Mirties tema dažnai yra tabu ir baimė, todėl daugelis vengia kalbėti šia tema. Ekspertai teigia, kad tiek senjorai, tiek jų artimieji nutyli kalbas apie laidotuves, nes daugumai laidotuvių planavimas siejasi su mirties laukimu ir baime.
Laidotuvių poreikių ar planų aptarimas su šeimos nariais ar artimiausiais draugais gali būti emociškai sudėtingas, kupinas nepatogumų ir nenoro. Iš gausybės sprendimų, kuriuos reikia priimti, laidotuvių planų aptarimas dažnai lieka nuošalyje, o dėl šios temos baimės daugelis gali atidėlioti arba apskritai vengti tokių svarbių pokalbių.
Jie gali atrodyti nejaukūs ir dėl skirtingų įsitikinimų ar lūkesčių gali kilti nesusipratimų, tačiau, pasak ekspertų, tokie pokalbiai galiausiai suteikia ramybės, rašoma pranešime spaudai.
Pastebima artimųjų baimė kalbėtis
„Sidabrinės linijos“ atstovų teigimu, laidotuvių tema nėra dažna, tačiau pastebima iš pasidalijimų, kad ji aktualesnė patiems artimiesiems.
„Artimieji nedrįsta apie tai kalbėti, nes bijo išgąsdinti senjorus, kad šie nepagalvotų, jog laukiama mirties. Fondo misija, kad ir kaip būtų, yra įkvėpti gyvenimui, o ne pasiruošti mirčiai. Todėl senoliai rečiau kalba apie savo laidotuvių planavimą. Neretai jie žino, kokia bus suknelė ar kostiumas, ir to jiems užtenka“, – komentavo Kristina Čiuželienė, „Sidabrinės linijos“ bendrasteigėja ir skambučių centro vadovė.
Pasak K. Čiuželienės, pastebimos ir naujos tendencijos, kai atsisveikinant su išėjusiu artimuoju dėmesys sutelkiamas ne į velionį, bet į likusius gyvuosius. Dažnai net nepažįstamus.
Ji pridūrė, kad artimieji kviečia vietoj nešamų gėlių, kurias vėliau reikia tvarkyti, utilizuoti ir pan., išėjusiajam atminti ar pagerbti skirti paramą kitiems panašaus likimo, gyvenimiškų patirčių asmenims, pavyzdžiui, senolių pokalbiams „Sidabrinėje linijoje“. Taip per pagalbą kitiems artimieji įprasmina savo giminaičio atminimą.
Laidotuvių planavimas
Nors laidotuvių planavimas gali būti siejamas su mirties laukimu ir baime, siekiama keisti šį požiūrį ir skatinti tiek senjorus, tiek jų artimuosius nebijoti kalbėtis šia tema.
Priimdami šį iššūkį, Kaune esantys atsisveikinimo namai „Rekviem“ pristatė nemokamą naujovišką laidotuvių planavimo paslaugą, kuri suteikia Lietuvos gyventojams galimybę neskubant ir be papildomo streso spręsti laidotuvių planavimo klausimus.
„Mirties ir laidotuvių tema – iššūkis kiekvienam, nes kalbos šia tema ir norų išsakymas šeimos nariams ar artimiems draugams kelia nesaugumo jausmą. Todėl nusprendėme padėti spręsti šį iššūkį ir suteikti galimybę kiekvienam Lietuvos gyventojui ramiai, neskubant ir apgalvojant sudaryti savo laidotuvių planą.
„Rekviem planuoklis“ – tai nėra pasirašyta sutartis ar notaro patvirtintas dokumentas, tačiau ši nemokama paslauga suteiks galimybę išsakyti savo norus šeimos nariams ar draugams“, – teigė Karolina Jancevičiūtė, „Rekviem“ atsisveikinimo namų Kaune administracijos vadovė.
Anot K. Jancevičiūtės, tikimasi Lietuvos gyventojams suteikti galimybę išnagrinėti įvairias laidojimo galimybes: nuo laidojimo ar kremavimo iki konkrečių paslaugų, muzikos, gėlių, ceremonijos tipo ir šiais savo pasirinkimais pasidalinti su artimaisiais.
„Tikimės šiuo projektu skatinti nevengti šios jautrios temos artimųjų rate, nes, pasak psichologų, tokių pokalbių rezultatas suteikia vidinę ramybę“, – teigė administracijos vadovė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!