Norint pamatyti daugumą Niujorko įžymybių, tai kainuotų ne tik daug laiko, bet ir nemenką sumelę pinigų. Tačiau tereikia žinoti, kas, kur, kada – ir garsiausius muziejus, galerijas, parkus bei kitas šio miesto grožybes išvysite neišleisdami nė cento. Tad pasirenkite įspūdžių kupinai kelionei po Niujorką, kuris, sako, niekada nemiega.
1. Vergų kapinės
Pačios kontroversiškiausios istorijos, jau kelerius metus iš lūpų į lūpas perduodamos Manhatane, sukasi apie naująjį nacionalinį paminklą – Afrikiečių kapines. Legendos pasipylė tada, kai 1991 m. Niujorke buvo atrastos senovinės vergų kapinės su daugiau nei 400 karstų. Jos siekia tuos laikus, kai Niujorke vergų buvo daugiau nei bet kuriame kitame Amerikos mieste. Šiandien muziejaus lankytojai gali išvysti dalį šio šiurpą keliančio kapinyno.
2. Bruklino alaus daryklos
Bruklino „Williamsburg“ alaus darykloje šeštadieniais rengiamos nemokamos pusės valandos trukmės ekskursijos. „Laimės valandos“ – nuo 13.00 iki 16.00.
3. Centrinis parkas
Dauguma Niujorko parkų yra nemokami. Tačiau dauguma parkų nėra Centrinis parkas... Čia vyksta daugybė nemokamų renginių, galima pasigrožėti impozantiškais paminklais, parke – gausybė įdomybių, pavyzdžiui, „Imagine“ mozaika netoli tos vietos, kur 1980 m. buvo nužudytas legendinis „bitlas“ Džonas Lenonas (John Lennon).
4. Čelsio galerijos
Didžiausia meno galerijų koncentracija Niujorke – tai Čelsio kvartalas. Visos jos yra nemokamos, o užsukus tikrai nebūtina įsigyti meno kūrinių. Galima tiesiog valandų valandas grožėtis. Be to, užsukę čia ketvirtadienio vakarą pateksite į vyno ir sūrio vakarėlį.
5. Miesto rotušė
Nuo 1812-ųjų šis didingas pastatas – Niujorko miesto valdžios būstinė. Lankytojams rengiamos specialios ekskursijos, kurių metu leidžiama pasižvalgyti po kupolinę marmuro salę, gubernatoriaus menę ir kitas erdves. Ekskursiją būtina užsisakyti iš anksto.
6. Mados technologijos instituto muziejus
Vienos garsiausių dizaino mokyklų visose Jungtinėse Valstijose muziejuje rengiamos esamų ir buvusių studentų parodos. Be to, čia visada galima išvysti neįtikėtinai įdomią ir detalią pirmosios šalyje mados galerijos kolekciją. Joje – daugiau nei 50 tūkst. mados ir dizaino objektų, siekiančių nuo XVIII a. iki šių dienų.
7. Federalinis rezervų bankas
Ekskursiją į JAV Federalinį rezervų banką reikėtų užsisakyti mažiausiai prieš savaitę, dar geriau – prieš mėnesį. Patikėkite – jūsų laukiantys įspūdžiai tikrai bus verti pastangų. Ką reiškia vien pasidairyti po banko požemius, kuriuose saugoma apie 10 tūkst. tonų rezervinio aukso. Banke taip pat rengiamos valiutos falsifikatų parodos, eksponuojama Amerikos numizmatų asociacijos sukaupta monetų kolekcija.
8. „Forbes“ galerijos
Pastato, kuriame įsikūrusi žurnalo „Forbes“ redakcija, fojė esančiose galerijose galima išvysti amžinatilsį leidėjo Malkolmo Forbso (Malcolm Forbes) asmeninę meno kolekciją. Tai tarsi mažytis asmeninis muziejus, kuriame išvysite ne tik pačių tikriausių dailės šedevrų, bet ir žaislų, keistų radinių iš blusų turgaus.
9. Gubernatoriaus sala
Ši 70 hektarų sala lankytojams atsivėrė tik 2003-aisiais. Į salą nemokamai plukdo keltas. Čia yra 3,5 km dviračių takas, minigolfo aikštynas, vieta iškyloms ir kitos atrakcijos.
10. Grinvudo kapinės
Kadaise tai buvo turistų labiausiai lankoma vieta po Niagaros krioklių. Didingosios kapinės įkurtos 1838 m. Amžinojo poilsio čia atgulė 600 tūkst. žmonių. Kapinės skendi žalumoje, čia yra aukščiausia Bruklino vieta – Battle Hill.
11. High Line parkas
Vakarinėje Manhatano pusėje esantis parkas įkurtas ant apleistos antžeminės traukinių estakados, dešimties metrų aukštyje. Kaip tik todėl tai – vienas keisčiausių urbanistinių parkų. Jame palikti seni geležinkelio bėgiai, greta suformuoti gėlynai, žolynai, įrengti suoliukai, šviestuvai. Parke atrasite ir meno instaliacijų, čia reguliariai vyksta įvairūs renginiai. Na, o žvelgiant iš viršaus atsiveria nuostabūs Hadsono upės vaizdai.
