• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rūkymas – nesveikas įprotis, darantis didelę žalą mūsų organizmui. Tačiau įdomu tai, kad metus rūkyti pirmieji pokyčiai pastebimi jau kone netrukus.

Rūkymas – nesveikas įprotis, darantis didelę žalą mūsų organizmui. Tačiau įdomu tai, kad metus rūkyti pirmieji pokyčiai pastebimi jau kone netrukus.

REKLAMA

Kaip socialiniame tinkle „Facebook“ skelbė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, remiantis pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pirmi pokyčiai pasimato praėjus vos 20 minučių.

Kas nutinka kūnui metus rūkyti?

Tad kas įvyksta mūsų organizme, kai metama rūkyti? Pokyčių vyksta išties nemažai, o rezultatas – pribloškiantis.

REKLAMA
REKLAMA

„Rūkote ir vis planuojate mesti? Verta pradėti jau šiandien!

Rūkymas itin kenkia sveikatai, o jo atsisakius teigiamas poveikis pasireiškia jau netrukus. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, metus rūkyti:

REKLAMA
  • po 20 minučių sumažėja širdies susitraukimų dažnis ir kraujospūdis;
  • po 12 valandų anglies monoksido kiekis kraujyje susinormalizuoja;
  • po 2–12 savaičių pagerėja kraujotaka ir plaučių funkcija;
  • po 1 metų išeminės širdies ligos rizika tampa maždaug perpus mažesnė nei rūkančiųjų;
  • po 10 metų rizika susirgti plaučių vėžiu tampa dvigubai mažesnė nei rūkančiųjų.

Norite atsikratyti priklausomybės nuo nikotino – skambinkite nemokama linija 1819“, – dalijosi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.

REKLAMA
REKLAMA

 

Rūkymo poveikis organizmui

Patarimais, kaip efektyviai mesti rūkyti, anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo Respublikinio priklausomybės ligų centro Metodinio vadovavimo ir monitoringo skyriaus specialistė Dovilė Mačiulytė.

Pasak D. Mačiulytės, rūkymas neigiamai veikia ir daro žalą mūsų visam organizmui, tai yra, praktiškai visoms mūsų organizmo sistemoms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gali išsivystyti onkologinės, kardiologinės, kvėpavimo takų ligos, taip pat rūkymas gali paveikti ir mūsų psichikos sveikatą, nuotaikas bei gali sukelti nerimą, ta žala iš tikrųjų ir reprodukcinei sveikatai kenkia, jinai yra be galo didelė.“

Specialistė pabrėžė ne tik tai, kad kuo ilgesnis rūkymo stažas, tuo didėja žala sveikatai, bet dalis visuomenės mano, kad jei žmogus rūko trumpai arba mažai, jis nepatiria žalos, tai irgi yra neteisinga:

REKLAMA

„Rūkymas veikia mūsų organizmą neigiamai iš karto, nuo tada, kai mes rūkome, padidėja širdies ritmas, deguonis nepatenka į organizmą, staigiai formuojasi žala ir yra jau ta, kuri akumuliuojasi tam tikra prasme ir didėja su laiku.

Tarkime, kaip ir rizika, susijusi su vėžiu. Jeigu kalbame apie plaučių vėžį, rizika didėja gan ženkliai ir gali būti 15-30 kartų didesnė negu nerūkančių asmenų.“

REKLAMA

Kaip mesti rūkyti?

Tad norintiems atsikratyti šio žalingo įpročio kyla vienas vienintelis aktualus klausimas – kaip veiksmingai mesti rūkyti? 

Nikotino pakaitinė terapija padeda palaikyti pastovų nikotino kiekį kraujyje, kad žmogus nejaustų stiprių abstinencijos simptomų tuo metu, kai bando keisti savo elgesį ir atsisakyti rūkymo įpročio. Šios terapijos metu nikotinas vis dar įsisavinamas į organizmą, tačiau kontroliuotai ir be žalingų cheminių medžiagų, kurios išsiskiria deginant tabaką. Su gydytojo priežiūra, nikotino pakaitinė terapija gali būti taikoma ir nepilnamečiams. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be nikotino pakaitinės terapijos, atsisakyti rūkymo padeda ir tam tikri medikamentai. Šie medikamentai sumažina potraukį rūkyti ir tuo pačiu silpnina malonumo jausmą, jei žmogus vis dėlto užsirūko. Medikamentai taip pat gali sušvelninti abstinencijos simptomus ir pagerinti nuotaiką metimo laikotarpiu.

 Ekspertė tikina, kad priklausomybė nėra vien fizinė, ji turi daug aspektų: „Vienas iš kitų aspektų yra psichologinis. Kadangi žmonės dažnai rūko, ilgainiui tai tampa rūkymo ritualu ir labai didele kasdienybės dalimi.

REKLAMA

Taip pat žmonės save identifikuoja kaip rūkantį asmenį, o visą šitą pakeisti kainuoja daug pastangų. Tam ir yra nikotino pakaitinė terapija, kad šiek tiek pamažintų tuos fizinius abstinencijos simptomus ir kad žmogus galėtų išmokti būti nerūkančiu.“

D. Mačiulytė pataria užsiimti ir kitomis veiklomis, kurios didina dopamino kiekį, tai yra užsiimti maloniomis, mėgstamomis veiklomis. Pavyzdžiui, pasportuoti, pabūti su šeima, su draugais. Pasak jos, šis metodas, ypač metimo rūkyti proceso metu, yra būtinas.

Ekspertė tvirtina, jog efektyviausias rūkymo metimo būdas yra specialistų pagalba: „Tyrimai rodo, kad mesti rūkyti su specialistų pagalba yra efektyviausias būdas ir 4-5 kartus sėkmingesnis. Konsultacijos ir medikamentinis gydymas padeda susiplanuoti metimą rūkyti, aptariama, pavyzdžiui, kokie yra tie rūkymo įpročiai, kada žmogus rūko dažniausiai, kada bei kaip išvengti atkryčio. Taip pat susiplanuojama, kaip keisti savo elgesį ir suformuoti naują įprotį.“

REKLAMA
Gal daugiau zmoniu mestu rukyti,jei nikotino pleistru ir gumos kainas sumazintumete,bent 5 kartus,vietoj supuvusiu dantu piesimo ant cigareciu pakelio ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų