„Camelia“ vaistinės vaistininkas Rimvydas Blynas su naujienų portalo tv3.lt skaitytojais pasidalino, kokie yra užsikimšusių kraujagyslių simptomai, kokį pavojų tai gali sukelti bei kokius maisto produktus rinktis, kad to išvengtume.
Simptomai
Vaistininkas nurodė simptomus, kurie išduoda, jog kraujagyslės pradeda kimštis ar jau yra užsikimšusios:
- Ūmus skausmas;
- Galūnių tinimas arba tirpimas;
- Jausmas lyg „kojomis bėgioja skruzdėlės“;
- Pakitusi audinių spalva;
- Iššokusios, paviršinės venos;
- Sunkesniais atvejais pamėlynavimas;
Šie simptomai rodo kraujotakos sutrikimus, tačiau visi simptomai priklauso nuo to, kokio sunkumo yra padėtis.
Tačiau, kokios yra užsikimšusių kraujagyslių priežastys? R. Blynas nurodo, jog pagrindinės priežastys yra visi žalingi įpročiai: rūkymas, alkoholio vartojimas, nesveikas maistas.
„Įvairūs pusgaminiai sudaro galimybę vystytis ligoms, nuo kurių padidėja cholesterolio kiekis arba žmogus suserga cukriniu diabetu, kuris sukelia kraujagyslių pažeidimus, o tada jos tampa mažiau elastingos.
Taip pat gali atsirasti aterosklerozinės plokštelės (išplitę židininiai vidinio arterijų sluoksnio sustorėjimai, o jas sudaro nusėdę kraujo riebalai ir židiniškai išvešėjęs jungiamasis audinys – aut. past.) dėl to jos praleidžia mažiau kraujo ir tada turime organų funkcijos sutrikimą.
Kurios kraujagyslės užsikemša – to organo sutrikimą ir turime. Ypatingai pavojinga, kai užsikemša kraujagyslės maitinančios širdies raumenį.
Tuomet atsiranda fizinio krūvio netoleravimas arba mažesnis toleravimas, o rimtesniais atvejais gali kilti bėdų su širdimi, kai žmogui labai sunku atlikti kasdienius darbus, užlipti laiptais, nueiti iki parduotuvės ar artimųjų. Tai gadina gyvenimo kokybę“, – aiškina vaistininkas.
Kaip to išvengti?
Kalbant apie smulkiąsias kraujagysles, tai mūsų jautriausias organas šioje vietoje yra smegenys. Pasak vaistininko, jei suprastėja kraujotaka arba užsikemša kraujagyslės, tai mes pirmiausia pajausime per suprastėjusią atmintį, pablogėjusią regą arba klausą, pablogėjusią pusiausvyrą.
Šie dalykai labai gadina mūsų kasdienį gyvenimą, blogina gyvenimo kokybę. „Jei viską pamiršti, jei sunku eiti, svaigsta galva ar negirdi, kas yra sakoma: yra sunkiau bendrauti.
Taip pat pastebime, jog kai yra karšta ir žmogus turi antsvorio, jis pajunta patinimą blauzdose, pėdose, jam būna sunku eiti, po darbo dienos ar pasivaikščiojimo norisi pagulėti, ištiesti kojas, kad tas tinimas atlėgtų. Būtent tinimas išduoda suprastėjusią venų būklę ar venų uždegimą“, – tikina R. Blynas.
Tam, kad to išvengtume, reikia propaguoti sveiką gyvenimo būdą, kiek įmanoma labiau prižiūrėti save, kad kraujagyslės būtų sveikos.
Reikia sekti gliukozės kiekį kraujyje, cholesterolio kiekį, profilaktiškai atlikti kardiogramą, prižiūrėti save, kad neturėtume antsvorio, sveikai maitintis, nes nesveika mityba veda prie padidėjusio cholesterolio, kuris kemša kraujagysles, o pablogėjus kraujotakai, tai gali peraugti į rimtas ligas.
„Jei pajaučiame kažkokius simptomus, tuomet turėtume kreiptis pagalbos į gydytojus, tačiau pagal kraujagyslių ir širdies ligų prevencijos programą, profilaktiškai tirtis turėtų žmonės sulaukę 40–45 metų amžiaus.
Vyresniame amžiuje turime daugiau susirgimų. Ši programa reikalinga tam, kad surastume žmones, kuriems galbūt yra dar tik pradžia širdies ir kraujagyslių ligų, tačiau jie pirmuosius simptomus ignoruoja“, – teigia specialistas.
Produktai, kurie apsaugo nuo kraujagyslių užsikimšimo
Vaistininkas taip pat išskyrė maisto produktus, kuriuos turėtume įtraukti į savo mitybos racioną tam, kad užkirstume kelią kraujagyslių užsikimšimui.
Anot R. Blyno, reikėtų vartoti daugiau produktų, kuriuose yra Omega-3 riebalų rūgščių, pavyzdžiui linų sėmenis, riešutus. Tai stiprina kraujagysles, mažina uždegimą.
Taip pat patartina valgyti daugiau pomidorų – tai labai gera daržovė, veiksmingas antioksidantas, saugo nuo laisvųjų radikalų, turi daug kalio. Reikėtų nepamiršti ir česnakų, jie gerina kraujagyslių elastingumą ir mažina trombų susidarymą.
„Į mitybos racioną įtraukite ir visą grūdinę kultūrą: avižas, kruopas. Obuoliai taip pat veikia kaip antioksidantas, gerina virškinimą, reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje.
Arbūzai užtikrina pakankamą skysčių kiekį organizme. Taip pat valgykite granatus, kopūstus, špinatus. Nevenkite ir liesos mėsos, ji neturi žalingo poveikio ir mūsų organizmą aprūpina geležies atsargomis“, – pataria R. Blynas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!