Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Terminių traumų skyriaus gydytoja ortopedė traumatologė Indrė Kuropatkinaitė naujienų portalui tv3.lt papasakojo, ką daryti patyrus nudegimą ir kokiais atvejais būtina kreiptis į ligoninę.
Pasak gydytojos I. Kuropatkinaitės šiuo metu orai ir epidemiologinė situacija dar neleidžia džiaugtis pramogomis atvirame ore, todėl nudegimų dažnis kol kas ligoninėje nėra didelis, tačiau gydytojai jau ruošiasi priimti pacientus su nudegimais. Dažniausiai į ligoninę nudegę pacientai atvyksta su pažeidimais veido, rankų, kojų srityse.
Odos nudegimo laipsniai
Nudegimai pagal gylį skirstomi į pagrindinius 3 laipsnius, o kartais išskiriamas ir 4 laipsnis, kai nudegimas toks gilus, jog siekia net kaulą.
„Papildomai vertinama, ar nenudegę akys, kvėpavimo takai, nes tai labai pablogina traumos išeitis ir paciento sveikimo prognozes. Nudegti galima ne tik ugnimi – terminę traumą taip pat gali sukelti ir cheminės medžiagos, elektra, karšti skysčiai ar garai, dujos, taip pat intensyvi spinduliuotė.
Svarbu atsiminti, kad nudegimas yra dinaminis procesas ir įvykus terminei traumai pažeidimas dar kelias dienas gali gilėti. Paraudimas su pūslėmis gali virsti nekroze, taigi iš pirmo žvilgsnio nereikšmingas pažeidimas gali tapti ligoninėje gydomu nudegimu“, – sako gydytoja.
Pasak gydytojos, jeigu nudegus išlieka paraudimas, pūslės pripildytos gelsvo skysčio – gydymui gali pakakti žaizdų tvarstymo, vaistų nuo skausmo, specialaus tepalo su sidabru ar specialaus hidrokoloidinio tvarsčio. Tačiau žaizdai pabalus ar atsiradus rusviems plotams, odai tapus nejautriai, didėjant skausmui ar tinimui, paraudimui, gali prireikti net chirurginio gydymo.
Pirmoji pagalba nudegus
Pirmasis žingsnis nudegus atvira ugnimi ar karštu metalu yra kuo greičiau nutraukti kontaktą su karščio šaltiniu, jeigu apdegė drabužiai, kuo greičiau juos nusivilkti, tačiau, jeigu drabužiai yra prikibę prie nudegusios vietos – neplėškite jų, nes galite pagilinti žaizdą ir taip padaryti dar daugiau žalos.
„Nudegimo vietą reikia plauti vėsiu ar kambario temperatūros vandeniu iki 20 min, nedėti ledo. Pridengti žaizdas švariais nelipniais tvarsčiais ar rūbais. Skausmui malšinti naudoti vaistus nuo skausmo. Stenkitės nenulupti ar nepradurti susidariusių pūslių.
Reikėtų apkloti nukentėjusį žmogų, kad jis neprarastų kūno šilumos. Būtina stebėti nukentėjusiojo būklę ir jai blogėjant nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Jei terminė trauma pažeidė veido sritį, atkreipkite dėmesį į apdegusio žmogaus kvėpavimo funkciją, nes veido nudegimai gali sukelti staigų gerklų patinimą ir kvėpavimo nepakankamumą“, – nurodo gydytoja.
Jeigu pastebite, kad pirmosiomis valandomis nudegimo vietoje atsirado žaizdos, jų srityse formuojasi balkšvi, rusvi, pilki plotai ar didėja skausmas ar tinimas, greičiausiai be medikų pagalbos neišsiversite. „Jei nudegęs veidas, plaštakos, lytinių organų sritys, kojos, nukentėjo vaikas ar senyvo amžiaus žmogus, nukentėjusysis neturi aktyvaus antitetaninio skiepo (nuo stabligės), būtina kreiptis į gydymo įstaigą nedelsiant“, – sako I. Kuropatkinaitė.
Klaidos nudegus
Pasak gydytojos, vasaros metu labai dažnai žmonės nudega į liepsną pildami degų skystį ar mesdami slėgines talpas.
„Karštam skysčiui patekus ant odos būtina nedelsiant plauti vėsiu ar kambario temperatūros vandeniu nudegusią vietą, netrinti, nešaldyti“, – nurodo I. Kuropatkinaitė.
Gydytoja priduria, kad skysčiai gali sukelti gilesnį nudegimą dėl ilgesnio kontakto su oda. Liepsnos sukeltas nudegimas paprastai būna ne toks gilus ir pasidengia kietu apvalkalu – nekroze. Bet kuriuo atveju, jei nudegimas yra stiprus, reikalingas operacinis gydymas.
Žmonės yra linkę gydydami nudegimus ar stengdamiesi numalšinti nudegimo sukeltą skausmą bandyti liaudyje paplitusius būdus, tačiau daugelis jų realios naudos neatneš.
„Žmonės naudoja ledą, riebius tepalus, šaltalankio aliejų, grietinę, kartais savos gamybos pavilgus, kurie pagilina nudegimus, sukelia infekciją ir gali virsti visą gyvenimą išliekančiais randais“, – sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Terminių traumų skyriaus gydytoja ortopedė traumatologė I. Kuropatkinaitė.