• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lūžinėjančius nagus, blyškią odą, plaukų slinkimą ir užsitęsusį nuovargį dažna moteris priskiria stresui, sezonų kaitai ar nuolatiniam skubėjimui bei užimtumui. Vis dėlto daugelis medikų sutartinai tvirtina, kad dažnu atveju šie požymiai išduoda geležies trūkumą organizme.

Lūžinėjančius nagus, blyškią odą, plaukų slinkimą ir užsitęsusį nuovargį dažna moteris priskiria stresui, sezonų kaitai ar nuolatiniam skubėjimui bei užimtumui. Vis dėlto daugelis medikų sutartinai tvirtina, kad dažnu atveju šie požymiai išduoda geležies trūkumą organizme.

REKLAMA

Tai gali smarkiai paveikti darbingos ir iš pažiūros sveikos moters gyvenimo kokybę, rašoma pranešime spaudai.  

Kaip aiškina gastroenterologė gydytoja Evelina Ruibienė, geležis yra pagrindinė hemoglobino sudedamoji dalis, o hemoglobinas perneša deguonį į visas kūno ląsteles, todėl moterims ji – labai svarbi:

REKLAMA
REKLAMA

„Moterys kas mėnesį menstruacijų metu netenka kraujo, o kartu su juo ir geležies.  Jos poreikis dar labiau išauga nėštumo, gimdymo, žindymo laikotarpiu bei esant ginekologiniams dariniams, pavyzdžiui, miomai.“  

REKLAMA

Įvardijo svarbiausius simptomus  

Pasak gydytojos, gana dažnai moterys nejaučia, kad joms trūksta geležies, tačiau organizmas palengva ima siųsti tam tikrus signalus:  

Nuolatinis nuovargis, bendras silpnumas, dusulys, galvos svaigimas, šalčio netoleravimas, blyški oda, plaukų slinkimas, trapūs nagai, širdies plakimas – pagrindiniai simptomai, galintys perspėti apie geležies trūkumą.  

REKLAMA
REKLAMA

Geležies stygius paveikia ir psichologinę būklę – jos stoka siejama su koncentracijos sutrikimais, atminties pablogėjimu, dirglumu, net depresija.“ 

Feritinas parodo geležies atsargas 

Gydytoja Evelina Ruibienė pastebi, kad vis dar nemaža dalis moterų mano, kad jei kraujyje matomas normalus hemoglobino kiekis, vadinasi, geležies atsargų netrūksta.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi gydytoja skubiai įspėja, kad tai – klaidinga nuostata.

„Geležies kiekis kraujyje parodo momentinę situaciją. Feritinas – tai baltymas, rodantis geležies atsargas, tarsi organizmo geležies saugykla.  

Žmogus gali turėti normalų geležies kiekį, tačiau žemas feritinas parodo, kad jos atsargos senka“, – sako ji ir pabrėžia, kad net ir nesant akivaizdžiai anemijai, moterys gali jaustis pavargusios ar išsekusios.  

REKLAMA

Ji pastebi, kad feritino kiekis padeda įvertinti geležies trūkumą patikimiau, ypač jei yra pasireiškę minėti simptomai. 

Kada būtina imtis papildų?  

Pasak gydytojos Evelinos Ruibienės, viena svarbiausių prevencijos priemonių – mityba, tačiau kartais jos nepakanka.  

„Esant nedideliam geležies trūkumui gali pakakti subalansuotos mitybos, pavyzdžiui, į racioną įtraukiant daugiau raudonos mėsos, kepenėlių, žalių daržovių, džiovintų vaisių.

Bet jeigu feritinas žemas (<45 µg/l), atsiranda simptomai ar diagnozuota anemija, rekomenduojama ieškoti priežasties ir spręsti dėl papildų vartojimo.“ 

Medikė išskiria, kad ne visi papildai tinka visiems pacientams – ji rekomenduoja vengti geležies sulfatų, kurie dažnai sukelia nepageidaujamų virškinimo sutrikimų, pykinimą, skausmus, metalo skonį.

„Geriau rinktis geriau pasisavinamus, švelnesnius virškinamajam traktui variantus.“ 

Kaip sako produktų grupės vadovė Kristina Valskienė, šiuo metu vaistinėse galima rasti lengviau pasisavinamus, švelnesnius virškinamajam traktui variantus, pavyzdžiui, geležies pirofosfatą mikrokapsuliuotą liposomose.“ 

Profilaktika – raktas į sveikatą  

Kad išvengtume rimtesnių sveikatos problemų, būtina kartą per metus atlikti kraujo tyrimą, Jei šeimos gydytojas nustatė tam tikrų rizikos veiksnių, tą reikėtų daryti ir dažniau.  

„Geležies ir feritino tyrimus rekomenduojama kartoti kas 3–6 mėnesius, jei moteris intensyviai sportuoja, taiko mitybos apribojimus, laukiasi ar neseniai gimdė.“ 

Gydytoja ragina moteris neprisitaikyti prie prastos savijautos: „Stebėkite save, neignoruokite net menkiausių ženklų.  

Jei jaučiate, kad jūsų aktyvią kasdienybę sudrumstė nuovargis, silpnumas, plaukų slinkimas arba odos pokyčiai, gali būti, kad organizmui trūksta tam tikrų atsargų.  

Laiku diagnozavus geležies trūkumą ir imantis veiksmų, galima išvengti daug sudėtingesnių sveikatos problemų“, – pataria gastroenterologė Evelina Ruibienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų