali padidinti riziką susirgti smegenų vėžiu, jeigu 30 minučių per dieną ar ilgiau naudojamasi mobiliuoju telefonu.
Ministerijos vardu buvo rekomenduojama imtis atsargumo priemonių bei siūloma mokyklų vadovams kartu su mokyklų tarybomis priimti sprendimus ir papildyti mokyklų vidaus tvarkos taisykles punktu, kuriame būtų nurodyta: pamokų metu mobiliaisiais telefonais naudotis draudžiama.
Rašte nurodoma, jog telefonai pamokų metu turėtų būti visai išjungti, o ne tik nutildytas garsas.
Siūloma mokyklų teritorijose apriboti mobiliojo ryšio naudojimą, griežtai uždrausti filmuoti ar fotografuoti mobiliuoju telefonu.
Pasak ministerijos rašto, norima įteisinti nuostatą, kad iš pažeidusio tokią taisyklę mokinio mokykla turi teisę konfiskuoti telefoną, o mokiniams, pakartotinai pažeidusiems naudojimosi mobiliuoju ryšiu mokykloje taisykles, mokykla turi teisę uždrausti įsinešti į mokyklą ir jos teritoriją mobiliojo ryšio priemones.
Prasilenkiama su įstatymais
Po to, kai apie šį raštą mokyklos informavo moksleivių tėvus, į redakciją kreipėsi vienoje Radviliškio mokykloje besimokančio moksleivio mama. Moteris tvirtino, jog mokykloms siūloma įteisinti tvarka, kad pedagogai gali iš vaiko atimti telefoną ir jį atiduoti tėvams, prasilenkia su šalyje galiojančiais teisės aktais.
„Baudžiamajame kodekse aiškiai nurodyta, kas ir ką gali konfiskuoti, kokie tam reikalingi dokumentai ar sprendimai“, — sakė teisinį išsilavinimą turinti moteris ir klausė: kas bus atsakingas ir atlygins nuostolius, jeigu iš vaiko atimtas telefonas dings? Koks tai pavyzdys vaikui, kai, atimant telefoną, pažeidžiami įstatymai?
Radviliškietė sutiko, jog mobiliųjų telefonų naudojimas pamokų metų gali kenkti ne tik sveikatai — demonstruojama ir nepagarbą mokytojui, bendraklasiams. Pasak jos, reikia daugiau aiškinamojo darbo, o ne prievartos.
Drastiškų priemonių nesiims
Pasak Lizdeikos gimnazijos direktorės pareigas laikinai einančios Rasos Dagienės, mokykla jau keletą metų sutartyse su moksleiviais, kurias pasirašo tėvai, numato, jog vaikai pamokose negali naudotis mobiliaisiais telefonais, nors griežčiau į tai nebuvo žiūrima.
„Mes perspėdavome mokinius, kad, kalbėdami telefonais, jie trukdo pedagogui ir bendraklasiams. Kol kas neteko imtis griežtesnių priemonių. Drastiškų priemonių nesiruošiame imtis ir dabar, tačiau sieksime, kad pamokų metu mobilieji telefonai būtų išjungti“, — sakė laikinoji direktorė.
R. Dagienė pripažino, kad telefonų konfiskavimas ir jų grąžinimas tėvams nėra suderintas su teisės aktais. „Jeigu įvyktų koks nemalonus incidentas, mokykla gali ir nukentėti“, — sakė ji.
Laikinoji mokyklos vadovė sakė, kad nei ji, nei mokyklos pedagogai nežada vaikytis vaikų po kiemą ir tikrinti, ar šie mobiliaisiais telefonais nefilmuoja kur nors pasislėpę pakrūmėje.
Įsigaliojo nauja tvarka
Baisogalos gimnazijos direktorius Alfredas Jasiūnas redakcijai sakė, kad jau įsigaliojo jo pasirašytas įsakymas, kuriuo draudžiama mokykloje naudotis mobiliaisiais telefonais pamokų metu. „Rūpindamiesi vaikų sveikata, ribosime ir jų naudojimą pertraukų metu“, — sakė direktorius.
Jis sutiko su tėvų nuomone, kad telefonų konfiskavimas ir jų atidavimas tėvams yra „slidus reikalas“, nors pripažino, jog yra buvo pasitaikę atvejų, kai iš vaikų būdavo paimami telefonai, jie po pamokų būdavo gražinami.
„Šį įsakymo punktą gali tekti ir panaikinti, nes tai kaip ir neteisėta“, — sakė jis.
Kai kuriose kitose rajono mokyklose taip pat kol kas drastiškų priemonių dėl naudojimosi mobiliaisiais telefonais mokyklose imtis nesiruošiama.
Saulius Juškevičius