Vardija populiarių cigarečių žalą: daugelis apie tai nepagalvoja

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad didelis tabako vartojimas yra viena iš pagrindinių lėtinių ir infekcinių ligų priežasčių ir kad kasmet miršta apie 6 mln. žmonių, bet šiandien didelę grėsmę kelia ne paprastų tabako cigarečių rūkymas, o didėjantis elektroninių cigarečių populiarumas.

Prietaisas pirmą kartą pasirodė 2004 metais Kinijoje, kur jį išrado farmacininkas, kurio tėvas mirė nuo plaučių vėžio. Jis sugalvojo kaitinti nikotiną ir propilenglikolio tirpalą, sukuriant garus, kuriuos įkvėpus, nikotinas į kraują patenka per plaučius.

Elektroninė cigaretė yra panaši į įprastą cigaretę, tačiau ji susideda ir iš elektroninio inhaliatoriaus ir skysčių kapsulės arba kaitinamosios lazdelės. Jos yra patrauklesnės ir patogesnės rūkoriams. Tačiau rūkomo skysčio sudėtis iš tikrųjų yra labai žalinga. Elektroninių cigarečių užpilduose yra naudojama nikotino koncentracija nuo 0 iki 34mg/l, o Lietuvoje numatyta norma yra ne daugiau nei 20mg/l.

Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė teigia, kad puikiai žinome, kas yra nikotinas, kodėl jis yra pavojingas ir kokias ligas jis sukelia, tačiau didžiausią pavojų kelia nežinia apie ilgalaikį elektroninių cigarečių užpildo poveikį.

„Skysčiai dar yra sudaryti ir iš propileno glikolio, augalinio glicerino arba makrogolio, dar yra elektroninės cigaretės, kurios yra su vaisių, saldainių kvapu ar skoniu, taip pat kiti komponentai, metalai, švinas, nikelis.Ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo pasekmės sveikatai dar nėra išaiškintos.

Nėra pakankamai ištirtas elektroninių cigarečių skysčiuose esančių medžiagų toksiškumas. Tačiau naudojant nikotiną, žinant, kad pavartojus elektronines cigaretes padidėja ir širdies susitraukimų dažnis, didina riziką plaučių vėžiui susirgti. Priklausomai nuo patenkančio į kraują kiekio nikotinas“, – sako L. Matkevičienė.

Pavojus sveikatai nemažėja

Pasak priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės, patyrę vartotojai dažnai elektronines cigaretes vartoja kur kas dažniau ir traukia garus kur kas giliau nei mažiau patyrę vartotojai, todėl nikotino kiekis jų kraujyje būna panašus, kaip ir rūkant įprastas cigaretes. Vartojant elektronines cigaretes, kurių sudėtyje yra nikotino, išsivysto priklausomybė ir išlieka nikotino perdozavimo rizika.

REKLAMA

Elektroninių cigarečių garai skiriasi nuo įprastoms cigaretėms būdingų dūmų. Juose nėra dervų. Bet vis dar mažai žinoma apie išgarinto propilen¬glikolio ir glicerolio saugumą, galimą jų kanceroge¬ninį poveikį. Skildamas propilenglikolis gali sudaryti propilenoksidą, ku¬ris kancerogeniškas žmonėms, o kaistant gliceroliui gali susidaryti toksinas akroleinas, su¬keliantis kvėpavimo takų sudirginimą. Kaip ir cigarečių dūmuose, elektroninių cigarečių garuo¬se yra kietųjų dalelių, kurių koncentracija prilygsta tabako cigarečių dūmams.


Rašyti komentarą...
N
Nerukantis
2019-06-15 01:28:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bent jau maziau smirda
Atsakyti
-4

M
Meh
2019-06-16 07:11:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Eilinis straipsnis apie nieką. Tikėjausi, kad bent jau bus paaiškinta, kokia tikroji žala, o čia... o juokingiausi sakiniai su clicerinu ir propilenglikoliu, kad „gali skilti į nuodingas medžiagas”. Ok, gali, tai gali, o prie kokios temperatūros? Galbūt kaistant el. cigaretei tokia temperatūra išvis nėra pasiekiama? Čia tas pats, kas pasakyt, kad iš anglies susidaro deimantas, nutylint tai, kad reikia ekstremalių sąlygų rezultatui pasiekti. Mieli žurnalistai, man nuoširdžiai gaila jūsų sugaišto laiko mokantis žurnalistiką (jei išvis studijavot tokį dalyką), jei jūsų darbas tėra tik klaidų pilni vertalai iš rusų/anglų geltonosios spaudos bei seni n metų iš eilės publikuojami straipsniai :)
Atsakyti
0

S
Sudus snekat
2019-06-15 20:21:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Naudoja iki 34mg skysti :DDDDDDDD Pas mane 100mg bake ka jus i tai? :DDDDD
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (20)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų