Vaizdingi slėniai, platūs vynuogynai, romantiškos pilys ir istoriniai miestai – visa tai keliautojų laukia Mozelio upės slėnyje. Vokietijos vakaruose esančiame regione veiklos užteks ir gamtos mėgėjams, ir romantikams, ir besidomintiems istorija ar kultūros paveldu, ir ieškantiems kulinarinio paveldo ir žymiųjų Mozelio vynų, rašo kelioniumanija.lt.
Romantiškasis Mozelio upės slėnis ir pilys
Viduramžių pilys, išsibarstę nuo Tryro iki Koblenco vingiuojančioje Mozelio upės atkarpoje, vilioja pasiilgusius romantikos. Dėl palyginti švelnaus ir žemdirbystei palankaus klimato regionas buvo apgyvendintas nuo neatmenamų laikų, tad ir šiandien čia galima išvysti romėnų, keltų kultūros ir architektūros paminklų – tvirtovių, šventyklų ir kt.
Bene labiausiai turistų lankoma Mozelio slėnio vieta, gracinga Elco (Elz) pilis, kurios grakštūs bokšteliai kyla netoli Wierschem, buvo pastatyta XII a. ir iki šių dienų išlaikė savo autentiškumą. Elco pilį iš trijų pusių supa Elcbacho upelis, t.y. Mozelio upės intakas. Pilyje įrengta įdomi ekspozicija: prabangūs kambariai, baldų, paveikslų bei kitų vertybių kolekcijos.
Ties Mozelio ir Reino upių santaka įsikūrusiame Koblence verta aplankyti renesansinę Alte Burg pilį. Upių santakai nuo seno prigijo „Vokietijos kampo“ (Deutsches Eck) pavadinimas, mat XIII a. teutonų kunigaikščiai čia įkūrė savo tvirtovę.
Apie 50 km į pietvakarius nuo Koblenco esanti Kohemo (Reichsburg Cochem) pilis iškilo XI a., tačiau XVII a. ją smarkiai apgriovė Prancūzijos karaliaus Liudviko XIV armija. Viduramžių pilis buvo atstatyta neogotikiniu stiliumi XIX amžiuje.
Netoli Roes esanti Pirmonto pilis (Burg Pyrmont) pastatyta XII a. Karų ir užkariavimų laikotarpiu pilis buvo virtusi griuvėsiais, tačiau XVIII a. vėl buvo prikelta gyvenimui.
Turanto pilies (Burg Thurant) mūrai, stūksantys virš Alkeno miestelio, iškilo XII a. pabaigoje. Masyvias pilies sienas puošia du apvalūs bokštai, pavadinti Tryro ir Kelno miestų vardais.
Tryras – seniausias Vokietijos miestas
Romėnų įkurtas Tryras yra laikomas seniausiu Vokietijos miestu. Jį imperatorius Augustas įkūrė I a. pr. Kr. Mieste išlikę nemažai romėnų epochos palikimo: imperatorių buveinė Aula Palatina, imperatoriaus pirtys Kaiserthermen ir Bazilika, statyta IV a imperatoriaus Konstantino, o vėliau pertvarkyta į protestantų bažnyčią.
Bene didžiausia Tryro įžymybė – tai miesto vartai Porta Nigra, arba Juodieji vartai. Tai yra vienas svarbiausių romėnų architektūros paminklų Vokietijoje. Unesco saugomi vartai juodą spalvą įgavo tik bėgant metams, tad šis pavadinimas jiems prigijo tik viduramžiais. Romėnų laikais į miestą vedė iš viso ketveri vartai. Tryre taip pat išlikę ir romėnų amfiteatro bei romėnų statyto tilto per Mozelio upę liekanos. Kiekvieną vasarą Tryre rengiamas vienas didžiausių pasaulyje Romėnų festivalių, „Duona ir žaidimai“.
Mozelio vyno kelias
Per Prancūziją, Liuksemburgą ir Vokietiją vingiuojanti Mozelio upė garsėja ne tik vaizdingomis pakrantėmis, bet ir puikiu baltuoju rislingo vynu. Vynininkystės tradicijos šiose vietovėse puoselėjamos nuo romėnų laikų. Mozelio slėnis yra vienas iš 13-os vynininkystės regionų Vokietijoje. Abipus upės įsikūrę nedideli vyndarių kaimeliai, jaukios tavernos ir plačiai nusidriekę vynuogynai – tipiškas šio seniausio Vokietijos vynininkystės regiono kraštovaizdis.
Mozelio vyno kelias prasideda nedideliame Vokietijos-Prancūzijos pasienio miestelyje Perle ir tęsiasi paupiu apie 250 km. Ties Mozelio vingiais įsikūrę apie 5000 vynuogynų – kiekvienas savotiškas ir savaip įdomus.
Netoli Bremo esantis Calmont vynuogynas laikomas stačiausiu Europoje. Čia vynuogės noksta 55 laipsnių šlaite. Palyginti stačiuose šlaituose įsikūrusius vynuogynus prižiūrėti sunkoka, tačiau vietiniai vyndariai vynuogių auginimo tradicijas laiko kone garbės reikalu: koks gi Mozelio slėnis be žymiųjų vynuogynų!
Vyno rūsių lankymas ir vietinių vynų degustacija yra neatsiejama kelionės po Mozelio slėnį dalis. Net nedideli kaimeliai kasmet rengia tradicines vyno šventes.
Į kelionę per Mozelio slėnio vynuogynus galima leistis automobiliu, čia taip pat driekiasi dviračių bei pėsčiųjų takai, o norintys dar daugiau romantikos gali plaukti laivu.