Apie šios būklės prevenciją, gydymą ir diagnozavimą tv3.lt naujienų portalui komentuoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė ir vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Asta Krušnienė.
Kepenų suriebėjimas – kas jį sukelia?
G. Kruopytė sako, kad tai, kaip kepenys atliks savo funkciją, priklauso nuo mitybos. Netaisyklinga mityba, pavyzdžiui, persivalgymas, piktnaudžiavimas riebiu maistu, alkoholio vartojimas, yra vienos iš priežasčių, lemiančių kepenų ligas.
„Be mitybos kepenų ligų, riziką taip pat lemia naudojami medikamentai, apsinuodijimai, infekcijos, medžiagų apykaitos sutrikimai. Maistas, alkoholis, vaistai mūsų kepenis verčia nepailstamai dirbti. Iš pradžių kepenys sugeba susidoroti su kenksmingomis medžiagomis, tačiau ilgainiui kepenų funkcija gali sutrikti“, – sako vaistininkė.
Vaistininkė teigia, kad be tyrimų atpažinti kepenų suriebėjimą ne visada gali būti ne visada paprasta: „Pradinėse stadijose dauguma pacientų gali jaustis sveiki arba skųstis nedideliu silpnumu, apetito stoka, skausmu ar diskomfortu dešiniajame šone, pykinimu.
Tik vėlyvose ligos stadijose išryškėja kepenų ligoms būdingi simptomai – pavyzdžiui, pagelsta oda ir gleivinės, padidėja pilvo apimtis, vargina pilvo skausmas, sutrinka virškinimas.“
Kepenų suriebėjimas gali sukelti įvairius simptomus ir skirtingus simptomų sunkumus. Vien remiantis simptomais negalima tiksliai diagnozuoti ligą, tačiau šie simptomai gali signalizuoti kepenų problemą:
- Virškinimo sutrikimai: tokie kaip pykinimas, vėmimas, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, pilvo skausmas.
- Pilvo patinimas: kepenų ligos gali sukelti skysčių susilaikymą pilvo ertmėje, dėl to pilvas gali būti patinęs ir kietas.
- Svorio kritimas: staigus netekimas svorio, parodo, kad gali būti sutrikęs kepenų maisto medžiagų virškinimas.
- Skonio ar kvapo pokytis: problemos su kepenimis gali paveikti skonio ir kvapo pojūtį.
- Nuovargis: kepenys, kurios negali tinkamai valdyti energijos išteklių organizme, dažnai sukelia nuovargį ir silpnumą.
- Kraujavimas: gali pasireikšti iš virškinamojo trakto vemiant ar tuštinantis.
- Geltonumas: vienas iš pagrindinių kepenų ligos simptomų, kuris atsiranda, kai sutrinka kepenų veikla ir bilirubinas pradeda kauptis odoje, akių obuoliuose, taip pat gali atsirasti geltonos dėmės ir ant liežuvio.
Kas gali padėti nuo kepenų suriebėjimo?
Vaistininkės teigimu, susidūrus su kepenų riebėjimu pirmiausiai patariama pakoreguoti savo gyvenimo būdą. „Subalansuota mityba, reguliari fizinė veikla, žalingų įpročių atsisakymas – visa tai gali padėti įveikti kepenų suriebėjimą. Dėl tolimesnio gydymo patariama pasitarti su gydytoju.
Jaučiant nepageidaujamus simptomus ir laukiant vizito pas gydytoją, galima rinktis silimarino, gaunamo iš tikrojo margainio, turinčius preparatus.
Jie pasižymi stipriu antioksidaciniu ir gliutationo koncentraciją ląstelės viduje reguliuojančiu poveikiu bei suriša laisvuosius radikalus, stabdo kepenims žalingų medžiagų patekimą į kepenų ląsteles, skatina kepenų atsinaujinimą ir slopina kolageno skaidulų kaupimąsi kepenyse.“
A. Krušnienė teigia, kad svarbu nustatyti kepenų suriebėjimo priežastį:
„Yra dvi suriebėjimo priežastys: nealkoholinė kepenų suriebėjimo liga ir alkoholinis kepenų suriebėjimas. Pirmoji dažniausiai išsivysto tiems, kurie turi antsvorio arba yra nutukę, serga cukriniu diabetu ar skundžiasi pernelyg dideliu cholesterolio kiekiu kraujyje.
Štai alkoholinis kepenų suriebėjimas atsiranda dėl itin dažno ir gausaus alkoholio vartojimo. Kepenų suriebėjimas gydomas atsižvelgiant į priežastines būkles.
Tarkime, jeigu liga išsivystė dėl žalingo alkoholio vartojimo, būtina sumažinti ne tik kepenų uždegimą ir pagerinti bendrą jų darbą, bet ir gydyti alkoholio vartojimo sutrikimą.
Dažnu atveju, pacientui reikia pakoreguoti gyvenimo būdą, valgiaraštį, fizinį aktyvumą. Šalia to, gydytojai dažniausiai skiria specialius vaistus, hepatoprotektorius – silimarino ar ornitino preparatus.“
Reikėtų rinktis atitinkamus maisto produktus
Vaistininkės teigimu, gyvenimo būdo pokyčiai ir tinkamas mitybos režimas yra labai svarbi ligos kontroliavimo dalis. Išgirdusiems diagnozę reikėtų rinktis daugiau liesų baltymų turinčio maisto, pavyzdžiui, vištienos, kalakutienos, žuvies.
„Taip pat į valgiaraštį patartina įtraukti daržovių, vaisių bei uogų – šiuose produktuose gausu vitaminų, mineralų, antioksidantų ir kitų naudingų maistinių medžiagų. Pavyzdžiui, skaidulų turintis maistas padeda sureguliuoti cholesterolio bei cukraus kiekį kraujyje.
Patartina padidinti ir fizinį aktyvumą – bent pusvalandį per dieną praleisti sparčiai vaikštant, bėgiojant, žaidžiant komandinius žaidimus, treniruojantis sporto salėje.
Suriebėjus kepenims patariama visiškai atsisakyti alkoholio, riboti sūrius, keptus, riebius maisto produktus, taip pat vengti gazuotų, saldžių ir neaiškios sudėties gėrimų, pusfabrikačių bei greitojo maisto produktų“, – teigia ji.
A. Krušnienės teigimu, Nekontroliuojamas kepenų suriebėjimas gali komplikuotis į kepenų ląstelių uždegimą, kuris vėliau gali virsti sunkia liga – kepenų ciroze.
„Kepenų cirozė taip pat gali komplikuotis, jei nesiimama jokių gyvenimo būdo pokyčių – gresia inkstų nepakankamumas, portalinė hipertenzija ir netgi kepenų vėžys. Dėl šių priežasčių, pastebėjus nerimą keliančius simptomus, nedelsiant reikėtų kreiptis į gydytoją ar vaistininką“, – pasakoja vaistininkė.
Ekspertė atskleidžia, kad kepenų suriebėjimo riziką sumažina normalaus kūno svorio palaikymas arba antsvorio sumažinimas, sveika ir subalansuota mityba, pakankamas fizinio aktyvumo palaikymas, reguliarūs vizitai pas gydytojus pasitikrinti bendros organizmo sveikatos.
„Ypač saikingas alkoholinių gėrimų vartojimas arba visiškas jų atsisakymas, bendras organizmo stiprinimas ir gretutinių ligų kontrolė“, – pataria vaistininkė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!