REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant Velykoms lietuvių pirkinių krepšeliuose vis dažniau atsiranda kiaušiniai. Naujienų portalas tv3.lt kreipėsi į valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir sužinojo, ką reiškia ant kiaušinių esantis žymėjimas ir į ką atkreipti dėmesį kiaušinius perkant iš turgaus ar ūkininkų.

Artėjant Velykoms lietuvių pirkinių krepšeliuose vis dažniau atsiranda kiaušiniai. Naujienų portalas tv3.lt kreipėsi į valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir sužinojo, ką reiškia ant kiaušinių esantis žymėjimas ir į ką atkreipti dėmesį kiaušinius perkant iš turgaus ar ūkininkų.

REKLAMA

Kiekvienas parduotuvėse parduodamas kiaušinis turi būti paženklintas specialiu ženklu, susidedančiu iš skaičių ir raidžių kombinacijos, kurie nurodo kaip laikomos parduodamus kiaušinius padėjusios dedeklės vištos, iš kurios šalies jie atvyko bei veterinarinio patvirtinimo numerį.

Ką išduoda kiaušinio ženklinimas?

Vyriausioji specialistė – valstybinė maisto produktų inspektorė Kamilė Petškevičiūtė nurodo, kad kiaušinio ženklinimo numeris gali prasidėti 0, 1, 2 arba 3. Šie skaičiai simbolizuoja, kokiomis sąlygomis laikomos dedeklės vištos.

„Pirmasis skaičius ant kiaušinio reiškia dedeklių vištų laikymo būdą: 0 – Ekologinis ūkininkavimas (vištoms dedeklėms taikomi ekologinio ūkininkavimo reikalavimai);  1 – Laisvai laikomų vištų kiaušiniai (vištų dedeklių laikymas paukštynuose įrengtose grindinėse paukštidėse, iš kurių vištos dedeklės gali išeiti į lauko aptvarus);

REKLAMA
REKLAMA

2 – Ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai (vištų dedeklių laikymas paukštynuose įrengtose grindinėse paukštidėse, iš kurių vištos dedeklės negali išeiti į lauko aptvarus); 3 – Narvuose laikomų vištų kiaušiniai (vištų dedeklių laikymas paukštynuose įrengtose narvinėse paukštidėse)“, – paaiškina specialistė.

REKLAMA

Antroji ženklinimo dalis yra raidinė – ji nurodo šalies, kurioje buvo padėti kiaušiniai, kodą. Lietuvoje padėti vištų kiaušiniai ženklinami raidėmis LT, Lenkijoje – PL, Latvijoje – LV, Ukrainoje – UA.

Trečioji ženklo dalis nurodo dedeklių vištų ūkio veterinarinio patvirtinimo numerį, kuris reiškia, kad ta laikymo vieta yra kontroliuojama kompetentingos tarnybos.

„Kiaušinių ženklinimo reikalavimai netaikomi smulkiems ūkininkams, kurie savo ūkyje augina ne daugiau kaip 50 vištų. Smulkūs gamintojai neženklintus kiaušinius gali parduoti turgavietėse, bet prekybos vietoje privalo nurodyti savo vardą, pavardę ir ūkio adresą“, – priduria K. Petškevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Atkreipkite dėmesį į šias savybes

VMVT specialistė nurodo, kad prieš perkant kiaušinius reikėtų įvertinti ne tik kiaušinių pakuotę, bet ir kiaušinių išvaizdą ir atkreipti dėmesį, ar jie švarūs, ar lukštai neįskilę, be deformacijų, pašalinių medžiagų ar kvapo.

„Svarbu atidžiai perskaityti informaciją, nurodytą etiketėje ar ant pakuotės, kurioje nurodyta ir kiaušinių klasė. A klase pažymėti kiaušiniai rodo, kad lukštas ir po juo esanti odelė švarūs ir nepažeisti; oro tarpas – ne didesnis nei 6 mm aukščio, nejudantis; baltymas – švarus, skaidrus, drebučių tirštumo, be jokių pašalinių dalelių; trynys – peršviečiant matomas neryškių kontūrų šešėlis, sukant ženkliai nenukrypsta nuo kiaušinio centro, be pašalinių dalelių; gemalo ląstelė – neišsivysčiusi; kiaušinis neturi pašalinio kvapo. Parduotuvėse gali būti parduodami tik A klasės kiaušiniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B klasės kiaušiniais laikomi kiaušiniai neatitinkantys A klasės kiaušiniams taikomų reikalavimų. Jie yra skirti tik maisto pramonės įmonėms, kuriuose gaminami kiaušinių produktai. Kiaušinių produktai taip pat gali būti gaminami ir iš A klasės kiaušinių“, – skirtumus įvardija K. Petškevičiūtė.

Ant kiaušinių pakuočių nurodomi ir kiaušinių dydžiai. VMVT specialistė paaiškina jie yra paskirstomi pagal dydžius:

„Kiaušiniai skirstomi į XL – labai didelius kiaušinius (kurių 1 kiaušinio svoris yra daugiau negu 73 g), L – didelius kiaušinius (svoris 63-73 g), M – vidutinius (svoris 53-63 g) ir S - mažus (kurių svoris mažesnis nei 53 g).

REKLAMA

Į pakuotę gali būti supakuoti ir skirtingų dydžių kiaušiniai, bet tokiu atveju ant etiketės turi būti pateiktas minimalus grynasis kiaušinių svoris nurodomas gramais, o ant pakuotės užrašoma nuoroda „skirtingų dydžių kiaušiniai“.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į galiojimo terminą.

Ką žinoti perkant nežymėtus kiaušinius?

Kai kurie žmonės mieliau renkasi kiaušinius ne iš parduotuvių lentynų, o iš turgaus ar smulkiųjų ūkininkų. Specialistė nurodo, kad prieš perkant kiaušinius iš smulkiųjų ūkininkų reikia pasiteirauti, kiek vištų jie laiko:

„Turėkite galvoje, kad dauguma vištų deda po vieną kiaušinį kas 24–26 valandas. Kiaušinių tinkamumo vartoti terminas turi būti ne ilgesnis kaip 28 dienos po padėjimo“, – sako ji.

REKLAMA

K. Petškevičiūtė aiškina, kad ant šviežio kiaušinio lukšto yra natūrali apsauginė plėvelė, kuri saugo kiaušinį nuo mikroorganizmų patekimo. Siekiant išsaugoti apsauginę plėvelę, nupirkto kiaušinio iškart nereikėtų plauti ir namuose iki maisto ruošimo kiaušinius laikyti neplautus.

„Rekomenduojama kiaušinius namuose laikyti šaltai, geriausia – buitiniame šaldytuve, tačiau ne jo durelėse, o lentynoje. Kiaušinius reikėtų laikyti pakuotėje, su kuria jie buvo pirkti, taip bus lengviau sekti jų tinkamumo vartoti terminą. Žali kiaušiniai negali liestis su kitais maisto produktais.

Kiek ilgai kiaušiniai išbus nesugedę, priklauso ir nuo jų laikymo temperatūros – kuo temperatūra aukštesnė, tuo trumpesnis kiaušinių saugojimo terminas. Labai svarbu vengti staigių temperatūros svyravimų, dėl kurių ant kiaušinio lukšto susidaro drėgmės kondensatas.

Vanduo pažeidžia apsauginę lukšto plėvelę ir per lukšto poras gali patekti į kiaušinio vidų, o kartu su vandeniu į kiaušinio vidų gali patekti ir ant lukšto buvę mikroorganizmai. Tai gali sutrumpinti kiaušinių tinkamumo vartoti terminą bei gali sukelti pavojų sveikatai jei kiaušinis nebus tinkamai termiškai apdorotas“, – nurodo VMVT specialistė K. Petškevičiūtė.

Visos vistos laikomos NARVUOSE ir lesinamos PRIMEKSAIS !!!
Tik KVAILIAMS uzraso skaiciuukus 1,2, 3.....
Cia juk LIETUVA. PINIGAI, PINIGAI, PINIGAI!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų