Nuo 2016 metų organizuojamas konkursas kasmet keliasi vis į kitą miestą. Pirmąkart jis vyko Kaune, paskui – Panevėžyje, tretieji estafetę perėmė klaipėdiečiai. Praėjusių metų pabaigoje Klaipėdoje surengtame konkurse supermiesto vardą iškovojo Panevėžys, o simbolinis renginio raktas ir atsakomybė perduota vilniečiams.
Šių metų konkursą organizavo Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centras (VKRC) ir Lietuvių gestų kalbos vertimo centro (LGKVC) Vilniaus teritorinis skyrius, renginio dalyvius maloniai sutiko priimti Vilniaus kolegija. Kolegijos salė prigužėjo savo komandas palaikančių sirgalių ir smagiai šeštadienio popietę norinčių praleisti kurčiųjų bendruomenės narių.
Laimi visi
„Kurčiųjų bendruomenei patinka tokie renginiai, žmonės suvažiuoja iš kitų miestų, serga už savo komandą. Tarp žiūrovų yra ir girdinčiųjų, visas konkursas verčiamas į lietuvių kalbą, – prieš prasidedant renginiui pasakoja viena iš organizatorių, LGKVC Vilniaus teritorinio skyriaus vedėja Danguolė Dragūnienė. – Šis konkursas – tai tikra kurčiųjų reabilitacijos centrų atstovų, gestų kalbos vertėjų ir visų kurčiųjų bendrystė. Komandos taip pat sudarytos iš vertėjų, reabilitacijos centrų darbuotojų ir kurčiųjų.“
Baigiame kalbėtis, nes renginio vedėjai Ieva Aužbikavičienė ir Arturas Kartanovičius tuoj paskelbs konkurso „Supermiestas“ pradžią. Beje, elegantiška vedėjų apranga šiemet pasirūpino mados tendencijų analitikė Marija Palaikytė ir vienas iš apranga prekiaujančių tinklų. Ieva ir Arturas renginį veda pirmą kartą. Ieva, praėjusiais metais pati jame dalyvavusi kaip Vilniaus komandos narė, prisipažįsta slaptai širdyje serganti už vilniečius. Arturas tvirtina šį kartą palaikantis visas komandas.
Gestų kalbos vertėjai Rūta Čiapaitė ir Arūnas Šaukeckas neišsiduoda, kurią komandą jie šiandien labiausiai palaiko. Abiem yra tekę būti konkurso dalyviais, o renginio vertėjų vaidmenį atlieka pirmą kartą. „Vertėjauti tokiame renginyje – didelė atsakomybė: ir pasiruošimo reikia, ir jauduliuko yra“, – prisipažįsta Arūnas.
Vedėjai skelbia konkurso pradžią. Pirmiausiai visi išklauso Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus virtualų sveikinimą – meras konkurso dalyviams ir žiūrovams linki sėkmės ir gerų įspūdžių. Sveikinimo žodį taria ir LKD prezidentas Kęstutis Vaišnora bei LGKVA prezidentas Mantas Radavičius.
5 komandos – 3 užduotys
„Šiandien galvojau – kai kitais metais penktąjį kartą išrinksim supermiestą, kuo tada būsim – tikriausiai superLietuva? – klausia K. Vaišnora. – Iš tiesų nemažai važinėju į užsienį ir galiu pasididžiuoti, kad Lietuva yra super. Šiandien laimės Lietuva!“
Kurčiųjų teatro „Mimika“ aktoriai į sceną kviečia visus konkurso dalyvius. Komandų atstovai ištraukia eilės numerius, ir konkursas prasideda. Jis susideda iš 3 etapų: humoristinio etiudo, protų mūšio ir dėlionės.
Pirmoji konkurso dalis – humoristinis etiudas – iš anksto paruoštas namų darbas. Kiekviena komanda turėjo sukurti iki 5 min. trukmės etiudą ir pasistengti prajuokinti publiką. Visuose konkurso dalyvių sukurtuose spektakliukuose veikia vertėjai ir jų klientai – Santuokų rūmuose, teisme, išvykoje ir vieni, ir kiti patenka į komiškas situacijas. Publika visus pasirodymus palydi plojimais ir plojimą reiškiančiais gestais.
Antrasis konkurso etapas – protų mūšis. Vedėjai paaiškina, jog bus vertinamos ne tik komandų žinios, bet ir vikrumas – laimės komanda, kuri greičiausiai iškels korteles su teisingu atsakymu. Organizatoriai paruošė net 15 klausimų. Dalyviai turi atsakyti, kada buvo įsteigta Lietuvos kurčiųjų draugija, kuriais metais buvo sujungti lietuvių gestų kalbos centrai, kokį jubiliejų atšventė kurčiųjų mėnraštis „Akiratis“. Taip pat reikia prisiminti, kiek raidžių yra lietuvių kalbos abėcėlėje, kada Lietuvoje įvestas euras, koks Vilniaus televizijos bokšto aukštis, ir netgi atspėti, koks LKD prezidento K. Vaišnoros ūgis.
Įveikusios protų mūšį, komandos gauna paskutinę užduotį – sudėlioti dėlionę. Šią užduotį įveikti padeda visų komandos narių bendradarbiavimas. Staigmena – dėlionėje slypi LKD prezidento šaržas! Pagaliau paskutinė komanda paskelbia sudėliojusi dėlionę, ir konkurso komisija, įdėmiai stebėjusi visus komandų pasirodymus, vertinusi jų kūrybingumą, vikrumą ir žinias, išeina pasitarti.
Proga pasidžiaugti ir padėkoti
Konkursas „Supermiestas“ – proga ne tik pasivaržyti, bet ir pabendrauti, padėkoti vieni kitiems už darbą, pasidžiaugti buvimu kartu. Renginio dalyviams prisistato ir visus sveikina kurčiųjų reabilitacijos centrų vadovės, LGKVC teritorinių skyrių vedėjai.
Viena iš konkurso iniciatorių, LGKVC direktorė Ramunė Leonavičienė dalijasi savo įspūdžiais: „Nuostabu, kad šią lietingą dieną sugebėjome nušviesti šypsenų spinduliukais, ir labai džiaugiuosi matydama rezultatą. Labai gerai atsimenu tą pradžią, kai mes su Vytautu Pivoru (buvusiu LKD prezidentu – red. past.) sugalvojome, kad reikia organizuoti draugišką renginį, kuriame dalyvautų ir vertėjai, ir kurtieji, kad jie bendrautų, kartu ieškotų būdų, kaip gyvenimą padaryti ne tokį niūrų, kaip surengti gražią šventę. Ir iš tikrųjų didžiausia dovana esate jūs visi, čia susirinkę.“
LGKVA prezidentas Mantas Radavičius pristato asociacijos, šiais metais švenčiančios 10 metų sukaktį, pasiekimus. Asociacijos dėka įteisintas gestų kalbos vertėjų statusas, pradėjo kilti šios retos profesijos prestižas, nuolat kyla gestų kalbos vertėjų profesionalumas.
Ir štai pagaliau komisija skelbia „Supermiesto“ nugalėtoją – Vilniaus komandą. Padedami teatro „Mimika“ aktorių, vilniečiai konkurso simbolį raktą perduoda šiauliečiams – tai reiškia, kad 2020 metais konkurso dalyviai rinksis Šiauliuose.
Nė vienas tądien nebuvo užmirštas, visų komandų dalyviai gavo po gėlės žiedą, dovanų, bet, žinoma, daugiausia sveikinimų sulaukė vilniečiai. „Laimėjom dėl to, kad į komandą susirinko puikūs žmonės, be to, daug treniravomės, padėjo ir auditorijos palaikymas“, – sako viena iš Vilniaus komandos dalyvių, gestų kalbos vertėja Natalija Stankevič. Atsisveikindama ji priduria, kad skirtingiems į komandą susibūrusiems žmonėms susikalbėti visai nesunku – kurčiuosius ir vertėjus jungia gestų kalba.
Straipsnio autorė: Sigita Inčiūrienė.