Kartą 2012-aisiais Tamara Minge (29 m.) ryte pabudo su visiškai surakintu žandikauliu.
„Norėjau išsižioti, tačiau burnos atverti negalėjau plačiau nei pirštas. Pirmą kartą jutau skausmą, be to, tam priešinosi ir pats žandikaulis“, - sakė ji.
Vieniša mama, auginanti 7-erių metų dukrelę, kreipėsi į dantistą, kuris, manydamas, jog pasislinko žandikaulio diskas, nusiuntė ją pas veido chirurgijos specialistą.
Tamara pas Melburne dirbantį gydytoją važiavo net 424 km. Kelionėje pirmyn ir atgal moteris sugaišo apie 10 valandų. Atlikta procedūra turėjo pataisyti jos būklę, tačiau situacija tapo dar blogesnė.
Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad moters kairiajame ir dešiniajame žandikaulio sąnaryje susidarė osteoartritas – sudilo kremzlės.
Tamara turėjo vienintelę išeitį. Dešinysis jos žandikaulis turėjo būti pakeistas specialiai jai pagamintu proteziniu sąnariu.
Moters draugė Kristyn Norton, internetinėje svetainėje „GoFundMe“ sukūrusi anketą, skirtą aukoms rinkti, teigė: „Ją gydęs chirurgas teigė, jog alerginio testo, kurio taip reikalavo papuošalams ir nikeliui alergiška Tamara, atlikti nereikia, nes dirbtinis sąnarys gaminamas ir titano.“
2013-ųjų lapkričio mėnesį atlikta operacija, kainavusi daugiau nei 14 tūkst. eurų, truko net 5 valandas. Jos metu buvo pakeisti nusidėvėję žandikaulio sąnariai, esantys labai arti moters kaukolės.
Alergija metalams
Atrodė, jog gyvenimas vėl turi grįžti į savas vėžias, tačiau po poros mėnesių Tamara pradėjo justi skausmą, turėjo problemų su oda, o žandikaulis ištindavo.
Pas dermatologą atlikus alerginį odos testą, paaiškėjo, kad moteris yra alergiška dviem pakeistame sąnaryje esantiems metalams – nikeliui ir kobaltui.
Laikui bėgant ir kairėje žandikaulio pusėje esantis sąnarys pradėjo kelti skausmą, o tai reiškė, jog moteriai reikės pakeisti ir kitą sąnarį. Laimei, buvo sukurtas specialius titano pagrindu pagamintas protezas, kuriame nebuvo aptikta jokių metalų, kuriems alergiška Tamara, pėdsakų. Operacija pavyko sėkmingai.
Deja, bet dešinėje pusėje esantis protezas pradėjo kelti dar daugiau problemų, be to, tokį ilgą laiką savo organizme turint alergeną, didėja rizika susirgti rimtesnėmis ligomis. Kristyn kreipėsi į visuomenę prašydama pagalbos ir geranoriškų aukų, kad būtų galima pakeisti draugės dabartinį dešinįjį protezą pagamintu iš gryno titano.
„Jo pašalinimas yra labai sudėtingas. Mažiausiai 6 savaitės Tamara bus be žandikaulio sąnario, kas neleis jai prasižioti, taip norint visiškai sugydyti kaulą ir tada vėl įstatyti naują protezą. Kiekviena procedūra jos kišenes ištuština mažiausiai 8 tūkst. eurų, o kur dar pragyvenimo išlaidos.
Operacija atliekama Melburne, ligoninėje po sudėtingos procedūros ji dar turi išbūti 10 dienų ir dar maždaug 4-6 savaites negali eiti į darbą. Šiuo gijimo periodu ji tampa visiškai priklausoma nu kitų žmonų, tuo pat metu turinčių pasirūpinti ir jos dukrele“, - sakė Kristyn.