REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nusprendus priimti naują augintinį į savo gyvenimą, atsiranda ne tik šilumos bei džiaugsmo momentų, bet ir didelis atsakomybės krūvis. Tai sprendimas, kuris turėtų būti gerai apgalvotas ir paremtas žiniomis, kad būtų užtikrintas sėkmingas ir laimingas bendras gyvenimas kartu su naujuoju draugu.

Nusprendus priimti naują augintinį į savo gyvenimą, atsiranda ne tik šilumos bei džiaugsmo momentų, bet ir didelis atsakomybės krūvis. Tai sprendimas, kuris turėtų būti gerai apgalvotas ir paremtas žiniomis, kad būtų užtikrintas sėkmingas ir laimingas bendras gyvenimas kartu su naujuoju draugu.

REKLAMA

Apie tai, ką reikėtų žinoti norint į savo namus priimti keturkojį draugą pasakoja gyvūnų priežiūros specialistė, savanorė Ugnė Yuna.

Gyvūnas nėra žaislas

Reikia suprasti, kad gyvūnas nėra žaislas ar namų puošmena ir juo reikės rūpintis. „Reikia atsiminti, kad gyvūnai gyvena ne vienerius metus, kai kurios katės išgyvena 15 ar 20 metų. Reikėtų pažiūrėti į savo ateitį ir pagalvoti ar turėsite galimybes gyvūną auginti visą jo gyvenimą“ – pasakoja pašnekovė.

Jei manote, kad norite auginti gyvūną, pirmiausia rekomenduojama apsilankyti gyvūnų prieglaudoje pamatyti, koks yra gyvenimas turint keturkojį. Galbūt pamatę tai suprasite, kad vistik auginti dar kolkas ne laikas. Taip pat geras variantas yra laikina globa. Galite priglausti gyvūną keletui savaičių ir per tą laiką apsispręsti.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš pasiimant globoti keturkojį,  labai svarbu yra apsvarstyti ir išanalizuoti savo finansines galimybes, nes gyvūną išlaikyti kainuoja didelius pinigus. Kol gyvūnas yra jaunas, jis nereikalauja didelių investicijų, tačiau gyvūnai kaip ir žmonės – jie sensta ir serga, tačiau nėra tokio dalyko kaip gyvūnų poliklinika, kur gali nuvesti savo augintinį ir tau ten jį nemokamai pagydys. Aišku yra gyvūnų draudimas, tačiau jis galioja tik kol augintiniui sueina 8 metai.

REKLAMA

„Kai mano šuo susirgo, tuo metu gyvenome Norvegijoje. Už jo gydymą reikėjo sumokėti 50 tūkstančių kronų, kas eurais yra maždaug 5 tūkstančiai. Už paprastą gydymą. Niekada negali žinoti, kas gali atsitikti, reikia turėti atsidėjus santaupų, jei įvyktų neplanuotas įvykis, liga“, – savo patirtimi pasidalino Ugnė.

Gyvūnams reikalingas jūsų laikas

Augintiniui reikalinga ne tik būtina priežiūra: gydymas, maitinimas ir panašiai, tačiau ir šeimininko laikas. Reikia suprasti, kad bet kuriai gyvai būtybei reikalingas šeimininko dėmesys, jis negali būti uždarytas namie 10 ar 15 valandų ir praleisti vienas, nes tai jau yra gyvūno kankinimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš suprantu, kad žmonės turi darbus ir atsakomybes, tačiau tada reikia turėti omenyje, kad pasiėmęs augintinį turėsi mažiau laiko pamiegoti iki darbo, kad bent mažiausiai valandą su šuniu praleistum lauke“, – įspėja gyvūnų priežiūros specialistė.

Šunis reikia iškrauti tiek emociškai, tiek fiziškai, kad jis, kol šeimininkas yra darbe, neniokotų namų, nes šuniui namai yra poilsio vieta. Kalbant apie kates, jos namie vienos išbūti gali, kol šeimininkas baigia darbą, tačiau ir joms reikalinga atitinkama priežiūra: draskyklė, žaisliukai, kad gyvūnas vienas nenuobodžiautų.

Pasidomėkite veislėmis

Jei nusprendėte, kad į savo namus norite priimti šuniuką – reikėtų pasidomėti daugiau apie jų veisles, nes visos veislės yra labai skirtingos. „Dauguma mėgsti pasiimti Sibiro haskius, dėl jų gražių mėlynų, tačiau ne visi suvokia, kad tai yra labai komplikuota veislė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komplikuota tada, jei jiems neskiri pakankamai dėmesio ir netreniruoji jų, pavyzdžiui Jorkšyro terjeras gali iš šono pasirodyti kaip žaisliukas, tačiau jie reikalauja taip pat daug dėmesio ir labai kokybiškos dresūros“, – apie veisles pasakoja pašnekovė.

Sužinoti daugiau informacijos apie norimos veislės šuniuką yra daugybė būdų: galima pasišnekėti su žmogumi, kuris jau augina norimos veislės šunį, galima nuvykti į veislyną ar prieglaudą ir pažiūrėti, kaip viskas vyksta: paimti, pavedžioti, suprasti, ką reiškia šuns priežiūra. Taip pat galima nueiti į „Facebook“ grupes ir ten susirasti norimos veislės šunų grupę bei paklausinėti šeimininkų kaip jiems sekasi.

REKLAMA

Apie šunų veisles galima gauti informacijos ir apsilankius šunų parodose, kurių Lietuvoje vyksta nemažai. Ten nuvykus galima pabendrauti su veisėjais, paklausti jų visų norimų klausimų.  Galima apsilankyti ne tik šunų, tačiau ir kačių parodose, tai puikus būdas gauti patikimos informacijos iš profesionalų.

Vienas svarbiausių dalykų, ką reikėtų įsivertinti prieš pasiimant augintinį yra būstas. Jei jau turite nuosavą būstą, tada viskas gerai, tačiau jei dar nuomojatės, tada reikėtų pagalvoti į priekį. Jei šiuo metu šeimininkas leidžia turėti gyvūną – gerai, tačiau kas bus jei pakeisite būstą ir kiti savininkai neleis auginti gyvūno? 

REKLAMA

„Man pačiai buvo didelis galvos skausmas, kai turėjau rasti būstą turėdama katę, biglį bei Maltos bišoną, verkiau kruvinomis ašaromis, nes niekas nenorėjo manęs priimti su krūva gyvūnų, nes nuomotojams tai didžiulė atsakomybė“, – apie sunkumus randant būstą su augintiniais pasakoja Ugnė.

Būtina veterinaro apžiūra

Kai jau išsirinkote savo norimą augintinį, prieš nešantis jį namo, būtinai reikia apsilankyti pas veterinarą. „Jei pasiėmėte kačiuką, apsilankius pas veterinarą jį būtinai reikia nukirminti, nublusinti, sučipuoti, taip pat reikalinga ir vakcinacija.

Taip pat siūlyčiau pasidaryti ir greituosius testus, nes katės serga ir leukemija, ir kačių korona. Šio testo metu paimamas kraujas ir atliekami tyrimai, sužinoti, ar kačiukas niekuo neserga“, – apie kačių tyrimus pasakoja pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiėmus auginti šunį taip pat reikia jį parodyti veterinarui. Tai, kokius tyrimus ir procedūras reikės atlikti priklauso nuo šuns amžiaus. Jei pasiėmėte seną šunį iš prieglaudos, rekomenduojama atlikti visus tyrimus, kuriuos tik įmanoma: vidaus organų echoskopiją, rentgeną, patikrinti širdį, kad užbėgtumėte įvykiams už akių ir apsaugotumėte augintinį nuo ligų. Jei tai jaunas šuo, reikia atlikti nukirminimą, vakcinaciją, jį paskiepyti.

Nepirkite nereikalingų daiktų

Prieš parodant namus naujam augintiniui reikia juos ir atitinkamai paruošti. Pasiėmus auginti katę, reikia nupirkti visus elementarius daiktus, tokius kaip kraiko dėžutė, kraikas, dubenėliai maistui, draskyklė. 

REKLAMA

„Siūlyčiau iš pradžių neprisipirkti daug daiktų, nes negali žinoti, ko tavo gyvūnui prireiks, viskas priklauso nuo situacijos. Iš pradžių turėti tik tuos elementarius daiktus, o po to žiūrėti iš eigos, ko nori katė. Jei katinas nori žaisti – nuperki žaislų, galbūt jis visai nenorės žaisti – visokių katinų yra“, – teigia gyvūnų priežiūros specialistė ir priduria, kad nereikalingų daiktų pirkimas yra tiesiog pinigų švaistymas.

