Motinos diena Japonijoje lietuvės akimis. Kas bendro?

Atėjus pavasariui viena laukiamiausių švenčių Lietuvoje ir pasaulyje - ne tik šv. Velykos, bet ir Motinos diena, visame pasaulyje švenčiama skirtingu metu dėl susiklosčiusių įvairių istorinių aplinkybių, papročių. Diena – pilna švelnumo, pagarbos, dėmesio, rūpesčio. Diena, kai mamos labiau už dovanas vertina dėmesį ir su jomis praleistą laiką kartu. 

Apie Motinos dieną Lietuvoje ir Japonijoje kalbamės su verslininke Erika Stankevičiūte, japonų prevencinės medicinos eksperte , savo gyvenimą paskyrusią Japonijos ir Lietuvos saulėms. 

Motinos diena - Haha no hi 

„Lietuvoje motinos diena švenčiama pirmąjį gegužės sekmadienį, kaip ir Vengrijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Pietų Afrikoje, Rumunijoje, o Japonijoje - antrąjį gegužės sekmadienį pagal JAV tradiciją. Japonijoje Motinos diena vadinasi – Haha no hi, diena, kai susitinka šeimos nariai. Pirmoji mamos dienos šventė įvyko Kovo 6 dieną, kai gimė imperatorienė Kojun. Per antrą pasaulinį karą Japonijoje buvo uždrausta švęsti vakarietiškas šventes ir motinos dienos minėjimas taip pat buvo neleidžiamas“, - apie Motinos dieną Japonijoje pasakojo Erika Stankevičiūtė. 

REKLAMA

Šiuo metu Japonijoje mamos diena yra populiari. Pasibaigus karui, motinos dienos šventė sugrįžo, tik data perkelta į antrą gegužės sekmadienį. Tai viena aktyviausių dienų restoranų, kavinių ir prekybos centrų industrijoje. 

Motinos šventė – Žemynos pabudimas 

Lietuvoje Motinos diena švenčiama nuo senų laikų, tačiau oficialiai minima nuo 1928 metų. Šią dieną motinas sveikina vaikai ir vyrai. Mirusioms motinoms yra uždegamos žvakutės. Baltų mitologijoje motina tapatinama su deive Žemyna, todėl šios šventės minėjimas pavasarį, kai gamta atgimsta ir pradeda naują derlių yra labai sureikšminamas. Krikščionybėje motinos dienos šventė minima gegužinių pamaldomis, skirtomis Motinos Šv. Mergelės Marijos garbei. 

“Visada laukiu Motinos dienos. Tai ypatingas metas, pamatyti, kaip tavo vaikai auga ir kaip keitiesi tu”, - šypsojosi Erika Stankevičiūtė. 

Motinos sąvoka ir funkcijos keičiasi su amžiais, tačiau reikšmė ir dėmesys jai nesikeičia. Šiandien Motinos diena Lietuvoje viena reikšmingiausių šeimos švenčių ir geriausia dovana motinoms – dėmesys. 

Raudini gvazdikai – motinos dienos simbolis 

Lietuvos ir Japonijos nuolat augantys ir glaudūs bendradarbiavimo ryšiai įvairiose srityse puoselėja domėjimąsi šių šalių kultūromis. 

Pagal japonų papročius, pabudęs anksčiau už mamą vaikas ją pasveikina „Okaasan haha no hi omedetou“ (liet. Laimingos mamos dienos) su puokšte gėlių . Raudoni gvazdikai yra populiariausias gėlių pasirinkimas Japonijoje ir laikomas tarsi šios šventės simbolis. 

„Japonai , Motinos dienos proga savo mamoms dovanoja tai, ką gali padaryti patys: masažus, namų tvarkymo darbus, taip išreikšdami mamai padėką ir leisdami jai pailsėti“, - pasakojo apie japonų dovanas mamoms Erika Stankevičiūtė. 

„Mama nuolat daug dirba, todėl vaikai joms padovanoja savo rankas“, - apie masažų tradiciją, kai juos daro vaikai mamoms pasakojo Japonijos ambasadoriaus Shiro Yamasaki Lietuvoje žmona Yuko Yamasaki. 

REKLAMA

Motinos diena Japonijoje simboliškai asocijuojasi su kiaušiniu 

Erika Stankevičiūtė pasakojo, jog tekančios saulės šalies atstovai šią dieną kulinarijos sferoje asocijuoja su kiaušiniu. Vieni populiarių patiekalų: „Oyakodon“ – vištienos, kiaušinių ir ryžių patiekalas, „Chawanmushi“ – garintas maistas puodelyje, - tai pikantiška kiaušinių košė pagardinta sojos padažu ir saldžia sake, “Tamagoyaki “– susuktas omletas, tradiciškai valgomas per pusryčius. “Jei tu nori mamą pasveikinti japoniškam stiliuje, pusryčiai su “Tamagoyaki” – puikus pasirinkimas”, - pasakojo apie japonų virtuvės tradicijas per Motinos dieną Erika Stankevičiūtė. 

Okaasan daisuki da yo - Aš myliu tave 

Erika Stankevičiūtė per karantino laikotarpį ėmėsi intensyvių japonų kalbos pamokų. Motinos dienos proga dalinasi keletu frazių, kuriomis galime nustebinti savo mamas, linkėdama mėgautis kiekviena akimirka, kurią mums dovanoja likimas: “Okaasan daisuki da yo” (liet. Aš myliu tave), “Okaasan itsumo arigatou “(liet. Mama, ačiū už viską), “Itsumo kansha shiteimasu” (liet. Aš visada dėkingas)”.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų