• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Širdies ir kraujagyslių ligos pražudo daugiausiai žmonių visame pasaulyje – tai yra pirmaujanti mirties priežastis. Vieno vitamino trūkumas gali paskatinti kraujagyslių kaulėjimo procesą, o tai savo ruožtu didina miokardo infarkto ir staigios mirties riziką. 

Širdies ir kraujagyslių ligos pražudo daugiausiai žmonių visame pasaulyje – tai yra pirmaujanti mirties priežastis. Vieno vitamino trūkumas gali paskatinti kraujagyslių kaulėjimo procesą, o tai savo ruožtu didina miokardo infarkto ir staigios mirties riziką. 

REKLAMA

Laidoje „Kviečiame daktarą“ LSMU Kauno ligoninės Vidaus ligų klinikos gydytojas profesorius Alvydas Unikauskas papasakojo, kodėl kaulėja kraujagyslės bei kaip save apsaugoti, pasirenkant tinkamą maistą. 

Sukaulėjusios kraujagyslės – rimtų ligų pranašas

Kai kalba pasisuka apie kraujotakos sutrikimus širdyje, neišvengiamai anksčiau ar vėliau pradedama kalbėti ir apie miokardo infarktą, kuris įvyksta nutrūkus kraujotakai. 

„Dėl ko nutrūksta kraujotaka? Sumažėja arterijos spindis ir pamažu susiformuoja situacija, kai arba tai būna aterosklerotinės vadinamos plokštelės, bet tai gali būti ir dėl kalcifikacijos proceso“, – paaiškino profesorius. 

REKLAMA
REKLAMA

A. Unikauskas pasakojo, kad kraujagyslių sienelės yra elastingos, gali susitraukti ir išsiplėsti – tai leidžia laisvai tekėti kraujui, nes nėra pasipriešinimo. 

REKLAMA

„Kai kraujagyslės kalcifikuojasi, jos sukaulėja, jos praranda savo elastingumą ir ta vyksta dėl per didelio kalcio kiekio kraujagyslių sienelėse ir jos tampa kaulingos. 

Jeigu elastingos kraujagyslės, jos gali prisitaikyti prie streso, jos gali prisitaikyti prie didesnio fizinio krūvio, jos gali prisitaikyti prie kraujospūdžio svyravimų, tai šitos (sukaulėjusios – aut. past.) kraujagyslės to padaryti negali“, – dėstė gydytojas. 

REKLAMA
REKLAMA

Pataria atlikti paprastą tyrimą

Kalcis kraujagyslėse susikaupia per ilgą laiko tarpą, asmenims virš 60 metų jis kaupiasi ypač sparčiai. 

Su amžiumi kalcis pradeda kauptis ir kitose vietose, ne tik kraujagyslėse, nors jose po kaulų kaupiasi dažniausiai. Kalcis gali kauptis inkstuose, akyse, sąnariuose ir kitose kūno vietose. 

„Mums reikia kitko, mums reikia, kad kalcis būtų ne kraujagyslėse, ne akyse. Mums reikia išsaugoti kalcį kauluose, o kitas kūno vietas nuo jo apsaugoti“, – įspėjo profesorius.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įdomu tai, kad kraujagyslėse besikaupiantis kalcis, kaip rodo tyrimai, yra toks pats, kaip ir randamas mūsų kauluose. A. Unikauskas ragina atlikti paprastą tyrimą ir išsiaiškinti kalcio kiekį kraujagyslėse: 

„Vienas iš puikių tyrimų išsiaiškinti, ar kalcio jūsų kraujagyslėse daug, ar ne, yra taip vadinamas koronarinis kalcio indeksas. Idealus rezultatas yra nulis kalcio kraujagyslėse, taip turėtų būti, taip yra sumanyta gamtos. 

REKLAMA

Ir tokiu atveju tai reiškia, kad infarkto arba net ir mirties tikimybė yra labai maža, nes kalcis mūsų visuose audiniuose yra ritmų susirgimų ženklas.“

Vitamino K2 svarba

Kraujagyslių sienelių vidiniame sluoksnyje, vadinamame endoteliu, ląstelės gali gaminti kaulinį audinį. Tačiau pakankamas vieno vitamino kiekis gali padėti slopinti šį procesą. 

„Kaulėjimo procesą sugeba slopinti vitaminas K2. Šis vitaminas stimuliuoja taip vadinamą matricos GLA baltymą, kuris skatina kraujagyslių mineralizaciją, tai yra, neleidžia kraujagyslėms mineralizuotis, sukietėti, sukaulėti. 

REKLAMA

Kitaip sakant, vitaminas K2 slopina kalcio patekimą į kraujagysles ir vietoj to iš kraujo perneša jį į kaulus – ten, kur jis ir turi būti“, – kalbėjo A. Unikauskas. 

Su maistu gautą kalcį iš žarnyno į kraują nuneša vitaminas D, iš kraujo į kaulus – vitaminas K2, tad esant jo trūkumui, kalcis bus išnešiojamas į kitus audinius, įskaitant į kraujagysles. 

Patarė, ką valgyti, kad vitamino netrūktų

O kada gali trūkti vitamino K2? Profesoriaus teigimu, jo trūkumą gali lemti tulžies trūkumas, žarnyno bakterijų disbalansas, nes yra žarnyno bakterijos, kurios iš vitamino K1 gamina vitaminą K2. Vis tik, ne ką mažiau svarbi mityba. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kada trūksta vitamino K2? Kai trūksta tulžies, tokių atvejų būna, kai mes mažai valgome fermentuoto maisto, tai yra, raugintus produktus, daržoves, beje, įskaitant sūrį ir sviestą. <...> Fermentacijos procese yra gaminamas vitaminas K2. 

Po to, jei mes valgome pastoviai liesą maistą. Kitaip sakant, nuriebalintas maistas, nėra riebalų, mes neįsisavinsime vitamino K2, nes jis yra riebaluose tirpstantis vitaminas“, – vardijo gydytojas. 

REKLAMA

Tad verta praturtinti savo mitybą raugintais produktais, rečiau rinktis liesą maistą. Nusprendusiems vartoti vitamino K2 maisto papildus, A. Unikauskas pataria rinktis vadinamą MK-7, o ne MK-4 formą. 

Visą laidą „Kviečiame daktarą“ ir dar daugiau naudingų patarimų pamatysite laidos įraše, esančiame straipsnio pradžioje

Parsidavei,Unikauskai,ir jau nusibodai
Parsidavei,Unikauskai,ir jau nusibodai
dabar masės turės bėgt pirkt to tavo vitamino ? pasakyk dar kokioj vaistinėj ir būtinai kokio gamintojo
Kaip aš viską moku,bet nieko gerai,taip Unikauskas viską žino,bet nieko gerai :D
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų