• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš savo susiformavimo vietos pajudėjęs kraujo krešulys vadinamas embolija, o į smegenis patekusi embolija gali sukelti insultą. Kokie faktoriai padidina tokią riziką?

Iš savo susiformavimo vietos pajudėjęs kraujo krešulys vadinamas embolija, o į smegenis patekusi embolija gali sukelti insultą. Kokie faktoriai padidina tokią riziką?

REKLAMA

Dr. Leisa Bailey aiškina, kad kai kraujo krešulys patenka į tam tikras svarbias kūno dalis, tai gali būti laikoma mirtina būkle. Vienas svarbus embolijos rizikos faktorius yra ilgas sėdėjimas.

Jei žmogus daugelį valandų per dieną sėdi toje pačioje pozicijoje, tai gali būti labai pavojinga sveikatai. Ilgu sėdėjimu laikomas tiek darbas prie stalo, tiek keliavimas lėktuvu, traukiniu ar automobiliu, rašoma express.co.uk

Gyventi judresnį gyvenimą

„Kraujo krešuliams tikrai galima užkirsti kelią“, – tikina dr. L. Bailey. Tam reikės pakeisti tam tikrus rizikos faktorius.

Dar vienas pavojaus šaltinis yra ilgas gulėjimas lovoje – pavyzdžiui, dėl ligos ar po operacijos. Abu šiuo rizikos faktorius galima sumažinti gyvenant judresnį gyvenimo būdą. Jei judinate kūną, mažinate krešulio susidarymo riziką, o taip pat tai puiki nutukimo, dar vienos rizikos faktoriaus, prevencija.

REKLAMA
REKLAMA

Kiti rizikos faktoriai, kuriuos galima pakeisti – rūkymas, kontraceptinės tabletės, pakaitinė hormonų terapija bei vaistai nuo krūties vėžio. Jei priklausote šioms grupėms, apie kraujo krešulių riziką galite pasikalbėti su savo gydytoju.

REKLAMA

Kai kurių faktorių pakeisti negalima – tai amžius ar kraujo krešulių istorija šeimoje. Jei kraujo krešulių yra pasitaikę net keletui jūsų šeimos narių, gydytojas gali įvertinti, ar jums verta vartoti kraują skystinančius vaistus, kad išvengtumėte embolijos.

Visgi, nejudrumas yra vienas esminių krešulių rizikos faktorių, todėl laikas pajudėti! Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba rekomenduoja duoti širdžiai intensyviai padirbti bent po 150 minučių per savaitę.

Padalijus šį laiką į smulkesnius intervalus, gauname po 30 minučių sporto penkis kartus per savaitę. Jei tai atrodo daugoka, galite šias 30 minučių padalinti į tris 10 minučių trukmės pasportavimus.

REKLAMA
REKLAMA

Nedideli pokyčiai į jūsų gyvenimą gali atnešti daugiau judėjimo. Pavyzdžiui, jei į parduotuvę važiuojate automobiliu, jį pastatykite kiek atokiau – taip iki parduotuvės dar pasivaikščiosite. Kaskart, kai reikia naudotis eskalatoriumi, užuot ant jo stovėję, lipkite.

Neįgaliuosius Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba ragina jungtis į sporto vežimėlyje klubus – taip galima žaisti krepšinį, netbolą ar badmintoną. Taip pat yra ir sėdėjimo pratimų – tai krūtinės ląstos tempimai, viršutinės kūno dalies pasukimai, rankų pakėlimai.

Sporto nauda

Sportas ne tik mažina kraujo krešulių riziką, bet ir teikia visokeriopą naudą. „Mayo Clinic“ ekspertai pabrėžia, kad sportas padeda pakelti nuotaiką, geriau miegoti ir suteikia daugiau energijos. Reguliarus sportavimas gali padėti išvengti ar suvaldyti daugelį ligų, pavyzdžiui:

Artritas;

Diabetas;

Medžiagų apykaitos sindromas;

Aukštas kraujospūdis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų