E. Balčiūnienė sako, kad žmonės apie savo kapavietės ar kolumbariumo įsigygimą galėtų pradėti galvoti tada, kai jaučia jog yra pasiruošę tą daryti.
„Pavyzdžiui, yra žinoma, kad vyresni žmonės gana dažnai iš anksto pasirūpina savo amžino poilsio vieta – pasiruošia ne tik rūbus, bet dažnai ir vieta bei pačiu antkapiu.
Tą kartais daro ir itin sunkiomis, nepagydomomis ligomis sergantys asmenys. Yra įmonių, kurios gali pasiūlyti net gi Trišales sutartis, kurios suteikia galimybę išreikšti išankstinę valią kokiu būdu ir kur ir kaip asmuo norėtų būti palaidotas“, – sako „Memorus“ dizainerė.
Kur galima įsigyti kapavietę?
Eglė Balčiūnienė pasakoja, kad pagal savo gyvenamąją vietą reikėtų pasidomėti ar savivaldybė turi komercines kapines, komercinius kolumbariumus ar įprastose kapinėse esantį komercinį kvartalą.
„Jeigu taip, tuomet yra teikiamas prašymas tai savivaldybei ar kapus administruojančiai įmonei dėl kapavietės įsigijimo. Nemokamai kapavietė skiriama pagal bendrą tvarką pateikus mirties faktą patvirtinančius ir kitus reikalingus mirusio asmens dokumentus.
Pateikiant prašymą, gali būti suteikiama didesnė – šeimos kapavietė, kurioje kažkada galima laidotis ir pačiam“, – teigia ji.
„Memorus“ dizainerė teigia, kad norint išrinkti tinkamą vietą kapavietei, reikėtų atsižvelgti į asmeninius poreikius – kas kiekvienam yra svarbu:
„Jeigu svarbu lokacija, tai tos kapinės turėtų būti arti esančios. Jeigu norisi praktiškos ir paprastos tolimesnės kapo priežiūros, geriausia, jeigu ji nebūtų tiesiogiai po medžiais. Norint kapavietę įrengti ekonomiškiau, ji neturėtų būti dideliame šlaite ar labai toli nuo kapinių įvažiavimo, nes tai įtakos kainą.“
Kapavietės kaina
Kraštovaizdžio specialistė sako, kad pati kapinių žemė, kaip sklypas ar ar kolumbariumas, kaip objektas dažniausiai nėra parduodami.
Moters teigimu, plotai priskiriami tik 25-eriems metams, o mokestis dažniausiai mokamas už sukurtą infrastruktūrą (takus, apšvietimą ir t.t.) ar už kažkokios darbų dalies atlikimą (pavyzdžiui, pamato betonavimą).
„Po 25-erių metų sutarties nepratęsiant kapavietė gali būti perleidžiama kitiems asmenims. Kainų intervalas labai skirtingas, priklausomai nuo kapinių ir jų infrastruktūros. Orientacijai kaina nuo 350 Eur iki 1500 eurų ir daugiau.
Daugelyje savivaldybių urnos nišų kainos svyruoja nuo 300 eurų iki 1500 eurų, priklausomai nuo aukšto, kuriame bus pastatyta urna, taip pat nuo kapinių“, – sako moteris.
Laiku nepasirūpinus kapaviete problemų nekils
Kraštovaozdžio specialistė Eglė sako, kad laiku nepasirūpinus kapaviete kilti nepatogumų, nes kai kuriose savivaldybėse kapinės yra uždaromos dėl ploto jose laidoti trūkumo, tačiau didelių problemų greičiausiai nebus, nes tikėtina, jog visuomet bus nemokama alternatyva.
„Jeigu šeima jau turi bent vieną artimųjų kapavietę, tai kiek ir kada bus palaidotų urnų ribojimo nėra, tad laidojantis urna problemų neturėtų kilti. Jeigu šeimos kapavietėje yra palaidotas ne vienas asmuo karstu, tuomet sekantys laidojimai (pvz. ant viršaus) gali būti atliekami ne anksčiau, kaip po 25-erių metų.
Kapinės yra plečiamos, tad mirus žmogui vieta laidoti greičiausiai vis tiek bus suteikiama. Tik nebūtinai tai bus tos kapinės, kuriose norėtųsi atgulti (pvz. jos bus toli nuo artimųjų namų) ir nebūtinai tai bus patrauklus kapinių kvartalas (pvz. linkęs būti apsemtas ar su daug medžių)“, – teigia ji.
Taip pat moteris pasakoja, kad jei miršta vienišas, nenustatytos tapatybės asmuo, kuris neturi jokių artimųjų ir yra laidojamas valstybės lėšomis, jo palaikais ir laidojimu pasirūpina savivaldybė: „Jie įprastai laidojami vienišų asmenų kvartale. Jeigu asmuo artimuosius turi, jam kapavietė skirta bus.“
Žmogaus pelenus galima išbarstyti tam skirtose vietose
Kūną kremuojant ar laidojant urnose, problemų ateityje neturėtų būti, nes jos neužima daug vietos. Moters teigimu, jau dabar kremuotus palaikus galima laidoti ne tik dedant juos į kapavietę ar nišą kolumbariume, bet ir išbarstant kapinių kremuotų palaikų barstymo lauke ir išbarstant pelenus
Baltijos jūroje, upėse (su tam tikromis sąlygomis).
„Užsienyje yra tradicija pelenus barstyti specialiuose miškuose, pasodinant laidojimo (barstymo) vietoje medį. Taip pat, Amerikoje žmogaus kūnai jau yra kompostuojami ir tas kompostas keliauja į gamtą bei atgimsta augalų pavidalu.
Manau, Lietuva šiuo klausimu taip pat liberalės ir modernės, tad susidūrus su problema dėl vietos – sprendimai bus rasti. Juolab, kad kremavimas, kaip laidojimo būdas Lietuvoje sparčiai populiarėja“, – teigia ji.
E. Balčiūnienė sako, kad jei žmogus planuoja savo kapaviete pasirūpinti iš anksto, galima surašyti trišalę sutartį, kuri suteiks galimybę, jog kapavietės priežiūra po mirties bus pasirūpinta atitinkamai paslaugos teikėjų ar įpareigos kurį laiką tai daryti artimuosius.
„Taip pat, rekomenduojamas kapavietės draudimas. Esant galimybei, rinktis kapines arčiau ar mieste esančias, pasirinkti atvirą, lygaus reljefo kapavietės vietą.
Na, ir žinoma, galvoti ne tik apie grožį įrengiant kapavietę, bet ir apie praktiškumą, ilgaamžiškumą, klasikinį stilių, kad būsima kapavietė išliktų estetiška ir techniškai nepakitusi ištisus dešimtmečius, o artimiesiems nesudarytų papildomų rūpesčių“, – informuoja kraštovaizdžio specialistė.
Kaip savo kapavietę išlaikyti tvarkingą ir atitinkančią priežiūros reikalavimus?
Moteris sako, kad norint išlaikyti tvarkingą kapavietę, svarbiausia –paslaugų teikėjas, kuris pasirūpins kokybišku techniniu kapavietės paruošimu.
„TInkamai išlieti kapavietės pamatai, takai aplink juos, turi būtų gera betono sijų kokybė, jeigu kapas dengiamas plokšte. Taip pat, turi būti naudojamas kokybiškas ir žinomas granitas, tinkamai atlikti sumontavimo darbai, suteikiamos ilgalaikės garantijos.
Jeigu šioje vietoje kažkuri iš darbo ar medžiagų dalies yra atlikta netinkamai – kapavietė ilgai netarnaus, ją reikės perdaryti.
Taip pat, meistrai darbus turi atlikti tinkamomis oro sąlygomis ir laikantis visų būtinų statybinių reikalavimų. Siekiant vizualinio tvarkingumo, kapavietė turi būti įrengta pagal būsimas priežiūros galimybes ir aplinkos sąlygas (pvz. Jeigu po medžiais – geriau nedengti skaldele).
Ypač vyresni žmonės daro klaidą, kai tvarkydami kapavietę remiasi į paminklą (per laiką jis išsijudina, gali net nukristi), stato vėsiu metu ilgai degančias žvakes ant granito, ko pasekoje plokštėje ar pamatinėje paminklo dalyje gali įvykti termo trūkis.
Profesionalus paslaugos teikėjas visuomet suteiks rekomendacijas dėl tolimesnės kapo priežiūros (eksploatacijos), kad kapavietė būtų tvarkinga“, – informuoja ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!