Matadortrips.com kelionių ekspertas pataria, ko neverta daryti ( ir ką reikėtų daryti) atvykus į šį vaizdingą regioną.
1. Negalvoti, jog Tibetas yra tik Lhasa ir TAR ( Tibeto autonominis regionas)
Tibeto sienos, nesutampa su jo etninėmis ribomis. TAR – itin kontroliuojamas ir be galo brangus. Be to, didelė dalis pinigų, kuriuos jūs paliekate čia, Kinijos panaudojami tų pačių tibetiečių priespaudos mašinai.
Verčiau ištrūkite iš TAR ir patyrinėkite kitas provincijas. Qinghai, Gansu, Sichuan, ir Yunnan provincijose gyvena nemažai tibetiečių. Be to, teritorijos, esančios už TAR ribų, kur kas mažiau kontroliuojamos, tad keliauti ir bendrauti su vietiniais čia gerokai lengviau.
2. Neužsisakinėkite grupinių turų
Tiesiog to nedarykite. Kinų vedami turai visada apsiriboja skubiu lakstymu nuo vienos fotografuotinos vietos iki kitos, niekada nepaliekant nei truputėlio laiko pasigrožėti vaizdu ir pajausti vietą, kurioje esate. Tibete tai – nedovanotina nuodėme.
Be to, neretai turus veda kinai, imigravę iš šalies rytuose esančių miestų. Jie paprasčiausiai atkartos jums oficialią propagandą. Jei jau nuspręsite naudotis gido paslaugomis, ieškokite vietinio. Labai tikėtina, jog jis jus nusives ir į savo šeimą. Galite pasitikėti ir šia kompanija – jie samdo tik tibetiečius.
Verčiau nusisamdykite vairuotoją ir išvykite iš Lhasos, Xining ar Shigatse. Šiek tiek brangoka, bet tikrai verta. Nepaprastas jausmas ištrūkti iš miesto ir keliauti dykuma.
Tiesa, vaizdas ne visada toks, kokio tikimės. Kai kur išvysite atviruose slėniuose suręstas nomadų gyvenvietes. Kitus – pilkus, mūrytus kaimelius.
3. Nemojuokite Tibeto vėliava ir nešūkaukite „laisvę Tibetui“.
Jūs tiesiog ilgai čia neliksite, o naudos iš to tibetiečiams nebus jokios.
Verčiau prisėskite, gerkite sviestinę arbatą ir pasiklausykite tibetiečių pasakojamų istorijų. Daugelis tikrai pasinaudos šia galimybe. Tik pasistenkite neklausinėti per daug – taip galite išgąsdinti savo pašnekovus.
4. Nesitikėkite kur nors nukeliauti greitai
Kartą įveikti tik 250km man prireikė net 36 valandų ir dviejų autobusų. Suspaustas žmonių, kurie niekada gyvenime nesiprausė ir neplanavo to daryti, kvėpavau tik šaltu oru pro langą arba cigarečių dūmais.
Dabar tai prisimenu su šypsena. Tibete neverta tikėtis kur nors nukakti greitai – keliai čia visada remontuojami.
Verčiau tiesiog niekur neskubėkite ir judėkite pasroviui.
5. Nelaikykite tibetiečių „kilniais laukiniais“
Jie – gilūs ir išmintingi žmonės.
Verčiau leiskitės į ilgus ir įdomius pašnekesius. Kartą su šiais „laukiniais“ visą popietę praleidau diskutuodamas apie olimpinių žaidynių Pekine reikšmę...
6. Neapsistokite kinams priklausančiuose viešbučiuose
Neretai kinai tiesiog paverčia savo darbuotojus tibetiečius „vergais“ – supančioja juos kontraktais.
Verčiau pasistenkite apsistoti pas vietinius. Jus veikiausiai pakvies praleisti vakarą su svečių namus valdančia šeima ar tiesiog išgerti su darbuotojais. Tai – kompensuoja šiek tiek apleistus kambarius. Be to, taip prisidėsite prie vietinės ekonomikos.
7. Nenumokite ranka į pykinimą, kylantį dėl aukščio
Tai ypač svarbu tiems, kurie planuoja ilgas kelionės autobusu į Chengdu, Kunming ar Xining vietoves, kur paviršius staigiai kyla jums to net nesuvokiant.
Prisiminkite – sveikiausias dažnai kenčia labiausiai. Tiesiog neskubėkite ir ramiai pasimėgaukite visomis stotelėmis pakeliui.
Nepamirškite pasiimti savo maisto. Kadangi daržovės sunkiai auga kalnuose, tibetiečių dietą daugiausiai sudaro mėsa.
Tad jei jūs mėgstate daržoves – pasiimkite jų su savimi. Savaitė mintant vien mėsos patiekalais (dažniausiai momos ir tsampa) papjauna ir stipriausią skrandį.
8. Nevaikštinėkite po kaimelius bei nomadų stovyklas vieni
Tibetiečiai didžiuojasi savo sarginiais šunimis ir neretai juos palieka nepririštus. Šie šunys ne tik loja, bet ir kanda. Pažįstu amerikietę, kurios ranką šuo tiesiog sutraiškė.
Turėkite su savimi akmenų, kad galėtumėte apsiginti. Nejuokauju, kartą, nuo piktos šunų gaujos mane ir mano gidą išgelbėjo tik po ranka turėti akmenys.