Kodėl priaugame svorio?
Jeigu turite keletą ar kelias dešimtis papildomų kilogramų, vertėtų susimąstyti, kokios to priežastys. Galbūt daug ir sočiai valgote, bet mažai judate? O gal kaltas ne tik gyvenimo būdas, bet ir genetika, socialiniai-kultūriniai faktoriai? Gal vartojami vaistai? O gal visgi kaltininkai yra tam tikros organizmo būklės ir ligos?
Pasak „Antėja“ gydytojos E. Marciuškienės, norint išsiaiškinti tikrąsias su svoriu susijusių problemų priežastis, vertėtų atlikti išsamius tyrimus.
„Pradėkime nuo to, kad lytiniai hormonai, o ypač jų disbalansas gali turėti įtakos gebėjimui numesti ar išlaikyti svorį. Esant viršsvoriui ar nutukimui vertėtų atlikti DHEA-S, testosterono, estradiolio (E2), progesterono ir lytinius hormonus surišančio baltymo tyrimus. Taip pat už medžiagų apykaitą ir svorį atsakingi skydliaukės hormonai – TTH, FT4 ir FT3. Jei svoris didėja, sutrinka mėnesinių ciklas, kankina nuovargis, mieguistumas, naktį išsimiegate blogai, kartu su skydliaukės hormonais reiktų atlikti ir skydliaukės antikūnų – ATPO, anti-Tg, tyrimus,“ – pataria specialistė.
Žinoma, dėl svorio didėjimo gali būti kaltas ir stresas, pastovus insulino padidėjimas, uždegimai, mažakraujystė ar net H. Pylori bakterija.
„Pastovus stresas gali paskatinti organizmą kaupti pilvo riebalus. Už tai atsakingas yra streso hormonas – kortizolis. Taip pat svarbu nepamiršti nustatyti atsparumo insulinui žymenis – insuliną, gliukozę, HbA1c, bei atlikti BKV, LG, vitamino D, B12, geležies, feritino ir CRB tyrimus,“ – teigia E. Marciuškienė ir primena „Antėjoje“ galima įsigyti gydytojų sukurtą svorio valdymo tyrimų programą.
Kada geriausia atlikti tyrimus?
Anksčiau minėtus tyrimus galima atlikti nevalgius arba praėjus 2–6 valandoms po valgio.
„Abu būdai suteikia vertingos informacijos, tačiau praėjus 2–6 valandoms po valgio galima realiau įvertinti kraujo būklę kasdieniame gyvenime. Skysčius ir vaistus patariama vartoti kaip nurodyta. Jei papildomai vartojami kokie nors hormonai, rekomenduojame apie tai informuoti dirbantį personalą. Hormoniniai kontraceptikai gali trikdyti progesterono ir estrogeno rezultatus. Idealiu atveju kortizolį reikėtų tikrinti ryte“, – aiškina gydytoja ir pabrėžia, kad vaisingo amžiaus moterims galioja kiek kitos taisyklės.
„Moterims prieš menopauzę tyrimus geriausia atlikti 1-ąją menstruacijų dieną. Jei ciklas ilgesnis ar trumpesnis nei 28 dienos, skaičiuokite 8 dienas nuo tos dienos, kai prasidės kitos menstruacijos,“ – pataria E. Marciuškienė.
Nepraleiskite progos sutaupyti
Pavasarį pasitikite sveiki ir žvalūs! Rūpindamasi gera jūsų savijauta „Antėja“ komanda kviečia pasinaudoti net 40 proc. siekiančiomis Pavasario pradžios nuolaidomis šioms tyrimų programoms:
- Nuovargio;
- Svorio valdymo;
- Imuniteto įvertinimo;
- Virškinamojo trakto;
- Mikroelementų ir elektrolitų apykaitos tyrimų.
Pasiūlymas galioja iki 2024 metų kovo 15 dienos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!