Kalbant apie šunis, reikėtų įsigyti guoliuką, dubenėlius maistui. Jei pasiimate jauną šuniuką, visada yra rekomenduojama įsigyti narvą. Tai tikrai yra naudingas dalykas, nors dar daug žmonių laikosi stereotipų, kad narvas yra kaip kalėjimas. Tačiau narvas turi tapti šuns saugia vieta, jo kambariu.

REKLAMA

Šuns pavadėlio nereikėtų pirkti be augintinio. Geriausia kartu su šuniuku nuvykti į gyvūnų prekių parduotuvę, tinkamai pamatuoti, kokios petnešos, antkaklis bei pavadėlis reikalingas gyvūnui bei pasikonsultuoti su žmogumi, kuris tuo nusimano.

Pirmosios pagalbos vaistinėlė

Pagrindinis dalykas, ką reikėtų įsigyti nusprendus auginti gyvūną yra vaistinėlė. „Reikia pasikonsultuoti su veterinaru, ko gali reikėti jūsų augintiniui, kad reikalui esant galėtumėte suteikti jam pirmąją pagalbą.

Vaistinėlėje turėtų būti vaistai nuo skausmo, nuo alergijos, jei, pavyzdžiui, augintiniui įkanda bitė ir nežinai ar jis alergiškas. Gali būti ir vaistai nuo viduriavimo. Jei gyvūnas suserga naktį ir nedirba jokia budinti veterinarijos vaistinė, tuomet reikėtų mokėti suteikti augintiniui pirmąją pagalbą“, – apie vaistinėlės turinį papasakojo Ugnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turint vaistinėlę reikia suvokti ir kaip tinkamai ja naudotis. Jei jūsų augintinis susirgo, tačiau nežinoti kokią dozę vaistų reikia jam duoti, visada galima paskambinti ir pasikonsultuoti su budinčiu veterinaru. Svarbiausia žinoti, koks yra jūsų gyvūno svoris, o toliau veterinaras suteiks jums instrukcijas ką daryti iki kol nuvešite augintinį į kliniką.

Rinkitės tik kokybišką maistą

Atėjo laikas išrinkti augintiniui maistą. Viskas priklauso nuo to, kokio amžiaus augintinį turėsite. Jei tai jaunas kačiukas ar šuniukas, tada reikia pirkti maistą skirtą mažiems gyvūnams, jei augintinis, jau pagyvenęs, tada reikia rinktis maistą senjorams, tačiau maisto pirkti paprastuose prekybos centruose negalima, nes jis būna nekokybiškas.

REKLAMA

„Renkantis maistą nepatyrusiems šeimininkams rekomenduočiau kreiptis į kliniką, kuri parduoda gyvūnų maistą ir konsultuotis su veterinarais. Renkantis visada reikėtų atkreipti dėmesį į sudėtį, kad pirmas ingredientas būtų mėsa, kuo jos daugiau, tuo kokybiškesnis produktas. Jei gyvūnas serga, kokia nors liga, pavyzdžiui, inkstų nepakankamumu, tuomet maistas turi būti gydomasis“, – aiškina pašnekovė.

Ugnė ragina žmones pradėti domėtis natūralia raw mityba. Tai mityba, kai augintinis yra maitinamas žalia mėsa, tai pati natūraliausia mityba, nes gyvūnai iš prigimties yra mėsėdžiai.

„Ši mityba nėra tiesiog paprastos žalios mėsos maitinimas gyvūnui, tai daug laiko ir žinių reikalaujantis darbas. Norint maitinti savo augintinį šiuo būdu, reikia žinoti kiek turi būti kaulinės dalies, kiek raumeninės. Tiem, kas apie tai nėra nieko girdėję, tačiau nori išbandyti, reikėtų konsultuotis su specialistu, kuris sudaro mitybos planus pagal gyvūno kraujo tyrimus, amžių, turimas ligas. Tai turi būti pereinamasis laikotarpis nuo sauso maisto iki žalio“, – raw mitybą pristato Ugnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų