Liljanos savanorystės patirtis – tarp 10-ies geriausių istorijų

Skaityk lengvai

Ar kada nors susimąstėte, ką norėtumėte veikti išėję į pensiją? Arba  ką darytumėte, jei likus tik keleriems metams iki išėjimo į užtarnautą poilsį netektumėte darbo? Kol Jūs galvojate, kiti ėmė ir sugalvojo, kad geriausia, ką jie gali padaryti dėl savęs, – padėti kitiems. 

5

Susipažinkite su ką tik senatvės pensijos sulaukusia Liljana. Moteris beveik 35 metus dirba lėlininke „Lėlės“ teatre Vilniuje. Į naują veiklą ir savanorystę ją atvedė noras pažinti kurčiuosius ir atrasti naują veiklą. 

Liljana pasakoja turėjusi pažįstamą, kuri daug metų dirbusi ir bendravusi su kurčiaisiais. Liljana vis sakydavo sau, kad vieną dieną irgi norėtų išmokti šios gražios kalbos. Todėl gavusi pasiūlymą dalyvauti projekte ir prisiliesti prie kurčiųjų pasaulio, sutiko nedvejodama. Nors ji tada dar nežinojo, kokia tai veikla ir kas jos laukia, bet noras pažinti nugalėjo. 

Ši istorija gimė įgyvendinant Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrijos PAGAVA projektą „Vyresnio amžiaus darbingų asmenų įtraukimas į savanorišką veiklą ir bendrųjų gebėjimų ugdymas“, kurį finansuoja Europos socialinis fondas. 

REKLAMA

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Liljanos savanorystės patirtis – tarp 10-ies geriausių istorijų

Liljanos istorija iš kitų išsiskiria ir tuo, kad moteris ne tik aktyviai dalyvauja projekto mokymuose, bet ir aktyviai įsitraukė į savanorišką veiklą, sėkmingai mokosi gestų kalbos. Liljana jau daugiau kaip metus vadovauja amatų būreliui, kuriame moko kurčiuosius ir neprigirdinčius vaikus. Ši veikla jai visiškai nauja. 

Projekto mokymai savanoriams, bendrųjų įgūdžių mokymai, savanoriškos veiklos organizavimas stovyklose ir kituose renginiuose paskatino Liljaną aktyviai įsitraukti į savanorišką veiklą. Mokymuose moteris susipažino su savanorystės galimybėmis, organizacijos veiklomis ir renginiais. Jau po pirmųjų mokymų Liljana prisidėjo organizuojant didžiausią šeimų stovyklą prie jūros. Stovykloje atsiskleidė jos kūrybiniai talentai ir gebėjimas rasti bendrą kalbą su vaikais. 

Liljanos istorija pateko tarp 10-ies geriausių Europos Sąjungos (ES) įgyvendinamų projektų istorijų ir buvo apdovanota statulėle „Žingsniai 2019“. Duodama interviu konkurso organizatoriams, moteris prisipažino savanoriška veikla užsiimanti tik antrus metus. „Anksčiau man būdavo ypač sunku užmegzti pokalbį, o savanorystės patirtis suteikė impulsą pačiai prieiti prie žmogaus, jį užkalbinti. Prieš pradedant savanoriauti man buvo reikalingas teatras ir tai, ką darau. Dabar jaučiu, kad reikalinga esu aš pati. Juk kitaip vaikai nesirinktų į mano pamokas“, – kalbėjo moteris. 

Kuris iš šių būgnininkų groja viena ranka?
Prašome pasirinkti atsakymą!
Phillas Collinsas (buvęs „Genesis“ muzikantas)
Charlie Wattsas („The Rolling Stones“)
Rickas Allenas („Def Leppard“)
BALSUOTI
REZULTATAI
Kuris iš šių būgnininkų groja viena ranka?
Phillas Collinsas (buvęs „Genesis“ muzikantas)
14.5%
Charlie Wattsas („The Rolling Stones“)
18.5%
Rickas Allenas („Def Leppard“)
67%

REKLAMA

Liljana sako, kad kurtieji ir neprigirdintieji gyvena tarp mūsų, bet visuomenė jų beveik nepažįsta. „Nežinojimas suformuoja neteisingą požiūrį. Taip, jie turi negalią ir negirdi tų stebuklingų dalykų, kuriuos girdime mes, bet turi kitų nepakartojamų gabumų. Anksčiau ir pati į tokius žmones žiūrėjau su tam tikra baime. Matydama, kaip jie gestikuliuoja gatvėse, visada manydavau, kad pykstasi. Dabar juos regiu visiškai kitaip ir pagaliau suprantu“, – sakė savanorė. 

Džiugu, kad vyresnio amžiaus asmenims suteikiama galimybė iš naujo atrasti save ir nenustoti mokytis. Šiuo projektu siekiama vyresnio amžiaus asmenims, tarp jų kurtiesiems ir neprigirdintiesiems, sudaryti galimybių aktyviai dalyvauti socialiniame gyvenime, stiprinti jų bendruosius gebėjimus bei pasitikėjimą savimi, kad galėtų lengviau integruotis į darbo rinką. 

Iki šiol Lietuvoje buvo skatinama jaunų žmonių savanorystė ir labai mažai dėmesio kreipiama į vyresnio amžiaus asmenų potencialą. Šis projektas ‒ pirmasis, leidžiantis vyresnio amžiaus asmenims aktyviai įsitraukti į savanorišką veiklą. Taip sprendžiama ir kita socialinė problema – skatinama neįgaliųjų, šiuo atveju – kurčiųjų asmenų – integracija, laužomi stereotipai, kurių visuomenėje dar labai daug. 

Projekto metu vykdoma savanorystė dalyviams sudaro sąlygas įveikti socialinius, kultūrinius barjerus keičiant vertybes ir požiūrį į save ir kitą asmenį. Tai skatina kurti pozityvesnius ir glaudesnius santykius su aplinka, didina pasitikėjimą savimi, iniciatyvumą, aktyvumą ir poreikį būti naudingiems visuomenei. 

Minėtasis projektas šiemet pelnė ir kitą apdovanojimą. Jau 11-ąjį kartą buvo apdovanoti geriausi ES struktūrinių fondų investicijų Lietuvoje projektų nugalėtojai. Konkurso „Europos burės“ apdovanojimuose įvertinti 5 nominacijų laimėtojai, tarp kurių pateko ir bendrija PAGAVA, laimėjusi apdovanojimą „Už investicijas į žmogų“.

Straipsnio autorė: Marija Markina.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų