REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kojų skausmas dažnai klaidingas laikomas kaip pablogėjusios sąnarių sveikatos požymis, per didelio krūvio pasekmė ar bendru raumenų nusidėvėjimu. Tačiau tai gali atskleisti daug rimtesnes sveikatos problemas.

Kojų skausmas dažnai klaidingas laikomas kaip pablogėjusios sąnarių sveikatos požymis, per didelio krūvio pasekmė ar bendru raumenų nusidėvėjimu. Tačiau tai gali atskleisti daug rimtesnes sveikatos problemas.

REKLAMA

Kojų skausmas gali pasireikšti po sunkios treniruotės, tačiau tai taip pat gali būti rimtesnės sveikatos problemos, tokios kaip venų ligos ar kraujo krešuliai, požymis.

Profesorius Mark Whiteley, pagrindinis venų chirurgo konsultantas, „The Whiteley Clinic“ įkūrėjas paaiškino, kaip atpažintis pagrindinius įspėjamuosius susidariusių kraujo krešulių požymius.

Kelia pavojų sveikatai

Venų ligos yra dažna būklė, atsirandanti, kai sutrinka kojų venų ir vožtuvų veikla – tai gali tapti varikozinių venų arba paslėptų varikozinių venų priežastimi.

Kraujo krešuliai gali susidaryti netinkamai funkcionuojančiose venose dėl kraujotakos pokyčių ir venų sienelių ištempimo.

REKLAMA
REKLAMA

„Toks veninio kraujo krešulys gali užblokuoti kojų venas, sukelti paviršinių venų trombozę arba giliųjų venų trombozę, arba gali atitrūkti ir sukelti potencialiai mirtiną plaučių emboliją, kai krešulys nukeliauja į plaučius“, – kalbėjo profesorius.

REKLAMA

Kraujo krešulių susidarymo požymiai gali skirtis priklausomai nuo jų susidarymo vietos, ar jie visiškai užkemša kraujagyslę ar tik iš dalies ir ar jie atitrūksta ir įvyksta embolija.

„Arterijose susidarantys kraujo krešuliai yra daug plačiau žinomi ir sukelia insultus, infarktus. Laimei, arteriniai kraujo krešuliai yra gana nedažni. Tačiau venose susidarius krešuliams požymiai ir simptomai gali būti daug subtilesni, o venų ligos yra daug dažnesnės“, – aiškino M. Whiteley.

Giliųjų venų trombozė

Giliųjų venų trombozė kliniškai pasireiškia patinimu ir jautrumu kojose: „Jei krešulys yra kojoje žemiau, tai gali būti paveikta tik blauzda ir tai dažnai sumaišoma su kojų mėšlungiu. Jei krešulys yra šlaunies venose ar dubens srityje, tada visa koja gali būti patinusi ir jautri. Jei kyla abejonių, ar tai nėra giliųjų venų trombozė, verta atlikti tyrimą.“

REKLAMA
REKLAMA

Plaučių embolija

Plačių embolija paprastai pasireiškia staigiu kosuliu ir dusuliu, sakė profesorius.

„Jei liga yra labai sunki, pacientai gali kosėti su šiek tiek kraujo ir jaustis labai prastai, būti labai žemas kraujospūdis. Dažnai kvėpuojant gali atsirasti ir aštrus krūtinės skausmas tam tikrose vietose“, – pasakojo M. Whiteley.

Bet koks įtarimas dėl plaučių embolijos turi būti nedelsiant ištirtas.

Paviršinių venų trombozė

Paviršinių venų trombozė arba flebitas praneša apie save sukietėjusiu iškilimu kojoje, rašo express.co.uk.

„Jei kraujagyslė yra arti paviršiaus ir pakankamai didelė, palietus gali atrodyti, kad liečiate ilgą ploną dešrelę, o oda būna labai raudona. Jei jis yra blauzdoje ar šlaunyje ir 5-7 centimetrus nutolusi nuo sankirtos su giliąja vena, yra tikimybė, kad jis gali patekti į giliąsias venas ir yra 1 proc. tikimybė, kad įvyks plaučių embolija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2012 metų Tarptautinėse gairėse teigiama, kad kiekvienas, sergantis paviršinių venų tromboze, turėtų būti nukreiptas venų ultragarsiniam tyrimui ir, jei reikia, jam turi būti skiriami antikoaguliantai“, – aiškino profesorius.

Prevencija

Yra daug būtų, kaip žmonės gali pagerinti kraujotaką ir sumažinti venų ligų ir kraujo krešulių riziką. Dirbant namuose ar biure, būtina ne tik reguliariai daryti pertraukas ir judėti, bet ir įsitikinti, kad sėdite teisingoje padėtyje, kad kraujotaka būtų kuo geresnė:

„Tai gali atrodyti paprasta, bet pabandykite po kojomis padėti pagalves, kad dirbant iš namų kojos būtų pakeltos, nes tai padės pagerinti veninę kraujotaką.

REKLAMA

Pakeldami kojas kai sėdite, jūs skatinate kraują tekėti atgal į širdį ir sumažinate venų kraujo krešulių susidarymo bei kulkšnių patinimo riziką.

Tačiau kojų pakėlimas yra naudingas tik tuo atveju, jei reguliariai mankštinatės, ypač šaltesniais mėnesiais, kad pagerintumėte kraujotaką ir sušiltumėte.

Paprasčiausias pasivaikščiojimas lauke arba treniruotės namuose gali padėti pagerinti nuotaiką ir kraujotaką.

Be to, rekomenduoju išbandyti šį naudingą pratimą, kad suaktyvintumėte kraujotaką kojų raumenyse – kas pusvalandį atsistokite ir mankštinkite blauzdas, pakildami ant kojų pirštų 60 sekundžių.“

Gyvenimo būdo pokyčiai

Nors tikimybė susirgti varikoze ar paslėpta venų varikoze daugiausiai priklauso nuo jūsų tėčio ir mamos jums duotų genų, yra daug būdų, kaip sumažinti riziką susirgti venų ligų ir venų kraujo krešulių komplikacijomis.

REKLAMA

Profesorius M. Whiteley sakė: „Veiksmingiausi ir paprasčiausi būdai išlikti sveikiems ir aktyviems – sveikai maitintis ir reguliariai judėti. Be to, veiksmingai gydant varikozę, sumažės tiek venų ligų (pavargusių ir skaudančių kojų, venų egzemos, rudų dėmių ir kojų opų), tiek krešulių, tokių kaip giliųjų venų trombozė ir paviršinių venų trombozė, rizika.“

Ekspertas pataria dėvėti kompresines kojines tolimos kelionės metu, jei kelionėje praleidžiate daugiau nei 4 valandas – taip sumažinsite giliųjų venų trombozės riziką, padėsite pagreitinti kraujotaką venose.

„Taip pat svarbu pasirūpinti ir suvartoti daug skysčių, ypač karštu oru, ir sumažinti alkoholio bei kofeino vartojimą. Alkoholis ir kofeinas veikia kaip diuretikai, o tai reiškia, kad nors skystis yra absorbuojamas, jo daugiau išsiskiria su šlapimu.

Dėl dehidratacijos kraujas sutirštėja, todėl padidėja venų krešulių susidarymo rizika“, – aiškino M. Whiteley. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų