• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Podagra yra reumatinė liga, kuri dažniausiai paveikia sąnarį – didįjį pirštą ant kojos. Tai yra viena iš antrojo laipsnio artrito formų, kuriai būdingi ūminiai skausmai, patinimas ir paraudimas pažeistoje srityje. Podagra yra susijusi su šlapimo rūgšties pertekliaus kaupimu organizme, o dažniausiai ji pasireiškia vyrų vidurinio amžiaus grupėje. 

Podagra yra reumatinė liga, kuri dažniausiai paveikia sąnarį – didįjį pirštą ant kojos. Tai yra viena iš antrojo laipsnio artrito formų, kuriai būdingi ūminiai skausmai, patinimas ir paraudimas pažeistoje srityje. Podagra yra susijusi su šlapimo rūgšties pertekliaus kaupimu organizme, o dažniausiai ji pasireiškia vyrų vidurinio amžiaus grupėje. 

REKLAMA

Daugiau apie šios ligos simptomus, gydymą ir prevenciją komentuoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Urtė Jankauskaitė ir „Camelia“ vaistininkas Deimantas Auškalnis 

Urtė Jankauskaitė sako, kad podagra – lėtinė medžiagų apykaitos sutrikimo liga, kuomet sutrinka šlapimo rūgšties apykaita, todėl kraujyje ir organizmo skysčiuose padidėja jos kiekis.  

„Iš šlapimo rūgšties formuojasi natrio uratiniai kristalai, kurie nusėda sąnariuose ir sukelia sąnarių skausmus ir riboja judesius“, – sako vaistininkė.   

REKLAMA
REKLAMA

Vaistininkas Deimantas Auškalnis sako, kad podagros skausmo priepuoliai gali gerokai apkartinti paciento kasdienybę, kadangi pasireiškia  

„Netikėtai, dažniausiai viduryje nakties, ir gali tęstis nuo iki keleto valandų iki savaičių: paveikta vieta stipriai skauda, neretai pakeičia spalvą, pavyzdžiui, tampa rausvesnė, taip pat matomas tinimas, jaučiamas kaitinimas, o oda tampa itin jautri bet kokiam prisilietimui. Dažniausiai podagra paveikia didįjį kojos pirštą, rečiau – kelius, pėdas, kulkšnis, riešus bei alkūnes“, – teigia jis.   

REKLAMA

Podagros simptomai   

Urtė Jankauskaitė, kad ligos simptomai dažniausiai pasireiškia naktį arba anksti ryte, gali būti juntamas stiprus sąnarių skausmas, pasireikšti sąnarių uždegimas, patinimas, sąnariai tampa jautrūs, kaista, gali parausti oda.   

„Skausmas pasireiškia staiga, skausmo priepuoliai ligai progresuojant gali trukti ilgiau, paveikti vis daugiau sąnarių. Skausmui sumažėjus, gali būti jaučiamas diskomfortas, kuris gali trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Ligai progresuojant, gali tapti sunku normaliai judinti sąnarius.  

REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas iš simptomų – pakilusi kūno temperatūra. Jau pažengusios ligos simptomas – balti mazgeliai po oda“, – teigia vaistininkė.  

Podagros gydymo būdai   

Deimantas Auškalnis sako, kad vienas iš naudingiausių ir pirminių gydymo būdų yra atitinkamos dietos laikymasis ribojant alkoholinius gėrimus, dažną raudonos mėsos ir gyvūninės kilmės baltymų vartojimą, saldumynus, jūros gėrybes.   

„Antra, mažinti šlapimo rūgštį gali padėti specialūs medikamentai. Deja, podagrai skiriamas gydymas yra simptominis, nes ją visiškai įveikiančio vaisto dar nėra. Nors skausmo priepuoliai gali išties apsunkinti gyvenimą, gydytojų bei vaistininkų rekomendacijų laikymasis, kaulinio audinio stiprinimas, visavertė mityba, fizinis aktyvas – gali padėti suvaldyti simptomus ir leisti gyventi kokybiškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei nesikreipiama į medikus, negydoma podagra gali progresuoti ir sukelti artritą, sąnarių išsikraipymą, inkstų akmenligę bei netgi širdies bei kraujagyslių ligas“, – pasakoja vaistininkas.   

 U. Jankauskaitė priduria, kad svarbiausias diagnostinis testas, patvirtinantis podagros diagnozę, yra natrio uratų kristalų nustatymas sąnarių skystyje. Iš pradžių atliekant kraujo tyrimą yra nustatoma padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija, o vėliau atliekamas atskiras tyrimas kuriame atkreipiamas dėmesys ir į kristalus, įprastai šlapimo rūgštis nesunkiai geba ištirpti kraujyje ir per inkstus sėkmingai pasišalina iš organizmo.   

REKLAMA

„Tačiau sergant podagra, rūgšties kiekis padidėja tiek, kad organizmas jos pašalinti nesugeba ir dėl to atsiradę kristalai pradeda kauptis sąnariuose ir aplinkui juos.   

Podagros priepuolių metu šlapimo rūgšties kiekis kraujyje gali būti nepadidėjęs, todėl esant būdingiems ligos simptomams, šlapimo rūgšties tyrimą reikia kartoti priepuoliui praėjus. Podagros priepuolio metu kraujo tyrime gali būti nežymiai padidėjęs leukocitų skaičius, nustatomi padidėję uždegiminio aktyvumo rodikliai (eritrocitų nusėdimo greitis (ENG), C reaktyvinis baltymas (CRB)).    

Taip pat ligos pradžioje, atlikus pažeistų sąnarių rentgenogramose gali būti stebimas minkštųjų audinių paburkimas, o vėlesnėse stadijose atsiranda kaulinės destrukcijos požymiai“, – teigia ji.   

REKLAMA

Urtė Jankauskaitė pasakoja, kad pirmo pasirinkimo vaistai nuo ūminio (stipraus) podagros priepuolio yra nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (ibuprofenas, deksketoprofenas ir kt.), kuriuos galima įsigyti vaistinėje be recepto. Jie greitai malšina skausmą ir uždegimą.   

„Jeigu priepuoliai kartojasi arba nereceptiniai vaistai yra per silpni, gydytojas skiria receptinius vaistus. Taip pat gali būti ir ilgalaikis gydymas, kuris prasideda tada, kai pasibaigia ūminis priepuolis. Ilgalaikį gydymą paskiria gydytojas, kai priepuoliai kartojasi.

Dažniausiai paskiriami vaistai, kurie mažina šlapimo rūgšties susidarymą arba didina jos pašalinimą per inkstus, taip retindami podagros priepuolius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sergant podagra, gyvenimo kokybė suprastėja dėl skausmų, kurie būna stiprūs ir ilgalaikiai. Taip pat dėl sąnarių patinimo gali būti sunku judėti ar netgi stovėti. Tai gali turėti įtakos darbo galimybėms ir bendrai fizinei veiklai.

Norint palengvinti simptomus reikėtų laikytis sveikos gyvensenos principų: subalansuotos, visavertės mitybos, kasdienio fizinio aktyvumo, svorio kontrolės“, – teigia ji. 

Pagrindiniai podagros rizikos veiksniai  

Urtė Jankauskaitė sako, kad pagrindiniai podagros rizikos veiksniai yra tam tikra mityba ( daug raudonos mėsos, vėžiagyvių, daug fruktozės turinčių gėrimų, alkoholio ( ypač alaus) vartojimas), kai kurios ligos ir būklės ( arterinė hipertenzija, metabolinis sindromas), tam tikrų vaistų vartojimas (pvz.,  mažos acetilsalicilo rūgšties dozės,), paveldimumas, lytis ir amžius ( vyrai 40-50 metų ir moterys po menopauzės).   

REKLAMA

„Ne visus rizikos veiksnius galime kontroliuoti. Bet patys tikrai galime susireguliuoti mitybą- daugiau vartoti vaisių ir daržovių ( išskyrus ankštines), pieno produktų, grūdinių kultūrų, vandens, o riboti raudoną mėsą, jūros gėrybes, vengti labai saldžių ir labai sūrių gaminių, alkoholio.

Kūno svorio normalizavimas ir gliukozės kiekio stebėjimas ir koregavimas, jei reikia, taip pat mažina podagros vystymosi tikimybę“, – pasakoja vaistininkė  

U. Jankauskaitė teigia, kad podagros sąnarys gali patinti, pradeda jį skaudėti, atrodo paraudęs, kartais net pamėlęs.   

„Dažnai skausmas prasideda nuo vieno sąnario, dėl šlapimo rūgšties kristalų sąstovio sąnarys ištinsta, dažnai kaista, sukelia skausmą ir trikdo judesių funkcionalumą. Palaipsniui skausmo priepuolių daugėja, to pasekoje vystosi sąnarių deformacijos, mažėja judesių amplitudė, skausmas tampa lėtinis“, – teigia ji.  

REKLAMA

D. Auškalnis sako, kad tyrimai rodo, kad podagros vystymąsi paskatina vyresnis amžius (pirmieji simptomai atsiranda apie 30-uosius metus).  

„Tačiau įtakos turi ne tik tai – prie podagros atsiradimo gali nemenkai prisidėti stiprūs alkoholiai gėrimai, menopauzė, itin dažnas riebaus maisto vartojimas. Reikšmę ligos atsiradimui turi ir žmogaus svoris, negydomos lėtinės kepenų bei žarnyno ligos“, – pasakoja vaistininkas.  

Maisto produktai ligos lengvinimui  

Urtė Jankauskaitė sako, kad tinkama mityba gali sumažinti podagros išsivystymo riziką, o sergantys podagra asmenys gali valdyti ligos paūmėjimus reguliuojant tai ką jie valgo ir geria.  Vaistininkės teigimu, saikingas purino turinčių produktų vartojimas gali padėti valdyti šlapimo rūgšties kiekį ir podagros simptomus bei pagerinti bendrą sveikatą.    

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Produktai, kurių reikėtų atsisakyti arba mažinti jų vartojimą : kai kurios jūros gėrybės (austrės, tunas, sardinės, vėžiagyviai) , riebi raudona mėsa (kiauliena) , subroduktai (inkstai,širdys,kepenys), žemės riešutai, saldumynai, riebūs padažai.

Tai apima ir gėrimus, tokius kaip: alkoholis ir gazuoti gėrimai – nes juose yra daug purinų (ypač aluje), daug fruktozės turintys gėrimai.  

Produktai, kuriuos patartina vartoti: šviežios daržovės (agurkai, morkos, moliūgai, pomidorai, paprikos) , vaisiai ir uogos ( kiviai, ananasai, kriaušės, obuoliai, vyšnios, avietės) , liesa mėsa bei žuvis (raudonasis ešerys, menkė), neriebūs pieno produktai, grūdų produktai ( linų sėmenys, avižos, ryžiai, grikiai)“, – teigia Urtė J.

REKLAMA

D. Auškalnis taip pat pakomentuoja, kad Išgirdus podagros diagnozę, labai svarbu pakoreguoti kasdienius įpročius, kurie padėtų mažinti šlapimo rūgšties kiekį organizme: įtraukti daugiau fizinės veiklos, vengti alkoholio bei gėrimų su cukrumi, laikytis visavertės mitybos, gerti pakankamai vandens.  

„Valgiaraštį rekomenduojama papildyti vitamino C turinčiais maisto produktais, tokiais kaip apelsinai, slyvos, vyšnios, raudonosios ir geltonosios paprikos, juodieji serbentai, špinatai bei petražolės, kiviai, brokolis, citrinos.  

Nemenką reikšmę turi ir tinkamai parinkti maisto papildai, kurie stiprintų kaulus, pavyzdžiui, vitaminas D ir kalcis. Pagelbėti gali ir magnis, kadangi jis yra svarbus kaulų bei raumenų sveikatai.  

REKLAMA

Vitaminas A ir kolagenas prisideda prie normalios sąnarių funkcijos palaikymo, padeda mažinti uždegiminius procesus“, – komentuoja Deimantas. A. 

Gydytojas teigia, vardina produktus, kurių reikėtų atsisakyti arba mažinti jų vartojimą: „Kai kurios jūros gėrybės (austrės, tunas, sardinės, vėžiagyviai) , riebi raudona mėsa (kiauliena), subroduktai (inkstai,širdys,kepenys), žemės riešutai, saldumynai, riebūs padažai. Tai apima ir gėrimus, tokius kaip: alkoholis ir gazuoti gėrimai – nes juose yra daug purinų (ypač aluje), daug fruktozės turintys gėrimai.  

Produktai, kuriuos patartina vartoti: šviežios daržovės (agurkai, morkos, moliūgai, pomidorai, paprikos) , vaisiai ir uogos ( kiviai, ananasai, kriaušės, obuoliai, vyšnios, avietės) , liesa mėsa bei žuvis (raudonasis ešerys, menkė), neriebūs pieno produktai, grūdų produktai ( linų sėmenys, avižos, ryžiai, grikiai).“

REKLAMA
REKLAMA

D. Auškalnis taip pat pakomentuoja, kad Išgirdus podagros diagnozę, labai svarbu pakoreguoti kasdienius įpročius, kurie padėtų mažinti šlapimo rūgšties kiekį organizme: įtraukti daugiau fizinės veiklos, vengti alkoholio bei gėrimų su cukrumi, laikytis visavertės mitybos, gerti pakankamai vandens.  

„Valgiaraštį rekomenduojama papildyti vitamino C turinčiais maisto produktais, tokiais kaip apelsinai, slyvos, vyšnios, raudonosios ir geltonosios paprikos, juodieji serbentai, špinatai bei petražolės, kiviai, brokolis, citrinos.  

Nemenką reikšmę turi ir tinkamai parinkti maisto papildai, kurie stiprintų kaulus, pavyzdžiui, vitaminas D ir kalcis. Pagelbėti gali ir magnis, kadangi jis yra svarbus kaulų bei raumenų sveikatai.  

Vitaminas A ir kolagenas prisideda prie normalios sąnarių funkcijos palaikymo, padeda mažinti uždegiminius procesus“, – komentuoja Deimantas. A. 

kazin putkins siko siandien ar ne...kietai ar skystai nezinai ?!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų