Tu šypsaisi praeiviams, nuolatos kraipaisi prieš veidrodį ir bijai gaminti valgį, kad nepersūdytum. Juk tu įsimylėjusi. Ir visos tavo mintys tik apie jį. Tavęs laukia puiki ateitis. Tik nepamiršk ankstesnės savo ir kitų žmonių patirties – kad šįkart tikrai viskas būtų taip, kaip tu svajoji.
Kas tai yra įsimylėjimas?
Įsimylėjėliai tiesiogine ta žodžio prasme "iš meilės pameta galvas". Tai patvirtino neseniai atlikti moksliniai tyrimai, kuriuos vykdė Milano universiteto biochemikai. Mokslininkai pastebėjo, jog įsimylėjėlių kraujyje žymiai sumažėja baltymo, kuris aktyvina ryšį tarp nervinių ląstelių, kiekis. Dėl šios priežasties visos žmogaus reakcijos sulėtėja. Biochemikų atradimą patvirtino ir psichologai: jų nuomone, įsimylėjėlių elgesys, ypač įsimylėjimo pradžioje, prilygsta neurastenikų (žmonių, kurių nervinė sistema yra nusilpusi) elgesiui. Tiesa, vėliau psichinis žmogaus balansas grįžta į normos ribas.
Psichologiniu požiūriu, įsimylėjimas mažai kuo skiriasi nuo bet kokios kitos įkyrios idėjos. Pavyzdžiui, tau krito į akį itin madinga ir labai brangi rankinė. Ji nuolat stovi tau prieš akis. Kur tu bebūtum, jei kas nors iš praeivių ją turi, tu pirmiausia ją ir pastebi. Po kurio laiko tau jau atrodo, kad "ją turi visi, išskyrus tave". Įsimylėjimas – tai ne pirmasis meilės etapas, o savarankiškas jausmas. Jų abiejų vystymasis ir eiga vyksta pagal savus principus, tik iš išorės šie jausmai atrodo panašūs vienas į kitą. Kur kas daugiau atvejų, kai įsimylėjimas nepereina į meilę, nei kad pereina. Be to, meilė gali atsirasti ir be įsimylėjimo.
Mokykimės iš klaidų
Štai dažniausios klaidos, kurias mes darome, kai stipriai įsimylime:
1. Atvira knyga
Tu imi rašyti jam sms'us apie tai, kaip velniškai jo pasiilgai, vos jis spėjo nueiti nuo tavęs šimtą metrų. Jei kas nors įdomaus tau nutinka, tu papasakoji būtent jam. Jo telefonas netyla nuo tavo skambučių.
Kartais tau norisi taip stipriai jį apkabinti, kad tai gali būti... pavojinga sveikatai. Vos grįžusi iš gatvės, tu iš karto jam išpasakoji viską, kur buvai, ką matei, kiek sumokėjai parduotuvėje ir apie ką kalbėjaisi su drauge. Tiesiog tu esi už atvirus ir nuoširdžius santykius, kaip tave mokė vaikystėje. Kam slėpti ir kentėti? Nori paskambinti – skambini, nori papasakoti, kaip Agnės mamai sekasi su nauju vyru, – pasakoji.
Išvada: pasitikėjimas – labai geras ir girtinas dalykas, tačiau nereikia tuo piktnaudžiauti. Neskubink įvykių, kol santykiai neperdegė anksčiau laiko. Atvira knyga nekelia susidomėjimo.
2. Į santykius – su galva
Jis tas, kurio tu taip ilgai ieškojai! Jūs visą laiką kartu. Šiame etape didelė tikimybė tapti lovos sugulovais, ilsėtis, skaityti, valgyti, gerti – viską daryti joje. Gali atsitikti taip, jog anksčiau nemėgai alaus ir nieko nežinojaiapie futbolą, o dabar pirmenybę teiki tamsiam alui ir sergi už tinkamą komandą. Tavo asmeniniai interesai ir draugai nutolsta ir tampa nebereikalingi. Visai blogi reikalai, jei į jo klausimą, kokia muzika tau patinka, tu atsakai: "Tokia pati kaip ir tau, mielasis".
Išvada: visiška harmonija tokioje naujai suartėjusiųjų saloje trunka neilgai. Labai greitai vienas iš jūsų perpras kitą ir pajaus nuobodulį. Santykių vystymuisi itin svarbi fazė, kai žmonės buityje tampa viena visuma. Tačiau reikia jausti plonytę ribą, kuri skiria malonumą nuo sudirginimo. Gali būti, jog tavo draugas nėra labai sužavėtas tuo, jog tu atšaukei pasisėdėjimą su draugėmis ir nutarei kartu su juo ir jo draugu pažiūrėti futbolą. Suteik jam šansą truputį panuobodžiauti.
3. Aš viską nuspręsiu pati
Kadangi esi įsimylėjusi, jauti jėgų antplūdį. Norisi visus aplink padaryti laimingus. Todėl vienišai draugei pažadi, kad tavo mylimasis padės atlikti remontą (juk jis taip gerai stumdo baldus, dažo sienas ir kabina lentynas). Tu jau žinai, su kuo vakarieniausite penktadienį, kur būsite per Šv. Valentino dieną, kam jis paskolins savo DVD. Tavo iniciatyvai nėra ribų.
Išvada: vyrams nepatinka, kai už juos sprendžia. Kiekvienam žmogui reikalinga savo atsakomybės zona. Mūsų laikais lyčių rolės ne tiek svarbios, tačiau nepamiršk, kad vyrai – užkariautojai. Neatimk iš jo galimybės parodyti savo savarankiškumą. Gali būt, jog po kiek laiko imsi priekaištauti, jog tau nusibodo rodyti iniciatyvą. Ar norėtum visą likusį gyvenimą jį raginti ir motyvuoti? Gal geriau nenuslopink jo savo iniciatyva iš pat pradžių.
4. Jis pats geriausias
Aistringų pasimatymų ir išsiskyrimų metu tau atrodo, kad jis kaip tik toks, apie kokį tu ir svajojai! Pats geriausias, mieliausias, stipriausias...
Išvada: visa tai gali nieko bendra neturėti su realiu žmogumi. Kol jūs dar mažai pažįstami (nors tau ir atrodo, kad pažįsti jį šimtą metų), didelė tikimybė, jog tu jam priskiri tas savybes, kurių jis neturi. Ir nenori pastebėti trūkumų.
Įsimylėjimo periodu visos jo keistenybės ir trūkumai atrodo mieli arba iš viso nepastebimi. O po to gali peraugti į problemą. Jei tau dabar jo penkiametė dukrelė neatrodo problema, o du buteliai alaus kas vakarą tau atrodo tiesiog jo pomėgis gurkšnoti alų, tai nereikia po to svaidytis lėkštėmis ir šaukti "alkoholikas" arba reikalauti, kad jis nustotų matytis su dukrele. Jis nepasikeis, o greičiausiai, pasakys: "Juk aš nieko nuo tavęs neslėpiau". Tad nepamiršk savo principų ir iš karto nuspręsk, tinka tau šis vyras ar ne. Jei ne, tuomet ir neverta su juo bendrauti "dėl viso pikto".
5. Meilė viską padarys už mus
Kai pačioje santykių pradžioje šventai tiki, jog svarbiausia – stipriai vienam kitą mylėti, o visa kita susitvarkys savaime. Jei vis tik nepavyksta, tuomet konstatuoja: "Vadinasi, mes nepakankamai stipriai mylėjome vienas kitą".
Išvada: nepamirškite, jog meilė – tai darbas, kuris pastoviai reikalauja naujų jėgų. Puikią knygą apie meilę yra parašęs filosofas ir psichologas Erikas Fromas.
Niekas neapdraustas nuo klaidų. Tačiau juk įsimylėti, liūdėti, tikėti, klysti – tai taip puiku.