12. Amerikos ispanų bendruomenės muziejus ir biblioteka
Tai didžiausia ispanų meno kolekcija už Ispanijos ribų. Muziejus ir biblioteka įsikūrę Manhatano šiaurėje, įmantriame Beaux Arts stiliaus pastate.
13. Japonijos bendruomenės galerija
Nors paprastai už filmų peržiūras ir įdomias paskaitas tenka mokėti, tačiau 1907 m. Niujorke įkurtos nevyriausybinės organizacijos „Japonijos bendruomenė“ meno galerijoje rengiamos parodos lankytojams nekainuoja nieko. Savaime suprantama, didžiausias dėmesys skiriamas japonų menui.
14. Amerikos indėnų nacionalinis muziejus
Šis muziejus pakeliui tiems, kurie skuba pakilti į Laisvės statulą. Tačiau greičiausiai skubėjimas daugeliui ir sutrukdo stabtelėti ties didingu pastatu, kuriame kadaise buvo įsikūrę JAV muitinės darbuotojai. Šiandien šiame muziejuje sukaupta viena vertingiausių Amerikos indėnų meno kolekcijų visoje šalyje. Daugiausia dėmesio čia skiriama ne indėnų istorijai, bet kultūrai. Muziejus nuolat rengia įvairius įdomius projektus.
15. Niujorko viešoji biblioteka
Tai pati puikiausia Niujorko biblioteka, kuriai kaip tik šiemet sukanka 100 metų. Ją rasite į rytus nuo Taimso aikštės. Prie įėjimo į biblioteką pasitinka marmuriniai liūtai, pavadinti „Kantrybė“ ir „Tvirtybė“. Skaitytojų salėje vienu metu, palinkę prie žalios spalvos stalinių lempų, knygas gali vartyti 500 žmonių. Bibliotekoje taip pat rengiamos įvairios parodos, čia galima išvysti Nepriklausomybės deklaracijos originalą, Gutenbergo bibliją, 431 tūkst. senovinių žemėlapių ir daugybę kitų įdomybių. Pirmadieniais–šeštadieniais nuo 11.00 iki 14.00, o sekmadieniais 14.00 bibliotekoje rengiamos nemokamos ekskursijos.
16. Rokfelerio centro viešasis menas
Didžiosios depresijos metais iškilęs pastatas – tai ne tik vieta, kur filmuojamos garsiausios televizijos NBC laidos, o gruodį papuošiama milžiniška Kalėdų eglė. Rokfelerio centre sukaupta viena svarbiausių Amerikoje viešojo meno kolekcijų.
17. Šomburgo juodaodžių kultūros centras
Harleme įsikūrusiame centre sukaupta didžiausia šalyje dokumentų, knygų, įrašų ir fotografijų kolekcija, išsamiai pasakojanti afrikiečių ir amerikiečių santykių istoriją. Čia rengiamos ir nemokamos parodos.
18. Sokrato skulptūrų parkas
Buvusiame sąvartyne prie Rytų upės įkurtas Sokrato skulptūrų parkas kviečia ne tik apžiūrėti čia eksponuojamas menininkų instaliacijas, bet ir pasigrožėti šviesų šou, o vasarą dalyvauti trečiadieniais vykstančiuose filmų vakaruose.
19. Bruklino muziejus
Muziejus, kurio statytojų ambicija kadaise buvo aplenkti Paryžiaus Luvrą, kiekvieną pirmąjį mėnesio šeštadienį plačiai atveria duris lankytojams ir neprašo pirkti bilietų. Tada čia vyksta siautulingi vyno vakarėliai ir diskžokėjų puotos, sutraukiančios šimtus žmonių.
20. Steiteno salos keltas
Kiekvienas, atvykęs į Niujorką, greičiausiai svajoja išvysti Laisvės statulą. Ekskursijų keltu kainos prasideda nuo 12 JAV dolerių. Tačiau Steiteno salos keltas, kertantis Niujorko uostą, yra nemokamas. Nuo 1905-ųjų veikiantis keltas kasmet plukdo apie 19 mln. žmonių. Rodos, jis niekada nepasens.
Laimės valandos
Amerikos gamtos istorijos muziejus
Nemokamas įėjimas paskutinę valandą (16.45–17.45).
Bruklino botanikos sodas
Nemokamas įėjimas antradieniais ir šeštadieniais nuo 10.00 iki vidurdienio.
Bronkso zoologijos sodas.
Trečiadieniais už bilietą galite mokėti tiek, kiek norite.
„El Museo del Barrio“
Nemokamas įėjimas trečiąjį mėnesio šeštadienį.
Šiuolaikinio meno muziejus
Nemokamas įėjimas penktadieniais 16.00–20.00.
Judančių vaizdų muziejus
Nemokamas įėjimas penktadieniais 16.00–20.00.
„Neue Galerie“
Nemokamas įėjimas pirmąjį mėnesio penktadienį 18.00–20.00.
Niujorko botanikos sodas
Nemokamas įėjimas trečiadieniais ir šeštadieniais nuo 10.00 iki vidurdienio.
Harlemo studijų muziejus
Nemokamas įėjimas sekmadieniais.
Niujorko viešasis sodas ir kultūros centras „Wave Hill“
Nemokamas įėjimas antradieniais ir šeštadieniais nuo 9.00 iki vidurdienio.