REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Priklausomai nuo turimų genų tipo, kai kuriems šizofrenija sergantiems pacientams B grupės vitaminai gali žymiai palengvinti ligos simptomus, rodo JAV atliktas tyrimas.

Priklausomai nuo turimų genų tipo, kai kuriems šizofrenija sergantiems pacientams B grupės vitaminai gali žymiai palengvinti ligos simptomus, rodo JAV atliktas tyrimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai 140 ligonių stebėjo 4 mėnesius ir nustatė, kad tie, kas turėjo aktyviai veikiantį geno FOHL1 variantą, geriau įsisavino folio rūštį ir B12 vitaminą palyginti su tais, kieno tas genas buvo pasyvus.

REKLAMA

„Šis genas faktiškai kontroliuoja folio rūgšties patekimą į kraujotaką“, sako tyrimo vadovas dr. Joshua Roffman iš Masačusetso klinikų.

B vitaminų grupei priklausanti folio rūgštis (B9) dalyvauja gaminant neurotransmiterius, kurie žmogaus organizme perduoda smegenų signalus.

Pasak dr. J. Roffman, jau pusė šimtmečio folio rūgšties nepakankamumas siejamas su šizofrenija, ir mokslininkai, pavyzdžiui, istoriniuose šaltiniuose yra aptikę protinių susirgimų protrūkių po bado Kinijoje ir Nyderlanduose.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau naujausias tyrimas yra pirmasis, kuris apėmė didelį kiekį būtent šizofrenija sergančių žmonių, praneša „Reuters Health“. Tyrimai buvo atliekami Masačusetse, Niujorke ir Mičigane, jų ataskaitą paskelbė Amerikos medicinos draugijos žurnalas „JAMA Psychiatry“.

Mokslininkai nagrinėjo tokius šizofrenija sergančių asmenų simptomus kaip apatija, užsisklendimas ir nesugebėjimas reikšti emocijas. Šie simptomai yra švelnesni nei šizofrenijai būdingos haliucinacijos, kliedesiai ir paranoja, tačiau vis dėlto lemia svarbius sutrikimus ir neįveikiami gydant tradiciniais vaistais nuo psichozės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nėra sukurta nieko, kas būtų visuotinai pripažįstama kaip galintis padėti. Todėl tokių tyrimų labai reikia“, sako dr. Scott Stroup, Niujorko Kolumbijos universiteto profesorius, kuris šiame tyrime nedalyvavo.

140 šizofrenija sergančių asmenų buvo atsitiktinai paskirstyti į dvi grupes, ir vienos jų nariai keturis mėnesius kasdien gaudavo po 2 miligramus folio rūgšties ir 400 mikrogramų vitamino B12, kuris sustiprina folio rūgšties poveikį. Kontrolinės grupės nariai gaudavo placebo, visi tiriamieji gaudavo įprastinių jiems skirtų vaistų.

REKLAMA

Pradedant tyrimą, pagal 100 balų skalę buvo įvertinti ligonių simptomai, ir abiejų grupių vidurkis buvo tarp 30 ir 40 balų. Pasak dr. J. Roffman, pacientų simptomai buvo nuo švelnių iki itin ryškių.

Apskritai, papildų gavusiųjų grupėje po 4 mėnesių ligos simptomai sušvelnėjo, tačiau tas pokytis dar labiau išryškėjo, kai mokslininkai išsiaiškino, kokio tipo FOLH1 geną turi kiekvienas tiriamasis.

REKLAMA

Paaiškėjo, kad aktyviai veikiantį geno FOHL1 variantą turėję ligoniai papildus įsisavino geriau, o jų neigiami simptomai sumažėjo penkiais punktais palyginti su tokį pat geno variantą turėjusiais kontrolinės grupės nariais.

Pasak dr. J. Roffman, šis skirtumas nedidelis, tačiau pastebimas, be to, tyrimo pradžioje visų aktyviai veikiantį geno FOHL1 variantą turėjusių ligonių kraujyje buvo daugiau folio rūgšties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat nustatyta, kad papildus vartojusių ligonių su pasyviu geno FOHL1 variantu folio rūgšties kiekis kraujyje galiausiai susilygino su aktyvų geno variantą turėjusių ligonių, ir galbūt šių ligonių simptomai būtų irgi sušvelnėję, jei tyrimas būtų trukęs ilgiau nei keturis mėnesius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
rekomenduojame
  • Gamink išmaniai


TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų