• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavasarį sušilus žemei daugelyje sodų ir daržų ima kilti žemės kauburėliai – tai ženklas, kad į kiemą įsisuko kurmiai. Šie gyvūnai, nors ir nėra pavojingi žmonėms, gali smarkiai darkyti veją, lysves ar šiltnamį.

Pavasarį sušilus žemei daugelyje sodų ir daržų ima kilti žemės kauburėliai – tai ženklas, kad į kiemą įsisuko kurmiai. Šie gyvūnai, nors ir nėra pavojingi žmonėms, gali smarkiai darkyti veją, lysves ar šiltnamį.

REKLAMA

Apie tai, kur kurmiai mėgsta įsikurti ir kaip su jais kovoti, naujienų portalui tv3.lt papasakojo Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos docentas dr. Evaldas Klimas.

Kur įsikuria kurmiai?

Anot docento E. Klimo, kurmiai ypač mėgsta drėgną ir purią dirvą, kurioje gausu sliekų, todėl jų veiklos dažniausiai sulaukiama gerai prižiūrimuose soduose, daržuose ar derlingoje žemėje įrengtose vejose.

„Jeigu nekreipti dėmesio į kurmius, kai kada būna, kad vaizdo nebelieka. Tuo labiau, jeigu kurmiarausis atsiranda vidury darželio ar lysvės, šiltnamyje, tada jau nemalonu. Tas toleravimas yra diskusinis“, – pabrėžia specialistas.

Specialisto teigimu, požiūris į kurmius ir jų toleravimą yra gana diskusinis klausimas – vieni sodininkai juos laiko gamtos dalimi ir net bando gyventi kaimynystėje „taikiai“, tuo tarpu kiti – matydami nuolat iškylančius kurmiarausius – pasirenka įvairias prevencines ar atbaidymo priemones.

Sprendimas priklauso nuo to, kokią žalą šie žemės gyventojai padaro konkrečiai vietovei ir kiek sodininkas ar daržininkas yra linkęs ją toleruoti.

Elektroninės atbaidymo priemonės – vienas iš veiksmingesnių pasirinkimų

Anot E. Klimo, vienas populiariausių šiuolaikinių kurmių atbaidymo būdų – elektroniniai baidytuvai. Šie įrenginiai veikia skleisdami tam tikro dažnio impulsus, kurie trikdo kurmius ir verčia juos trauktis iš teritorijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Jie daugmaž neblogai veikia, kol veikia maitinimo elementai. Elementas sustoja veikti, nebėra impulso, o kurmiai pasislenka kaimynystėje, kur nėra atbaidančių dažnių“, – aiškina docentas.

Tačiau, kaip pabrėžia pašnekovas, šis metodas veikia efektyviai tik tuomet, kai naudojamas plačiau, pavyzdžiui, visame kolektyviniame sode ar visų kaimynų sklypuose.

REKLAMA

Priešingu atveju kurmiai tiesiog persikels į šalia esantį neapsaugotą plotą.

Kvapai, vėjo malūnėliai ir liaudiškos priemonės

Nors rinkoje siūloma įvairių specialių medžiagų, atbaidančių kurmius kvapu, žmonės neretai renkasi ir liaudiškas priemones. Viena tokių – į urvą įkišta sugedusi silkė.

„Siūlo firmos medžiagų įvairių. Pataria kiti dėti silkę susmirdusią, aš sunkiai tikiu šiais dalykais, bet tai yra priemonė kantriam ir atkakliam žmogui“, – sako E. Klimas.

Taip pat naudojami įvairūs nesudėtingi žemų dažnių triukšmą skleidžiantys mechanizmai, tokie kaip vėjo malūnėliai ar net plastikiniai buteliai, užmauti ant lazdų.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės bando įvairius archaiškus būdus – pavyzdžiui, ant lazdos užmauna plastikinį butelį, kad vėjas suktų ir skleistų garsą. Tai senoviškos priemonės, bet sumanūs ir išradingi žmonės sugalvoja įvairių pigių jų pritaikymo būdų“, – teigia jis.

Drastiškos priemonės: spąstai ir anglies monoksidas

Kurmių populiaciją galima mažinti ir drastiškesnėmis priemonėmis – spąstais arba anglies monoksido dujomis. Vis dėlto šie būdai reikalauja daugiau žinių ir atsargumo.

„Yra įvairių tipų spąstai, bet tai yra netrumpas darbas, kuriam reikia tinkamo pasiruošimo ir tam tikrų tam tikrų žinių“, – pažymi specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, drastiškas būdas yra kurmius šalinti su anglies monoksidu.

„Įpūtimas su specialia įranga oro ir anglies monoksido dujų mišinio – radikaliausias būdas, kadangi kurmis ne visada būna urvelyje, jų urvų sistemos būna iki dviejų aukštų“, – atskleidžia pašnekovas.

Kadangi anglies monoksidas yra sunkesnis už orą, jis lieka urvų apačioje net ir tuo atveju, jei gyvūno tuo metu nėra – tai padidina sėkmės tikimybę.

Elektroniniai įrenginiai – patogiausia daugumai

Pasak docento E. Klimo, šiuolaikiniam žmogui, norinčiam greito ir nebrangaus sprendimo, elektroniniai baidytuvai vis dar išlieka viena patraukliausių priemonių.

REKLAMA

„Spąstai – visi sužnybiantys ar duriantys. Norint jais sėkmingai naudotis, reikia turėti tam tikrų žinių ir įgūdžių. Šiuolaikiniam vartotojui, ko gero, elektroninės atbaidymo priemonės būtų vienos prieinamiausių ir priimtiniausių“, – sako jis.

Specialistas taip pat atkreipia dėmesį, kad mechaninis kurmių gaudymas baigiasi gyvūno žūtimi, tad žmonėms, kurie ieško humaniškesnių būdų, vertėtų rinktis modernesnius, atbaidymo principais paremtus sprendimus.

Norintiems veiksmingo rezultato, rekomenduojama pasidomėti ne tik prekyboje siūlomomis priemonėmis, bet ir profesionalų teikiamomis paslaugomis – kai kuriais atvejais tai gali būti efektyviausias ir atsakingiausias pasirinkimas.

REKLAMA
.... džiaugsitės atsikratę kurmių ? o ar neteks po to vergti kovojant su kurkliais ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų