Naujienų portalo laidoje „Sveikatos DNR“ pasakoja hematologas, onkologas chemoterapeutas Domas Vaitiekus papasakojo, ką gali reikšti mažas hemoglobino kiekis kraujyje.
„Jeigu atėjus pas gydytoją pasako, kad hemoglobinas žemas, tai tikrai reikia susirūpinti, nes čia jau yra rimta problema. Jeigu jau mes turime anemiją, tai reiškia, nebenormalus hemoglobino kiekis, reikia žiūrėti, kodėl, – sako gydytojas – Priežasčių gali būti labai daug ir rimtų, galbūt onkologinių, gal kitų susirgimų, kraujo ligų, bet geležies stoka turėtų būti ne pirma diagnozė, kurią mes pasakome savo pacientui. Reikia įsitikinti, kad jeigu jau yra anemija, kad nepražiopsotume kažko rimtesnio, bet geležies stoka yra dažniausia anemijos priežastis.“
Anemijos priežastys
Dažniausia priežastis, kodėl žmogus turi per mažą hemoglobino kiekį kraujyje yra kraujavimas: paprastai šis rodiklis mažesnis po įvairių operacijų, traumų, taip pat vaisingo amžiaus moterys dėl ciklo rizikuoja turėti per mažus jo kiekius kraujyje, tačiau hemoglobinas gali sumažėti ir dėl kraujavimo virškinamajame trakte, kurį gali sukelti įvairios ligos, taip pat ir vėžys.
Vis tik D. Vaitiekus sako, kad mažai tikėtina, jog vien dėl mitybos žmogus gali susirgti anemija, nebent tai yra itin ekstremali dieta, tarkime, pasirenkama nepilnavertė mityba atsisakant dalies maisto produktų ir jų nepakeičiant kitais, tada tokią būklę pasiekti įmanoma.
Antra vertus, koreguoti geležies stoką vien mityba yra itin sudėtinga – tai užtruktų itin ilgai, o jei esama ir virškinamojo trakto ligų, dėl kurių geležis iš maisto pasisavinama prasčiau, gali būti ir apskritai nepasiekiama.
Anemijos gydymas
Nors žmogus, kurio kraujyje nėra pakankamai geležies gali ir jausti to simptomus, tarkime, jausti nuolatinį silpnumą, pastebėti slenkančius plaukus, lūžtančius nagus, tankiau kvėpuoti, prastai miegoti, dažniau geležies stokos anemija vystosi pamažu ir žmogaus organizmas prie to prisitaiko.
„Aš esu matęs pacientą su truputį virš 40 hemoglobino, kas iš principo atrodo beveik nesuderinama su gyvybe. Mūsų kūno prisitaikymo galimybės beribės gal negalima pasakyti, bet tikrai žmonės nustebina“, – sako D. Vaitiekus.
Tokiu atveju žmogui reikėjo skubiai perpilti kraują, bet jei būklė nebūtų tokia kritiška, o geležies stoka augtų palyginti lėtai, ją būtų galima koreguoti ir kitais būdais, pavyzdžiui, geriamais ar lašinamais vaistiniais preparatais.
Daugiau apie sužinokite naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“, kurią rasite straipsnio pradžioje.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą trečiadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.







































































































