Praėjusių metų pasiekimas – prezidento palaiminimas skatinti organų donorystę

Skaityk lengvai

Praėjusiais metais 26 veiklos metus skaičiuojanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ sulaukė Prezidento Gitano Nausėdos pritarimo skatinti organų donorystę. Jo iniciatyva sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sudarė specialią darbo grupę, kurios tikslas – aktyvinti organų donorystės ir transplantacijos procesą Lietuvoje.

7

Inicijuoti naujoves transplantacijos ir donorystės srityje susivienijo Prezidentūros, Vyriausybės, Sveikatos apsaugos ministerijos, Nacionalinio transplantacijos biuro ir kitų įstaigų atstovai, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų medikai, asociacijos „Gyvastis“ nariai. 

„Gyvasties“ tarybos narė Irma Juodienė, dalyvaujanti darbo grupės veikloje, džiaugiasi – jau pavyko pasiekti, kad į 2020–2030 metų Nacionalinės pažangos programą būtų įtrauktas paruoštų organų donorų skaičius. Planuojama, kad 2020 m. bus 25 donorai (1 milijonui gyventojų), o 2030 m. – 30 donorų. Palyginti: 2018 m. buvo 17,1 donoro (1 mln. gyventojų), 2016 m. – 21 donoras. 

REKLAMA

Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacijos bei Vilniaus ir Kauno transplantacijos centrų duomenimis, 2018 m. Lietuvoje buvo apie 1500 dializuojamų asmenų ir per 1000 žmonių, kuriems atlikta kokio nors organo transplantacija. Daugiausia jų (apie 850) gyvena su persodintais inkstais. 

Kasmet apie 300–350 pacientų laukia inksto, širdies, plaučių, širdies ir plaučių komplekso, kepenų, inkstų ir kasos komplekso transplantacijų. Pacientų, sergančių lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu, kuriems 1–5 metų laikotarpiu bus pradėtos dializės procedūros, yra apie 2200. Vienintelė šiems žmonėms atstovaujanti organizacija yra „Gyvastis“.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Praėjusių metų pasiekimas – prezidento palaiminimas skatinti organų donorystę

Kompetencijos kėlimas užtikrins viešųjų paslaugų kokybę 

Asociacijos „Gyvastis“ nariai nuolat dalyvauja valstybės institucijų ir savivaldybių sudarytose darbo grupėse, komisijose, teikdami ir vertindami pasiūlymus, rekomendacijas. 

Nevyriausybinių organizacijų vadovai akcentuoja, kad siekiant kokybiško narių atstovavimo ir bendradarbiavimo su valstybinėmis ir kitomis įstaigomis, priimančiomis su atstovaujamais asmenimis susijusius sprendimus, labai svarbu stiprinti darbuotojų ir savanorių kompetencijas. „Gyvastis“ kaip tik dalyvauja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamame Nacionalinių nevyriausybinių organizacijų institucinio stiprinimo projekte. Pasak šį projektą koordinuojančios asociacijos tarybos pirmininkės Audronės Tutlienės, „Gyvastis“ tarp projektą vykdančių 8 organizacijų yra vienintelė, atstovaujanti negalią turintiems žmonėms. 

Kuris iš šių būgnininkų groja viena ranka?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Phillas Collinsas (buvęs „Genesis“ muzikantas)
Charlie Wattsas („The Rolling Stones“)
Rickas Allenas („Def Leppard“)
BALSUOTI
REZULTATAI
Kuris iš šių būgnininkų groja viena ranka?
Phillas Collinsas (buvęs „Genesis“ muzikantas)
14.6%
Charlie Wattsas („The Rolling Stones“)
18.5%
Rickas Allenas („Def Leppard“)
66.9%

REKLAMA

Šiuo projektu asociacija siekia stiprinti savo narių dalyvavimą formuojant valstybės politiką ir inicijuojant pokyčius organų donorystės bei transplantacijos srityje, užtikrinant švietėjišką ir atstovaujamąją veiklą, didinant organizacijos institucinius gebėjimus. Projektas taip pat padės didinti finansinius ir žmogiškuosius išteklius, savanorių įsitraukimą. 

Bus sustiprinta partnerystė ir bendradarbiavimas su medikų bendruomenėmis, susijusiomis su donoryste, hemodializės įstaigomis, todėl pagerės dializuojamiems, laukiantiems transplantacijos ir gyvenantiems po transplantacijos asmenims teikiamų paslaugų kokybė ir prieinamumas. Organizacijos darbuotojų, aktyvių narių, savanorių kompetencijų didinimas, glaudesnis bendradarbiavimas su valstybinėmis institucijomis ir projekto veiklų viešinimas leis padidinti organizacijos žinomumą ir formuos teigiamą požiūrį į organų donorystę.

Straipsnio autorė: Aušra Degutytė.  


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų