Jei kartais pagalvojate, kad keliaujant po įvairius pasaulio kampelius būtų puiku apsistoti ne vienas į kitą panašiuose viešbučiuose arba jaunimo nakvynės namuose, bet pasisvečiuoti vietinių namuose ir bent akies krašteliu žvilgtelėti, kaip teka jų kasdienybė? Tuomet jums derėtų pasidomėti svetingumo klubų veikla.
Geriausiai žinomi viso pasaulio keliautojus vienijantys klubai hospitalityclub.org bei couchsurfing.org iš esmės remiasi ta pačia filosofija – kurti geresnį ir vieningesnį pasaulį, atvirą skirtingoms kultūroms, požiūriams ir įsitikinimams. Tai ne pelno siekiančios organizacijos, paremtos savanorystės ir bendradarbiavimo principu. Į jas gali įsitraukti kiekvienas norintis.
Kaip tai funkcionuoja?
Žmonėms pirmą kartą išgirdusiems apie svetingumo klubus, paprastai kyla klausimai: ar norint tapti jų nariu reikia atitikti kažkokius reikalavimus? Kiek tai kainuoja? Kokius įsipareigojimus reikia prisiimti?
Iš tiesų viskas kur kas paprasčiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Hospitalityclub.org arba couchsurfing.org nariais gali tapti kiekvienas, prijaučiantis šių organizacijų idėjoms, tai visiškai nieko nekainuoja, o įsipareigojimai priklauso nuo individualių kiekvieno nario galimybių. Bet apie viską iš pradžių.
Norėdami tapti kurio nors klubo nariu, visų pirma turite užsiregistruoti. Trumpai tariant, susikuriate anketą, kurioje pateikiate pagrindinę informaciją apie save: vardą, pavardę, kontaktus (ši informacija nebūtinai turi būti rodoma), kokiomis kalbomis kalbate, kuo domitės ir, žinoma, ką galite pasiūlyti savo svečiams. Kiek ir ko norite apie save rašyti – jūsų asmeninis reikalas. Vis dėlto kuo anketa išsamesnė, tuo lengviau bus susidaryti vaizdą, ko iš vieno ar kito žmogaus galima tikėtis realybėje. Tarkime, daugeliui narių pasitikėjimo nekelia anketos be nuotraukos.
Atlikę šį veiksmą, bet kada galėsite prisijungti prie sistemos, peržiūrėti kitų narių anketas ir su jais susisiekti. Tuo tarpu žmonės, ketinantys keliauti į jūsų miestą, galės peržiūrėti informaciją apie jus, paprašyti nakvynės arba tiesiog pasiūlyti susitikti.
Nėra apribojimų
Ne kartą, ypač iš vyresnio amžiaus žmonių, teko girdėti dvejonių, kad tokie klubai veikiausiai labiau tinkami jaunimui, ieškančiam linksmos kompanijos ir triukšmingų pramogų. Iš tiesų kiekvienas narys čia gali rasti savo bendraminčių. Pavyzdžiui, hospitalityclub.org galima prisijungti prie įvairių grupių: menininkų, muzikantų, tranzuotojų, dviratininkų, kulinarų, paukščių stebėtojų, ekologų, vegetarų ir kitų. Taip pat egzistuoja atskiros grupės moterims, pagyvenusiems žmonėms bei šeimoms. Yra netgi grupė, prie kurios gali prisijungti nariai, pageidaujantys sulaukti daugiau svečių.
„Naudojantis svetingumo klubais tikrai nebus sunku susirasti draugiją, su kuria galėtum pasiausti vietiniame klube ar vakarėlyje. Tačiau keliaudami su draugais esame apsistoję ir pas solidžius verslininkus, mokslininkus bei šeimas su vaikais. Važinėdami po Suomijos šiaurę gyvenome netgi pas pagyvenusius ūkininkus,“ – pasakoja ne vienerius metus abiems klubams priklausanti Marija.
Kita pašnekovė, dvejų metukų dukrytę auginanti Gabrielė, patikino, kad svetingumo klubai atviri netgi tėvams su mažamečiais vaikais. „Kai su šeima nusipirkom lėktuvo bilietus į Romą, kažkodėl nusprendėm išbandyti hospitalityclub.org. Į mūsų užklausą atsakė jaunas matematinių tyrimų srityje dirbantis žmogus. Jo nedideliame, bet labai jaukiame bute praleidome keturias dienas. Tiesą sakant, tikrai nesitikėjom sulaukti tokio svetingumo!“ – prisiminimais dalijasi jauna moteris.
Dar vienas svarbus klausimas – ar keliauti tokiu būdu visada saugu? „Pasisvečiavę pas kurį nors narį arba patys priėmę jį į savo namus, žmonės paprastai parašo atsiliepimą. Iš jų galima susidaryti šiokį tokį vaizdą. Juk asmuo, apie kurį visi atsiliepia tik gerai, vargu ar bus žudikas maniakas,“ – juokiasi Marija. „Tikrai nebūtina važiuoti pas žmogų, kurio anketoje nėra nė vieno atsiliepimo ir netgi nuotraukos. Kita vertus, sykį atvykę pas vieną prancūzą buvom kiek nustebinti jo įpročio po namus vaikščioti Adomo kostiumu. Galbūt jis ir neturėjo jokių blogų ketinimų, tačiau mes vis tiek persikraustėm pas kitą šeimininką,“ – pasakoja mergina. Trumpai tariant, šiokia tokia rizika visada yra, tačiau be jos nebūtų ir pažinimo džiaugsmo.
Kitoks būdas pažinti šalį
Kuo toks keliavimo būdas yra artimas jį besirenkantiems žmonėms? Ką kiekvienas jų gauna svečiuodamasis pats arba priimdamas nepažįstamus žmones po savo stogu?
„Man svetingumo klubai visų pirma yra galimybė tiesiogiai pažinti pasaulį ir jame gyvenančių žmonių įvairovę. Tai tarsi tam tikri kultūriniai mainai. Žinoma, visada prisimenu ir pačias vietas – puiku, kai turi galimybę pagyventi tipiškame paryžietiškame bute, namelyje šalia Alpių ar jūros kranto. Tačiau svarbu ne tik imti pačiam, bet ir duoti. Žmonės, suteikiantys nakvynę, nėra viešbutis. Jie tikisi įdomios patirties, gerai praleisti laiką, sužinoti ką nors naujo apie tavo šalį ir kultūrą. Todėl derėtų nepamiršti ir lauktuvių. Aš dažniausiai vežu lietuviško alaus, saldumynų, informacinių leidinių arba smulkių suvenyrų,“ – patirtim dalijasi Marija.
Dar viena pašnekovė Ieva teigia, kad svetingumo klubai leidžia pažinti tikrąjį kitų šalių ir miestų veidą. „Anksčiau esu važiavusi į kelias ekskursijas su kelionių agentūromis. Buvo smagu, tačiau po kiek laiko supratau, kad mano parsivežti įspūdžiai prilygsta gražiems atvirukams. Jie neatspindi tikrojo vietos veido. Tada ėmiau keliauti savarankiškai, atradau hospitalityclub.org ir couchsurfing.org. Nenorėdama prarasti asmeninės erdvės neretai netgi nakvoju viešbučiuose arba hosteliuose, tačiau beveik visada parašau keliems žmonėms, siūlydama susitikti, pasivaikščioti, pasėdėti kavinėje ir tiesiog pabendrauti.
Vilnietis Algis prisipažino, kad dėl įtempto darbo grafiko retai randa laiko keliauti pats. Užtat su malonumu priima jam parašančius svetingumo klubų narius. „Gyvenu netoli miesto centro, todėl galiu pasiūlyti patogią nakvynės vietą. Be to, kiekvieną kartą vis labiau pagilinu savo gidavimo patirtį. Užsieniečiai priverčia pasižiūrėti į savo miestą naujomis akimis ir pamatyti dalykus, kurių šiaip nebepastebi. Aišku, tai ir galimybė susirasti naujų pažįstamų,“ – privalumus vardija jis.
Svetingumo klubai teikia daugybę galimybių. Vieniems tai būdas keliauti, neišleidžiant daug pinigų, kitiems – proga pažinti, susipažinti, įdomiai ir turiningai praleisti laiką. Ką pasirinkti ir, ar pasirinkti priklauso tik nuo jūsų.