REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Širdies ir kraujotakos ligos yra vienos didžiausių žudikių Jungtinėje Karalystėje. Dėl jų šalyje kasmet miršta apie 160 000 žmonių – vidutiniškai 460 per dieną. Dažnai ligas sukelia riebalų kaupimasis arterijose, todėl padidėja kraujo krešulių rizika.

Širdies ir kraujotakos ligos yra vienos didžiausių žudikių Jungtinėje Karalystėje. Dėl jų šalyje kasmet miršta apie 160 000 žmonių – vidutiniškai 460 per dieną. Dažnai ligas sukelia riebalų kaupimasis arterijose, todėl padidėja kraujo krešulių rizika.

REKLAMA

Tačiau ne tik riebalai kraujagyslėse gali reikšti didesnę širdies ligų riziką. Remiantis tyrimais, riebalų perteklius vienoje kūno vietoje gali būti pavojingas jūsų sveikatai, rašo express.co.uk.

Konkrečiai, įrodyta, kad pilvo srityje kaupiasi per daug visceralinių riebalų. Visceraliniai riebalai, skirtingai nei poodiniai riebalai, yra giliai pilvo ertmėje ir atlieka gyvybiškai svarbių organų izoliaciją ir apsaugą.

Nors tam tikras visceralinių riebalų kiekis yra būtinas organizmui, jo perteklius yra susijęs su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant širdies ligas.

REKLAMA
REKLAMA

Obuolio forma

Pasak Harvardo medicinos mokyklos, turint per daug visceralinių riebalų, žmogaus kūnas įgauna obuolio formą, nes riebalai kaupiasi pilvo srityje.

REKLAMA

„Tyrimai rodo, kad riebalų ląstelės, ypač pilvo riebalų ląstelės, yra biologiškai aktyvios. Apie riebalus reikėtų galvoti kaip apie endokrininį organą ar liauką, gaminančią hormonus ir kitas medžiagas, kurios gali labai paveikti mūsų sveikatą“, – sakoma pranešime.

Nors mokslininkai vis dar aiškinasi atskirų hormonų vaidmenį, aiškėja, kad riebalų perteklius, ypač pilvo srityje, sutrikdo normalią šių hormonų pusiausvyrą ir funkcionavimą.

Visceraliniai riebalai ištraukia imuninės sistemos chemines medžiagas, vadinamas citokinais, pavyzdžiui, naviko nekrozės faktorių ir interleukiną-6, kurie gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad šios ir kitos biocheminės medžiagos daro žalingą poveikį ląstelių jautrumui insulinui, kraujospūdžiui ir kraujo krešėjimui.

Viena iš priežasčių, kodėl visceralinių riebalų perteklius yra toks žalingas, gali būti jų vieta šalia vartų venos, per kurią kraujas teka iš žarnyno į kepenis.

Visceralinių riebalų išskiriamos medžiagos, įskaitant laisvąsias riebalų rūgštis, patenka į vartų veną ir nukeliauja į kepenis, kur gali turėti įtakos kraujo lipidų gamybai.

Visceraliniai riebalai yra tiesiogiai susiję su didesniu bendrojo cholesterolio ir MTL (blogojo) cholesterolio kiekiu, mažesniu DTL (gerojo) cholesterolio kiekiu ir atsparumu insulinui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Padidina širdies ir kraujagyslių ligų riziką

2021 m. žurnale „Circulation“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad riebalų kaupimosi vieta organizme yra tam tikrų sveikatos būklių pirmtakas.

Įrodyta, kad didelė juosmens apimtis, kuri yra visceralinių riebalų rodiklis, padidina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.

Jame sakoma: „Taigi, didelė juosmens apimtis (JA) net ir normalaus svorio asmenims gali atskleisti didesnę širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) riziką, nes JA yra pilvo kūno riebalų rodiklis, kuris yra susijęs su kardiometabolinėmis ligomis bei ŠKL ir prognozuoja didesnį mirtingumą.

Analizė taip pat atskleidė, kad žmonių kūno masės indeksas (KMI) gali būti didelis, todėl jie priskiriami nutukusių žmoių kategorijai, tačiau pilvo riebalų kiekis gali būti mažas, o ir širdies problemų rizika taip pat yra mažesnė.

REKLAMA

Pranešime spaudai tyrimo autorė Dr Tiffany Powell-Wiley sakė: „Ištyrus ryšį tarp pilvo riebalų bei širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, patvirtinta, kad visceraliniai riebalai kelia aiškų pavojų sveikatai“.

Nors neįmanoma sužinoti visceralinių riebalų kiekio be ultragarso tyrimo, tačiau galite apytiksliai suprasti, ar jų nėra per daug, išmatavę juosmenį. 89 cm ar daugiau moterims,  vyrams – 101 cm gali signalizuoti apie visceralinius riebalus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų