Laukinio grožio Namibijos „Sperrgebiet“ teritorija pašaliečių akims išliko užverta visą amžių ir tik neseniai ši „niekieno žemė“ buvo transformuota į nacionalinį parką.
„Sperrgebiet“ (uždrausta teritorija – vok.) yra 26,000 kv. km. buvusi deimantų kasyklų zona, įsikūrusi pietvakarinėje Namibijoje, Namibo dykumoje. Jos plotas sudaro 3% Namibijos teritorijos.
Istorija byloja, kad 1908 m. vokiečių vyriausybė (buvusi Namibijos kolonizatorė) išskirtines teises šioje teritorijoje suteikė „Deutsche Diamantengesellschaft“ deimantų kompanijai.
1915 m., prasidėjus karui „Sperrgebiet“ užgrobė Pietų Afrikos Respublikos pajėgos. Teises į „Sperrgebiet“ įgijo deimantų kasybos kompanija „De Beers“, kuri teritorijos kontrolę savo rankose laikė iki 1990-ųjų. Tik tada Namibija įsigijo 50% „Sperrgebiet“ akcijų paketo. Buvo suformuota jungtinė „Namdeb Diamond Corporation“ įmonė.
Iki 2004-ųjų į šią teritoriją paprastas žmogus vargiai galėjo patekti. Deimantų gavyba „Sperrgebiet“ turėjo dvejopų pasekmių: iš vienos pusės, žmogaus nepaliestos žemės išlaikė turtingą fauną ir florą, iš kitos – vietovės, kuriose kompanija rasdavo deimantų buvo visiškai nualintos. Nors „Namdeb Diamond Corporation“, gerindama kompanijos įvaizdį, deda daug pastangų šioms vietovėms atkurti, neabejotinai, jog gamtai atsitiesti prireiks nemažai laiko.
„Sperrgebiet“ yra sausringa teritorija, kurią retai gaivina lietus. Keistus dykumos augalus tuo tarpu maitina nuo Atlanto vandenyno atslenkantis rūkas.
Gėlių turizmas čia – itin populiarus. Daugelis turistų stebėti jų atvyksta pavasarį, kai dėl sezoninių kritulių gėlės dykumą nudažo įmantriausiomis spalvomis.
Skrodžiant „Sperrgebiet“ automobiliu, galima šimtus kilometrų nesutikti gyvos dvasios. Didžiulį įspūdį čia palieka trūnijantys „vaiduoklių“ miesteliai ar apleistas deimantų kasybos inventorius. Vieninteliais jo savininkais dabar teisėtai gali vadintis tik driežai ir smėlis. Namibija, beje, didžiuojasi 170-ia skirtingų driežų rūšių. Beveik visos jų gyvena būtent „Sperrgebiet“.
Maža to, turistai gali grožėtis aukštomis kalnų viršukalnėmis, meteoritų krateriais, įtrūkinėjusio purvo plynaukštėmis ir antilopių kapinynais. Kompaniją jiems palaikys gazelių pulkai ar vienišos rudosios hienos. O kur dar nesuskaičiuojama galybė paukščių..
Dera paminėti, kad Aplinkosaugininkų asociacija „Sperrgebiet“ įvardijo kaip vieną iš 34-ių karštųjų pasaulio „biologinės įvairovės taškų“. Oficiali Namibijos turizmo svetainė savo ruožtu giriasi, jog greitu metu čia bus pasiūlyti specialūs turai šiai įvairovei pažinti. Svarstoma ir stovyklų įrengimo galimybė.
ŠIEK TIEK PRAKTINĖS INFORMACIJOS
Nors „Sperrgebiet“ 2004 m. buvo paskelbta Namibijos nacionaliniu parku, norint ją aplankyti vis dar reikia gauti Namibijos aplinkos ir turizmo ministerijos leidimą.