• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Širdies ir kraujagyslių ligos jau daugybę metų išlieka pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą, kurioje šios ligos lemia net apie 52 proc. visų mirčių. Nors šios ligos dažniausiai pastebimos ir diagnozuojamos vyresniame amžiuje, tai vis dažniau paliečia ir jaunesnius asmenis. Vaistininkė ir Vilniaus sveikatos biuro atstovės atskleidė, ką kiekvienas žmogus turėtų daryti kasdien, kad išvengtų pablogėjusios širdies būklės ar kraujospūdžio svyravimų.

Širdies ir kraujagyslių ligos jau daugybę metų išlieka pagrindine mirties priežastimi visame pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą, kurioje šios ligos lemia net apie 52 proc. visų mirčių. Nors šios ligos dažniausiai pastebimos ir diagnozuojamos vyresniame amžiuje, tai vis dažniau paliečia ir jaunesnius asmenis. Vaistininkė ir Vilniaus sveikatos biuro atstovės atskleidė, ką kiekvienas žmogus turėtų daryti kasdien, kad išvengtų pablogėjusios širdies būklės ar kraujospūdžio svyravimų.

REKLAMA

Remiantis statistika, kad bene kas antro Lietuvos sostinės gyventojo gyvybę nusineša širdies ir kraujagyslių ligos, Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ kartu su vaistinių tinklu „Camelia“ kviečia dalyvauti nemokamame širdies ir kraujagyslių ligų prevenciniame projekte „Tavo širdis – tavo rankose“. Tai – puiki proga sužinoti, kaip padėti savo širdžiai, ją stiprinant ir užbėgant rimtiems įvykiams už akių, rašoma pranešime spaudai.

REKLAMA
REKLAMA

Anot sveikatos biuro širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto prevencinės programos koordinatorės Monikos Karolytės, neseniai Vilniuje startavęs prevencinis projektas orientuotas į 40-60 metų amžiaus grupės žmones, nes būtent tada ženkliai išauga rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. 

REKLAMA

„Rizikos veiksniai, tokie kaip aukštas kraujospūdis, padidėjęs cholesterolis, nutukimas, rūkymas ar genetiniai faktoriai, dažniausiai išryškėja šioje amžiaus grupėje. Tačiau tai nereiškia, kad jaunesni žmonės negali sirgti – tiesiog didžioji dalis atvejų diagnozuojama vyresniems nei 40 metų“, – teigia M. Karolytė.

Kasdienis reikalingų medžiagų užtikrinimas

Anot „Camelia“ vaistininkės Julijos Aganauskaitės-Žukaitės, siekiant sumažinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis ir patirti jų paūmėjimus, būtina ne tik reguliariai dalyvauti prevencinėse programose, bet ir kasdien rūpintis savo organizmo sveikata. Tam, kad širdis būtų stipri, o kraujagyslės tinkamai atliktų savo funkcijas, svarbu tinkama mityba ir su ja gaunamos maistinės medžiagos.

REKLAMA
REKLAMA

„Magnis padeda stiprinti širdies raumenį, mažinti „blogąjį“ cholesterolį, saugo kraujagysles nuo pažeidimų. Tuo metu kalis padeda reguliuoti kraujospūdį ir širdies ritmą.

Širdies stiprinimui taip pat svarbus vitaminas A, kuris padeda palaikyti sveiką kraujagyslių sistemą ir gerina ląstelių regeneraciją. Naudingas ir vitaminas E bei kofermentas Q10, apsaugantys ląsteles nuo oksidacinio streso, taip sumažinant širdies ir kraujagyslių ligų riziką. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vitaminas C taip pat pasižymi nauda kraujotakos sistemai, kadangi stiprina kraujagyslių sieneles, padeda mažinti kraujospūdį ir uždegiminius procesus organizme. B grupės vitaminai, ypač B6, B12 ir folio rūgštis, padeda reguliuoti homocisteino lygį, kuris yra susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis.

REKLAMA

Štai omega-3 riebalų rūgštys veikia priešuždegimiškai, gerina kraujo lipidų profilį, mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį ir teigiamai veikia bendrą savijautą. Tiems, kurių mityboje trūksta šių produktų, vertėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku dėl maisto papildų vartojimo“, – sako vaistininkė.

Neteisingi įpročiai

Vaistininkė J. Aganauskaitė-Žukaitė pabrėžia, jog širdies sveikatai svarbu ir tam tikrų kasdienių įpročių keitimas: su maistu per parą svarbu neviršyti 5 gramų druskos, vengti greitojo ir riebaus maisto, vartoti mažiau raudonos mėsos, gyvulinės kilmės riebalų, valgyti daugiau vaisių, daržovių, pilno grūdo produktų.

REKLAMA

„Natrio chloridas, esantis valgomojoje druskoje, didina skysčių susilaikymą organizme, tad padidėja kraujo tūris ir kraujagyslių spaudimas, gali susiaurėti pačios kraujagyslės.

Mažai skaidulų turintis greitas maistas – balta duona, mėsainiai, picos ar makaronai – prisideda prie kraujagyslių siaurėjimo ir sienelių storėjimo, o tokiu atveju kraujospūdis natūraliai padidėja. Riebus maistas, ypač su dideliu sočiųjų ir transriebalų kiekiu, didina „blogojo“ cholesterolio, uždegimų rodiklių, kraujospūdžio ir oksidacinio streso lygį“, – teigia vaistininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji primena, kad siekiant užtikrinti sklandų širdies darbą, reikėtų nepamiršti apie vandens naudą ir išsiugdyti įprotį kasdien jo išgerti bent 1-2 litrus vandens. Pakankamas jo kiekis leidžia kraujui lengviau cirkuliuoti, todėl širdis apkrova įprastai sumažėja, didėja kraujagyslių elastingumas.

Pasak J. Aganauskaitės-Žukaitės, reguliarus fizinis aktyvumas ir normalaus kūno svorio išlaikymas taip pat gali prisidėti prie aukšto kraujo spaudimo mažinimo, širdies bei kraujagyslių stiprinimo.

REKLAMA

„Labai svarbu sumažinti arba visiškai atsisakyti žalingų įpročių, tokių kaip alkoholio vartojimas bei rūkymas. Statistika rodo, kad šie aspektai daro nemenką įtaką širdies sveikatos suprastėjimui ir kitų ligų išsivystymui. Širdžiai taip pat kenkia didelis stresas ir emocinė įtampa: rekomenduočiau išbandyti meditaciją, ramius pasivaikščiojimus, jogą ir pasirūpinti tinkama miego higiena“, – priduria vaistininkė.

REKLAMA

Atlikite jums priklausančius tyrimus ir paraginkite artimuosius

Jaučiant tokius su širdies ir kraujagyslių ligų paūmėjimais susijusius simptomus, kaip pasikeitęs širdies ritmas, permušimai, kraujo spaudimo svyravimai, nuovargis ir silpnumas, fizinio krūvio netoleravimas, galvos svaigimas, dusulys ir pan., labai svarbu nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paskirs reikiamus tyrimus ir, prireikus skirs vaistus bei organizmo stiprinimą maisto papildais. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos biuro atstovė M. Karolytė primena, kad Lietuvoje vykdoma širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa skirta vyrams ir moterims nuo 40 iki 60 metų (imtinai). Jos metu atliekamas gliukozės koncentracijos tyrimas, lipidograma, elektrokardiograma, kreatinino koncentracijos veninio kraujo serume nustatymas. Taip pat gali būti atliekami ir kiti tyrimai, padedantys nustatyti širdies ligų riziką.

REKLAMA

„Dėl informacijos trūkumo, nepakankamos motyvacijos rūpintis sveikata ar laiko stygiaus prevencinės programos dalyvių aktyvumas nėra pakankamas, todėl svarbu dalintis informacija apie programą su savo artimaisiais, draugais ar kolegomis. Ypač tais, kurių šeimoje jau yra susiduriančių su širdies ir kraujagyslių ligomis.

Tik reguliariai tikrindamiesi sveikatą, propaguodami sveiką gyvenimo būdą ir skatindami tai daryti kitus, galime sumažinti sergamumą širdies bei kraujagyslių ligomis ir išgelbėti gyvybes“, – pabrėžia ji. 

Daugiau informacijos ir registraciją į nemokamą širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos projektą „Tavo širdis – tavo rankose“ galite rasti čia.

REKLAMA
Kam reikia durninti žmones tokiomis rašliavomis? Pabandykite užsiregistruoti pas širdies specialistą eilinėje poliklinikoje. Be pusmečio - nė iš vietos.
Sveikuolis sveikuoliui nelygu. Vat turiu pvz. sveikuolis eina i sporto kluba raumenų augint, kepa picas burgerius tipo sveikuoliškai, valgo proteino batonelius su tipo nedaug cukraus, geria kažkokią cheminę matchos kavą papigiai ir koneveikia pamokslauja jei aš kapoju troškintus šonkaulius su kopūstais su virtom bulvėm užsigerdanas kefyru. Aš neinu i sporto kluba o pastoviai pravažiuoju su dviračiu į darbą iš jo, turiu smarvės dvirati be dusulio užnešt i 5 a. O tokiu pusgaminiu kaip becukrių batonėlių nevalgau ir gaila pirkti, užtat užsinorėjus saldaus išsikepu ar medaus ant varškės sūrio užsitepu. Skirtumas tas kad tas sveikuolis turi vistiek padidėjusį cholestorolį, dūsta lipdamas ir blogos nuotaikos, galva skaud pastoviai. O aš visiškai jokių problemų, sveikas ir valgydamas riebiai ir nesportuodamas. Manau žmogui reikia tiesiog fizinio aktyvumo, gryno oro ir valgyti stipriai taip kokioj klimato juostoj esam. Pastaruoju labai daug su kraujagyslių ir širdies ir tai manau dėl to kad sekam vakariečių įpročiais.
Tikrinimas sveikatos neprideda, taip pat jokios problemos nesprendžia - tik apie problemą gali informuoti. Dabar atrodytų, kuo dažniau tikrinsies, tuo sveikesniu tapsi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų