Tymų protrūkis pasiekė apogėjų: vakcinų nerasite ir už pinigus

Lietuvoje – nematytas tymų protrūkis. Šiemet išaugus sergamumui šia itin užkrečiama liga, padidėjo ir gyventojų noras kiek įmanoma skubiau pasiskiepyti nuo šios ligos. Vis tik, daugeliui tai ir liks tik norais, mat didžiosiose Vilniaus klinikose, kurias rekomenduoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras arba pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, jų tiesiog nebėra.

9

Vakcinos iššluotos

Net keliose laboratorijose, kuriose yra siūloma galimybė pasiskiepyti vakcina nuo tymų (kombinuota konjūguota tymų-epideminio parotito-raudonukės), to padaryti neįmanoma.

(9 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Bėrimai gali būti mirtini

„Šiuo metu vakcinos nuo tymų yra pasibaigusios, užsakomosios vakcinos laboratorijas pasiektų per 10 darbo dienų“, – tv3.lt žurnalistams patvirtino didžiausių laboratorijų Vilniuje „Endemik“ ir „Antėja“ atstovai.

Telefonu buvo žadama, kad artimiausiu metu vakcinos bus pristatytos tik balandžio pradžioje. Beje, vakcinos nuo tymų nėra ir laboratorijoje „Synlab“ bei medicinos centre „Northway“.

Pirmenybė po kontakto ir vaikams

Savo ruožtu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė spaudai Gabriela Wiktoria Hartwig sako, kad šiuo metu, kai privačiose laboratorijose nėra vakcinų, skiepytis sveikatos priežiūros įstaigose nemokamai gali tik vaikai pagal skiepų kalendorių ir asmenys, turėję kontaktą su tymais sergančiu žmogumi.

„Jeigu jūs per 72 valandas bendravote su žmogumi, kuris tiksliai žino, kad serga tymais ir jūs turite įrodymų, jums bus skirta nemokama vakcina“, – komentavo centro atstovė.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro atstovas Zigmantas Nagys tv3.lt sakė, kad šalyje vakcinos skirstomos į komercines ir nekomercines.

„Komercines turi tokios didžiosios klinikos kaip „Endemik“ arba jau minėta „Antėja“, – sakė jis.

Medikai tikrina

Nekomercinės vakcinos priklauso tais atvejais, jeigu žmogus turėjo santykį su sergančiuoju. Nustatyti kontaktą galima keliais būdais. Visų pirma, jeigu pacientui diagnozuojami tymai, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras surenka duomenis, su kuo susirgęs pacientas kontaktavo.

REKLAMA

Tada su žmogumi galėję bendrauti asmenys yra įtraukiami į bendrą sąrašą ir šeimos gydytojai su jais susisiekia.

„Be išimties skiepijami yra tais atvejais, kai tymais apserga, pavyzdžiui, didelėje gamykloje dirbęs žmogus, arba su dideliu būriu keleivių skridę lėktuve ar važiavę traukinyje.

Jeigu žmogus nori ateiti ir pasiskiepyti, jis bus medikų tikrinamas, ar tikrai galėjo turėti kontaktą. Ir jeigu ši informacija tikrai pasitvirtins, žinoma, kad žmogus bus paskiepytas“, – sako Z.Nagys.

Žmonės bando simuliuoti

Jo teigimu, gana dažnai pastaruoju metu pasitaiko atvejų, kai žmonės bando simuliuoti ir gauti vakciną nemokamai.

„Buvo atvejų, kai su medikais susisiekė tariamai mokytojas, pasakęs, kad bendravo su sergančiais mokiniais ir dabar jam reikėtų pasiskiepyti, tačiau išsiaiškinome, kad toje mokykloje sergamumas nebuvo fiksuotas.

Žinoma, ši sistema nėra tobula, tačiau šiuo metu ji veikia būtent tokiu principu“, – sako Z.Nagys.

Plinta sparčiai

Primename, kad tymai – itin užkrečiama liga. Vienas sergantysis gali užkrėsti iki 18 sveikų žmonių.

Didžiausias tymų protrūkis – Kaune. Ten užsikrėtė 135 žmonės. Vilniuje tymai užpuolė 35 asmenis. Tačiau medikai sostinės gyventojus ragina ruoštis – didžiausias tymų protrūkis Vilniuje dar tik laukia.


Rašyti komentarą...
S
Skiepai yra būtinybė
2019-03-22 15:04:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kai vaikai pradės mirt ant rankų nuo tymų, tada tėveliai susigriebs, kad klaidą padarė neskiepydami. Kas čia per nesąmonė neskiepyti vaikų? Viduramžiai seniai praėjo.. vaikų mirtingumą būtent skiepais ir pavyko suvaldyti.
Atsakyti
-7

I
I ka
2019-03-22 19:22:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai, kad praktiškai nemirštama nuo tymų, nuo gripo komplikacijų žymiai daugiau miršta.
Atsakyti
-1

a
2019-03-22 15:06:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nuo vaikystės mane skiepijo valstybė - nuo darželio , iki vidurinės. Sergu ? ,,dėjau''' ant ligų, nuo kurių paskiepijo. Net ir stabligės nebijau. ...O dabar pinigai ir noras ,jei pinigų yra, viską lemia.
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų