Įdomu tai, kad ryte alkoholinių gėrimų vartojusį žmogų gali kankinti ne tik mums įprasti pagirių simptomai, bet ir pagirių nerimas.
Apie tai „Žinių radijo“ laidoje „Šiandien negersiu“ papasakojo asmeninių santykių terapeutė, Geštalto psichoterapijos praktikė Daiva Babilavičienė.
Pagirių nerimas – kas tai?
Turbūt daugeliui įprasta kartu su draugais ar artimaisiais kartu leidžiant laiką atsidaryti butelį vyno ir pasimėgauti viena ar kita vyno taure.
Visgi, net ir nedidelis kiekis suvartoto alkoholio gali privesti prie vadinamojo pagirių nerimo. D. Babilavičienė papasakojo, kas tai.
„Aš, būdama 40-ies metų, iš savo bendraamžių [kartais] girdžiu, kad net ir po vienos vyno taurės kitą dieną jaučiasi, kaip šiek tiek permuša širdis, atsiranda kažkokia migla galvoje, gali būti nuovargis, bet daug dažniau tai yra apie nerimą“, – atskleidė laidos vedėja.
Ji paaiškino, kad visas šis procesas yra susijęs su smegenų chemikalo GABA veikla. Pasak jos, šis chemikalas ramina žmogų, kuomet jis vartoja alkoholį, tačiau jau kitą dieną kūnui tenka kovoti su savimi tam, kad vėl sureguliuotų smegenų veiklą.
Dėl to GABA aktyvumas yra mažinamas padidinant gliutamato kiekį, kuris veikia priešingai. Šis poveikis lemia nerimastingą ar susijaudinusią žmogaus būseną po išgertuvių.
„Taip pat [organizmą stipriai veikia] alkoholiniai gėrimai, ypatingai kokteiliai, kuriuose yra daug cukraus. Po to, kai mes juos suvirškiname, mūsų kūnas pakeičia kraujyje vykstantį cukraus skaidymą ir įvyksta taip, kūnas kitą dieną pradeda skleisti streso hormonus, kaip kortizolį ir adrenaliną, kurie priverčia kepenis išskleisti daugiau gliucogeno ir taip sunormalizuoti cukraus kiekį kraujyje.
Na, o to pasekoje mes kitą dieną jaučiamės mentališkai susijaudinę, sunerimę ir kai kuriems žmonėms tai netgi gali sukelti paniką“, – procesus paaiškino laidos vedėja.
Padvigubėjantis nerimas
Įprastai alkoholis dažnai yra siejamas su atsipalaidavimu, tad kartais jis pasirenkamas, kaip įrankis nerimui ar liūdesiui malšinti.
D. Babilavičienė atkreipė dėmesį į tai, kad toks alkoholio vartojimo pasirinkimas yra pats toksiškiausias. Anot jos, tuomet kitą dieną nerimo lygis padvigybėja.
„Alkoholį kartais mes renkamės vartoti todėl, kad jau nerimaujame. Galbūt negebame to nerimo įsivardinti, galbūt tai darome iš įpročio, nes reikia juk atsipalaiduoti, bet jeigu pastebėjote save, galbūt griebėtės tos taurės, nes jau yra kažkoks vidinis nerimas, tai labai natūraliai mūsų organizmas kitą dieną kovoja su tuo GABA <...> dar labiau“, – sakė ji.
Anot jos, tokiu būdu žmonės daro sau meškos paslaugą, mat visas užslėptas vakaro nerimas sugrįžta jau kitą dieną:
„Gaunasi taip, kad kitą dieną mūsų nerimas padvigubėja negu prieš tai vakare, kai nusprendėme atsipalaiduoti su ta vyno taure.
Kita vertus, visiškai nesvarbu, ar jūs vartojate alkoholį dėl nerimo, ar vartojimas jums sukelia nerimą, jūs turėtumėte neignoruoti šito jausmo kitą dieną.“
Nerimas kyla ne veltui
Dar vienas aspektas, į kurį laidos vedėja siūlė atkreipti dėmesį, yra paties nerimo šaknys. Anot jos, vertėtų pasvarstyti, kokią žinutę siunčia nerimo būsena.
Ji tikino, kad kartais nerimas tarsi mėgina perduoti tam tikrą žinutę žmogui, kuri yra sąmoningai jo paties slopinama.
„Galbūt tos mintys yra tokios, kad aš tikrai turėčiau nustoti tokiu būdu atsipalaiduoti, gal tos mintys yra apie tai, kaip aš nemėgstu savo darbo arba galbūt ateina kažkokia saviplaka, kad turėčiau daugiau laiko leisti su šeima ar gamtoje“, – pavyzdžius pateikė terapeutė.
Pasak jos, alkoholis sustiprina mūsų slopinamus jausmus, o pagirių nerimas juos dar labiau iškelia į dienos šviesą.
Taip pat moteris pabrėžė tai, kad dažnai yra mėgstama galvoti, jog nerimas tėra simptomas ir su juo reikėtų kovoti. Ji turėjo visai kitokią nuomonę apie šį reiškinį:
„Jeigu nenorite nerimauti, iš vakaro ar kitą dieną reikėtų ieškoti priežasčių dėl ko, tas nerimas kyla.“
Visos laidos apie pagirių nerimą galite klausytis čia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!