REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žymi makiažo meistrė Alina Gues įspėja augintinių šeimininkus – galite susidurti su labai nemaloniu apsauginių priemonių nuo erkių šalutiniu poveikiu. Artėjant šiltajam metų laikui moteris nusprendė pasirūpinti ir savo augintinių sveikata, tačiau tabletės, skirtos apsaugoti nuo erkių bei kitų parazitų, sukėlė rimtų šunelio sveikatos sutrikimų.

Žymi makiažo meistrė Alina Gues įspėja augintinių šeimininkus – galite susidurti su labai nemaloniu apsauginių priemonių nuo erkių šalutiniu poveikiu. Artėjant šiltajam metų laikui moteris nusprendė pasirūpinti ir savo augintinių sveikata, tačiau tabletės, skirtos apsaugoti nuo erkių bei kitų parazitų, sukėlė rimtų šunelio sveikatos sutrikimų.

REKLAMA

Ji pasakoja, kad tokią pačią tabletę augintiniui buvo sugirdžiusi ir prieš metus. Po kelių dienų augintinio sveikata ėmė staigiai blogėti, o veterinarijos gydytojas tą kart nustatė pankreatito diagnozę.

„Tiesa, tuomet to nesusiejau kaip tabletės šalutinio poveikio. Niekada apie tai niekas nebuvo įspėję, niekas apie tai nekalba, net veterinarai. Tada juk galėtum įvertinti rizikas ir pasirinkti, žinodamas visus už ir prieš“, – pasakoja makiažo meistrė.

Ji sako, kad tabletes įsigijo paprastoje gyvūnėlių reikmenų parduotuvėje, tačiau pakuotėje įprastai yra daugiau nei viena ar dvi tabletės, todėl susiduriama ir su kita problema.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu perki dvi tabletes, o ne visą pakuotę, kasininkė parduoda tabletes atskirai, išėmusi iš pakuotės, todėl net informacinio lapelio žmogus negauna. Tokiu būdu net neturi galimybės perskaityti ir sužinoti apie galimai gresiančias kontraindikacijas“, – sako moteris.

REKLAMA

Gyvūno sveikata sušlubavo iš kart po tabletės

Kadangi ankstesnių negalavimų su tablete nesiejo, Alina nusprendė tokią pat apsaugą nuo erkių pasirinkti ir šiemet, tačiau šį kartą šalutiniai poveikiai, pasak jos, buvo daug stipresni ir greitesni.

„Šio sezono pradžioje, sudavėme tą pačią tabletę. Ilgai netrukus, valandos bėgyje, prasidėjo didelis vėmimas bei viduriavimas, svirduliavo, o visai netrukus įvyko ir pirmas priepuolis, kuris privertė mane pradėti ieškoti informacijos apie šias tabletes. Ir aš jos radau tiek, kad plaukai piestu atsistojo“, – patirtimi dalijosi klaipėdietė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji sako, kad šuo iki tabletės sugirdymo buvo visiškai sveikas – žaismingas, judrus, nesiskundė apetitu, „na tiesiog mažas, pūkuotas, visada geros nuotaikos energijos užtaisas“.

Tačiau viskas staiga pasikeitė sugirdžius augintiniui apsaugą nuo erkių: „Ir staiga, po nekalto „skanuko“ sudavimo, turime šeimos narį, kuriam pasireiškia visa puokštė negalavimų. Žarnyno, kasos, kepenų rodikliai buvo labai prasti, crb rodmuo vienu tarpu buvo net 228, norma iki 10.“

Atvejų girdėjo ir daugiau

Alina pasakoja lankiusis pas tris skirtingus veterinarus, iš kurių du pritarė moters spėjimui. „Buvome pas tris skirtingus veterinarus, du iš jų pritarė, kad taip, nuo tabletės galimos tokios komplikacijos ir reikalingos lašelinės plauti organizmą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jie paminėjo, kad svarbiausia čia laikas, per kurį tabletė pasišalins iš šuns organizmo, tačiau vienas veterinaras mums liepė pamiršti, kad tai tabletės poveikis, nors iš pradžių minėjęs buvo, kad literatūroje yra skaitęs, apie tokią galimybę“, – pasakoja klaipėdietė.

Gydymo dalis buvo skysčių terapijos, kurios trukdavo net po 6-7 valandas per vieną dieną, o tada laukė ir labai ilgas antibiotikų kursas. Alina pasakoja, kad veterinarai sakė su tokiais atvejais susiduriantys retai, tačiau iš didelės auditorijos sekėjų ji sulaukė šimtų laiškų iš moterų, susidūrusių su tokia pačia situacija.  

„Didžiausia reakcija buvo iš žmonių, kuomet pasidalinau savo istorija socialinėje medijoje ir gavau šimtus laiškų iš moterų, kurių augintiniams pasireiškė identiškos kontraindikacijos, identiški priepuoliai iškart po tabletės sudavimo.

REKLAMA

Moterys man siuntė vaizdo įrašus, kuriuose priepuoliai skirtingoms veislėms tokie pat. Kai kurių augintiniai neišgyveno, kai kurių – su šiais priepuoliais gyvena ir vartoja įvairius preparatus, kurie malšina priepuolių intensyvumą, tačiau labai kenkia kepenims“, – dalijosi moteris.

Informacijos Lietuvoje trūksta

Pasak jos, užsienio spaudoje žinių apie galimus šalutinius poveikius netrūksta, o socialiniuose tinkluose net galima rasti šeimininkų, nukentėjusių nuo tablečių, sukurtas grupes, tačiau Lietuvoje apie tai kalbama per mažai.

„Apie tai jau labai garsiai kalbama svetur, daromi žurnalistiniai tyrimai, šnekama per TV laidas, tačiau pas mus apie tai vengiama kalbėti ir ši baisi chemija yra aukštinama, kaip vienintelis būdas apsisaugoti nuo erkių bei parazitų“, – sako moteris.

REKLAMA

Ji sako, kad savo patirtimi nori apsaugoti kitus augintinių šeimininkus, galvojančius apie būdus apsaugoti augintinį nuo parazitų.

„Deja, kartais per nežinojimą, ar nepasidomėjimą, šiuo atveju kaltinu ir save, žmogus pasirenka savo ranka nuodyti savo mylimą šeimos narį. Jei tik galėčiau atsukti laiką atgal, niekada gyvenime nebeduočiau tų tablečių.

Kasdien matant jos priepuolius, kai jos mažas kūnelis surakinimas ir jos akyse matau baimę, man plyšta širdis. Padarysiu viską, kas mano galioje, kad surasčiau išeitį ir savo skausminga patirtimi noriu pasidalinti žinodama, jog galbūt taip apsaugosiu kitas mažas širdutes“, – sako Alina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šalutinių atvejų nuo tablečių pasitaiko

Veterinaras Paulius Morkūnas sako, kad tokių reakcijų tikrai pasitaiko. „Tikrai esu turėjęs tokių atvejų. Šiemet jau maždaug 5 gyvūnus mačiau, kuriems sudavus tabletes pasireiškė vėmimai, kepenų sutrikimai“, – sako veterinaras.

Vis dėlto pirmiausia jis siūlo įsitikinti, ar tai – tikrai reakcija į preparatą. Nors apsauginės priemonės gali turėti pašalinių poveikių, kartais tai gali būti ir sutapimai:

„Dažnai prieš naudodami preparatus nepatikriname augintinio sveikatos būklės. Negali žinoti, ar tai tikrai nuo tabletės, ar tai buvo plona linija ir tiesiog viskas sutapo. Kartais tik mums atrodo, kad augintiniams viskas gerai.“

REKLAMA

Tabletės, pasak P. Morkūno, pasižymi aukštu efektyvumu ir naudojamos visame pasaulyje, todėl belieka rinktis mažesnę blogybę ir bandyti apsaugoti augintinius nuo erkių, negu apskritai jų netekti dėl erkių pernešamų ligų. Mirties atvejų nuo šių tablečių veterinaras sako negirdėjęs.

Svarbu paminėti, sako veterinaras, kad naudojant tabletes jas reikia vartoti tiksliai, kaip nurodo gamintojas. Jis pasakoja, kad kai kurie žmonės, siekdami didesnės apsaugos, suduoda augintiniams didesnei kūno masei skirtus preparatus, o taip augintiniams tik padaroma žala.

O informacinius lapelius, patvirtina veterinaras, gauti pavyksta tikrai ne visada. „Yra gamintojai, kurie į vieną pakuotę deda 3 tabletes ir vieną informacinį lapelį. Kiti gamintojai į vieną dėžutę deda po vieną tabletę ir lapelį“, – sako jis.

REKLAMA

Kokią apsaugą nuo erkių pasirinkti?

Tačiau alternatyvų apsaugai yra ir daugiau. Veterinaras sako, kad kiekvieną priemonę reikia rinktis tik atsižvelgus į augintinio gyvenimo sąlygas, veislę bei plauko ilgį.

„Kokį preparatą rinktis yra labai individualu. Jei gyvename 12-ame aukšte ir beveik nebūname lauke, galbūt pačios stipriausios apsaugos neverta rinktis. Kiek veterinarų klaustumėte, visi pasirinktų skirtingai, bet šalutinių reakcijų būti gali nuo visų“, – perspėja specialistas.

Atsakingai reikėtų pasidomėti ir gamintoju, kadangi, pasak P. Morkūno, skirtingų gamintojų produkcija skiriasi.

Pasirinkus apsauginę priemonę, augintinį reikėtų kurį laiką stebėti – veterinaras primena, kad alerginės reakcijos ar šalutiniai poveikiai gali pasireikšti nuo bet kurio preparato, tačiau vienų priemonių simptomus pašalinti lengviau, nei kitų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nuo lašų daugiau pasireiškia alerginės reakcijos, staigiai išberia odą, reakcija dažniausiai pasireiškia per valandą laiko. Tokiu atveju reikia gyvūną išmaudyti, kartais reikia suleisti priešalerginių vaistų. Nuo dirželio irgi buvę alerginių reakcijų.

Kas yra gerai, kad panaudojus lašus gali gyvūną išmaudyti, jei reikia – suleisti vaistų ir jie pasišalina, jei dirželis sualergizavo jį gali nuimti, o jei tabletę prarijo jos jau nebeišimsi. Nuomonių tikrai yra visokių, bet aš asmeniškai nesu labai už tabletes“, – sako P. Morkūnas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų