REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tikriausiai kiekvienas žino tą jausmą, kai staiga netikėtai užklumpa skausmingas raumenų spazmas. Jis gali būti ne tik nemalonus, tačiau ir labai pavojingas, jeigu ištinka vandenyje. „Endemik“ klinikos šeimos gydytoja Elena Šukė naujienų portalui tv3.lt nurodė, kodėl prasideda mėšlungis ir kaip jo išvengti.

Tikriausiai kiekvienas žino tą jausmą, kai staiga netikėtai užklumpa skausmingas raumenų spazmas. Jis gali būti ne tik nemalonus, tačiau ir labai pavojingas, jeigu ištinka vandenyje. „Endemik“ klinikos šeimos gydytoja Elena Šukė naujienų portalui tv3.lt nurodė, kodėl prasideda mėšlungis ir kaip jo išvengti.

REKLAMA

Mėšlungiu liaudyje vadinamas nevalingas, staigus ir skausmingas raumens susitraukimas, spazmas. Mėšlungis gali ištikti bet kurį žmogaus kūno raumenį.

„Dažniausiai mėšlungis kyla dėl mikroelementų disbalanso, tai yra, trūkstant magnio, kuris būtinas normaliai raumenų veiklai. Magnį galime prarasti aktyviai sportuodami, gausiai prakaituodami, todėl dažnai mėšlungis gali ištikti po intensyvaus fizinio krūvio ir raumenims pavargus. Taip pat galima priežastis – raumens sutrumpėjimas, tai bene dažniausiai įvyksta moterims, dažnai dėvinčioms aukštakulnius.

Dažniausiai žmones vargina kojų raumenų mėšlungis, bet jis tikrai gali kilti ir pilvo prese, akių raumenyse, rankose. Jei žmogus pastebi, kad mėšlungis dažnėja ir pradeda varginti nuolat – reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, nes retai, bet mėšlungį sukelti gali ir rimtos ligos“, – aiškina gydytoja E. Šukė.

REKLAMA
REKLAMA

Ką daryti prasidėjus mėšlungiui?

Šeimos gydytoja nurodo, kad prasidėjus mėšlungiui pirmiausiai reikėtų neišsigąsti ir pradėti švelniai masažuoti spazmo veikiamą raumenį:

REKLAMA

„Jei tai nepadeda, galima imtis aktyvesnio masažo arba tiesiog pagnaibyti sutrauktą raumenį – tai bene labiausiai paplitęs liaudyje metodas ir tikrai efektyvus. Jei mėšlungis sutraukia kojų raumenis naktį – labai padeda atsistoti ir pavaikščioti, kaitaliojant vaikščiojimą ant pirštų ir ant kulnų, patūpčioti. Jei žmogus vyresnio amžiaus ir jam sunku tai atlikti, tuomet galima sutrauktą raumenį palaikyti po tekančio šilto vandens srove“.

Pats geriausias būdas išvengti mėšlungio yra pasirinktas tinkamas fizinio aktyvumo kiekis ir pakankamas kiekis skysčių.

REKLAMA
REKLAMA

„Mėšlungis gali varginti tiek esant per dideliam fiziniam aktyvumui, tiek esant nepakankamam. Taip pat labai svarbu vartoti pakankamą skysčių kiekį, nes prakaituojant netenkame elektrolitų, kurių trūkumas ir  provokuoja mėšlungį“, – aiškina gydytoja.

Taip pat norint išvengti mėšlungio labai svarbu suvartoti reikiamą magnio kiekį, kurį galima gauti ir su maistu – tereikia į savo maisto racioną įtraukti špinatus, migdolus, bananus ir avižinius dribsnius. Jei nustatomas magnio trūkumas arba jei tai nėščia moteris – galima vartoti ir magnio papildus.

Praneša apie kitas ligas

Jeigu mėšlungis pasikartoja dažnai, tai reiškia, kad šiuo būdu organizmas bando pasiųsti jums žinią apie tam tikras galimas ligas:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei mėšlungis pradeda varginti vis dažniau ir stipriau – tikrai reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją, kad jis paskirtų reikiamus tyrimus, įvertintų raumenų būklę ir galimą rimtų ligų riziką. Mėšlungiu gali pasireikšti išsėtinė sklerozė, venų varikozė, kepenų ir inkstų ligos, kartais net onkologinės ligos“, – nurodo E. Šukė.

Ypač pavojingas vandenyje

Viena iš pačių nemaloniausių ir pavojingiausių situacijų, kuomet mėšlungis užklumpa plaukiojant vandenyje. Vandenyje ištikę raumenų spazmai gali pareikalauti net gyvybės, todėl svarbu žinoti, ką daryti jį pajutus.

„Visų pirma, tai svarbu karštą dieną vartoti daug skysčių, elektrolitų, ir tinkamai apšilti prieš neriant į vandenį, kad sumažintume mėšlungio atsiradimo tikimybę.

Visgi, jei vandenyje mėšlungis vistiek ištiko, reiktų sutrauktą raumenį masažuoti, galima ir įgnybti, stengtis grįžti į krantą, bandyti atsistoti ant dugno ir kojų raumenis pratempti“, – aiškina šeimos gydytoja E. Šukė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų