Tymai yra oro lašeliniu būdu plintanti infekcija, prasidedanti karščiavimu, viršutinių kvėpavimo takų, akių junginės uždegimu. Vėliau išberia odą. Gali kilti plaučių, pūlingas ausies uždegimas, sinusitas, laringitas, smegenų uždegimas (encefalitas), žarnyno uždegimas (enterokolitas). Liga dažniau komplikuojasi silpnesnio imuniteto asmenims, sergantiems rachitu, mažakraujyste, vyresniems vaikams. Tuomet reikalingas gydymas ligoninėje.
Vienintelis būdas apsisaugoti nuo šios ligos – skiepai. Lietuvoje valstybės lėšomis nuo tymų, raudonukės ir epideminio parotito vaikai skiepijami du kartus – 15 mėn. ir 6–7 m. amžiaus. Taip susidaro ilgalaikis imunitetas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad nuo vakcinomis valdomų ligų būtų paskiepyta 90-95 proc. gyventojų.
Protrūkiai gali kartotis
Vilniaus visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2003 metais skiepijimo nuo tymų apimtys Vilniaus mieste siekė 97,7 proc., tad tikimybė tymų virusui paplisti visuomenėje buvo labai maža. Tačiau per 10 metų vilniečių, skiepijančių savo vaikus nuo tymų, sumažėjo – 2013 m. duomenimis, vaikų, paskiepytų nuo tymų dalis siekė tik 93,3 proc. Specialistai nuogąstauja, kad ir toliau mažėjant pasiskiepijusių asmenų skaičiui, tymų protrūkiai gali kartotis. Dėl tėvų, atimančių iš savo vaiko galimybę būti paskiepytam, kyla rizika, ne tik vaiko sveikatai, bet ir visai visuomenei.
Primename, kad visai neseniai Vilniuje buvo užfiksuotas tymų protrūkis – tai įvyko 2013 m., kai tymais užsikrėtė 33 asmenys. Iki tol Vilniuje tymų atvejų nebuvo užregistruota jau daugiau kaip 10 metų. 2014 m. tymais Vilniuje sirgo 10 asmenų, šiemet jau yra užregistruotas vienas tymų atvejis, kuris dar nėra patvirtintas laboratoriniais tyrimais.
Ypač atsargūs turi būti keliautojai
Tymai – labai lengvai plintanti oro lašelinė infekcija, kurios imlumas yra visuotinis, t.y. užsikrėsti gali kiekvienas, neturintis antikūnių (t.y. neskiepytas arba nepersirgęs asmuo). Užsikrėsti galima net nebūnant patalpoje su ligoniu – žmonės, esantys kitose patalpose, gali užsikrėsti net per vėdinimo angas. Sergantis žmogus inkubacinio periodo pabaigoje arba ligos metu lankydamasis kolektyve, visuomeniniame transporte ir pan. virusą gali lengvai perduoti kitiems tiesiog šnekėdamas, kosėdamas, čiaudėdamas.
Nors PSO skelbia, kad 2014 m. užsikrėtimo tymais atvejų Europoje sumažėjo 50 proc. lyginant su padėtimi 2013 m., didelis sergamumas tymais tęsiasi tiek Rytų, tiek Vakarų Europoje, taip pat Vidurio Azijoje ir Rusijoje. Europos regione nuo 2014 metų pradžios buvo užregistruota per 22 tūkst. šios ligos atvejų.
Italijoje nuo praėjusių metų pradžios užfiksuoti 1 674, Vokietijoje – 583, Kirgizijoje – 7 477, o Rusijoje – daugiau negu 3 240 tokių atvejų.
Todėl asmenims, vykstantiems į šalis, kuriose skelbiamas sergamumo tymais pakilimas, patariame skiepytis nuo tymų nepriklausomai nuo amžiaus, jeigu jie vaikystėje nebuvo skiepyti.