REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pomidorai idealiai tinka auginti vazonuose ar konteineriuose tiek patalpoje, tiek lauke, todėl juos mielai renkasi sodininkai. Vaisiai pradeda derėti nuo vasaros vidurio, priklausomai nuo pasirinktos veislės ir oro sąlygų. Mažesni pomidorai paprastai sunoksta greičiau nei didesni, o šiltnamio pomidorai noksta ilgiau.

Pomidorai idealiai tinka auginti vazonuose ar konteineriuose tiek patalpoje, tiek lauke, todėl juos mielai renkasi sodininkai. Vaisiai pradeda derėti nuo vasaros vidurio, priklausomai nuo pasirinktos veislės ir oro sąlygų. Mažesni pomidorai paprastai sunoksta greičiau nei didesni, o šiltnamio pomidorai noksta ilgiau.

REKLAMA

Pasak „Gardeners’ World“ savininko Monty Don, yra vienas paprastas triukas, kurio sodininkai gali imtis, jei jų pomidorai neprinoko, rašo express.co.uk.

Naujausiame rugsėjo mėnesio tinklaraščio įraše sodininkystės ekspertas paaiškino, kad dėl itin karštų orų JK šią vasarą daugelis pomidorų tikriausiai liks žali.

Monty sakė: „Pomidorai geriausiai sunoksta, kai temperatūra yra nuo 26 iki 30 laipsnių, todėl ši vasara daugeliui jų buvo per karšta. Tai ypač aktualu, jei jie auginami šiltnamyje ‒ tai reiškia, kad daugelis išliks žali daug ilgiau nei vėsesnę vasarą. Tačiau iki rugsėjo šiluma baigiasi ir neišvengiamai visi liekame su žaliais pomidorais, kurie niekada neprinoks“.

REKLAMA
REKLAMA

Laimei, sodininkams nereikia jaudintis, nes Monty Don pasiūlė gudrų triuką, kaip greitai subrandinti vaisius naudojant bananą.

Išdavė naudinga triuką

Monty patarė: „Skinkite pomidorus po vieną ar kekėmis, tada įdėkite juos į dėžutę ar stalčių su bananu, jie sunoks“. Pomidorai gamina etileną, kuris skatina nokimą. Padėję pomidorus šalia kitų vaisių, kurie išskiria etileną, pavyzdžiui, bananų, galite pagreitinti procesą.

REKLAMA

Etilenas yra natūraliai atsirandantis augalų hormonas ir yra vienas paprasčiausių junginių, turinčių įtakos fiziologiniams procesams augaluose. Etileno dujų poveikį ir vaisių nokimą taip pat gali atlikti kitos dujos, pvz., anglies dioksidas ir deguonis, ir tai priklauso nuo vaisiaus rūšies.

Obuoliai taip pat išskiria etileno dujas. Taigi, jei neturite bananų, pabandykite įdėti obuolį į stalčių, maišelį ar dėžutę šalia žalių pomidorų. Obuoliai, kaip ir bananai, taip pat gali pagreitinti avokadų nokimą, kai jie dedami kartu.

Pomidorus galima nokinti ir ant palangės. „NC State University Cooperative Extension“ ekspertai pasiūlė tiesiog nuskinti pomidorus, juos nuplauti, nusausinti ir padėti ant palangės, kad baigtų nokti.

REKLAMA
REKLAMA

Toks nokinimas pasižymi sparčiais ir ryškiais pokyčiais, kurie suteikia vaisiams patrauklių skonio savybių. Kai kurie žinomi pokyčiai yra vaisiaus suminkštėjimas dėl ląstelių sienelės medžiagų susidėvėjimo ir žalio fono išnykimo.

Kiti darbai sode

Savo rugsėjo mėnesio tinklaraščio įraše Monty taip pat pažymėjo, kad kai kuruos vasarinius vaiskrūmius reikia genėti dabar, ypač avietes. Kai jūsų vasarą derančių aviečių derlius bus nuimtas, laikas iškirpti stiebus, kurie šiemet davė vaisių. Tai skatina iš pagrindo augti naujus stiebus, kurie vaisius duos kitą vasarą.

Nenugenėjus aviečių, gausūs nauji ūgliai duos mažus vaisius ir plėsis už jiems skirto ploto ribų. Be to, vaisiniai stiebai kiekvienais metais palaipsniui silpnės ir galiausiai mirs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuos senus stiebus nesunku pastebėti, nes jie yra rudos spalvos ir ant jų yra likusių vaisių kotų. Ekspertas paaiškino:

„Dabar senas rudas vasarinių aviečių vyteles galima nupjauti iki pat žemės, paliekant šviežias naujas žalias vyteles. Šios naujos vytelės neš kitos vasaros derlių. Gera mintis yra sumažinti iki šešių stipriausių ūglių, pašalinant visus mažesnius ar nepatogiai augančius“.

Monty teigė, kad likusias vyteles kitais metais reikės saugiai paremti, todėl vasarines avietes geriausia auginti įrengiant nuolatinę atramų sistemą. Idealiu atveju nauji stiebai dabar turėtų būti maždaug 20 cm atstumu vienas nuo kito.

Sodininkystės profesionalas paaiškino: „Aš rišu stiebus virvelėmis prie lygiagrečių vielų, tvirtai pritvirtintų tarp kuolų, juos apjuosiu ir tolygiai išskleidžiu. Svarbu, kad augalas būtų tikrai saugus, nes žiemos vėjai gali juos išguldyti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų