Šiauliuose – pavojingų ligų protrūkis: mokyklose skelbiama ypatinga padėtis

Šiauliuose prasidėjo gripo ir peršalimo ligų protrūkis. Virusai pirmiausiai įsisuko į miesto ugdymo įstaigas. Į ligos patalą vienas po kito atgula mažiausieji – priešmokyklinukai ir pradinukai.

Paskelbė karantiną

Nuo savaitės pradžios karantinas paskelbtas net šešiose miesto mokyklose.Tiesa, kol kas tik atskirose klasėse, tačiau baiminamasi, kad sergamumas tik didės.

Be gripo ir peršalimo tarp vaikų šiuo metu siaučia ir žarnyno infekcijos.

Šiaulių Medelyno progimnazijoje negirdėti įprasto vaikų šurmulio – klasės čia pustuštės. Mokykloje prasidėjo gripo ir peršalimo ligų protrūkis.

Sergančiųjų skaičius nuo savaitės pradžios taip išaugo, kad karantinas jau paskelbtas daugiau kaip pusėje mokyklos klasių.

Pasipylė žarnyno infekcijų

Medelyno progimnazijos direktorė Ingrida Mazrimienė sakė, kad ši mokykla - ne vienintelė Šiauliuose dėl siaučiančių ligų uždarinėjanti klases. 

„Nuo pirmadienio karantiną atskiroms klasėms jau paskelbė šešios miesto ugdymo įstaigos", - sakė direktorė.

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Milda Baranauskienė pateikė daugiau informacijos apie situaciją Šiauliuose.

Jos teigimu, be gripo ir peršalimo smargiai padaugėjo ir žarnyno infekcijų - daugiausiai - rotaviruso atvejų. Jie, pastebima, labiausiai palietė darželinukus. 

Rotavirusas plinta darželiuose

Pirmieji rotavirusų sukeltos infekcijos simptomai atsiranda po 24–72 val. po užsikrėtimo. Pagrindinis ankstyvasis simptomas – vėmimas, kuris tęsiasi 2–6 dienas. Kiek vėliau ligonis pradeda viduriuoti iki 20 kartų per parą skystomis arba pusiau skystomis išmatomis. Vaikams gali būti ir lengvų viršutinių kvėpavimo takų uždegimo požymių. Beveik 90 % ligonių karščiuoja.

Ligoniui gausiai viduriuojant, rotavirusai labai dideliais kiekiais išsiskiria su išmatomis. Užsikrėtimui pakanka tik 10 viruso dalelių.

Virusas išskiriamas ūmiu ligos periodu, vidutiniškai 4–6 dienas. Dėl atsparumo aplinkoje ir labai mažos užkrečiamosios dozės rotavirusai ypač greitai plinta vaikų ugdymo įstaigose, kur yra glaudus buitinis sąlytis ir nepakankama rankų higiena.

REKLAMA

Rotavirusinė infekcija yra viena labiausiai paplitusių visame pasaulyje ūminių virusinių žarnyno infekcijų. Kasmet užregistruojama apie 100 mln. rotavirusų sukeltų viduriavimo atvejų. Europos šalyse apie 17 proc. visų diarėjų priežastis - norovirusinė infekcija.

Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 20 tūkst. žarnyno infekcinių ligų atvejų, iš kurių apie 3,5 tūkst. atvejų sudaro rotavirusinis gastroenteritas.

Daugiau nei 80 proc. protrūkių kasmet kyla šeimose dėl netinkamo maisto ruošimo ir rankų higienos. Dažniausia protrūkių priežastis – rotaviruso, noraviruso ir Salmonella sukėlėjai.

Gripas prasideda staiga

Tuo tarpu gripo simptomai prasideda staiga, o peršalimo - vystosi lėtai. Gripui yra būdingas staigus karščiavimas, gerklės, galvos ir raumenų skausmai.

Peršalimas vystosi lėtai, pirmiausia susirgusiajam paperšti gerklę, užgula nosį, prasideda sloga, asmuo pradeda čiaudėti, švelniai kosti. Šiuos simptomus dažniausiai sukelia virusai, tačiau ne gripo.

Susirgus gripu būdingas dažnas bendras silpnumas, didelis nuovargio jausmas, galimas dažnas šaltkrėtis, didelis krūtinės diskomfortas, staigi ir aukšta temperatūra, pakylanti virš 38 laipsnių.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų