REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš keletą dienų atlikėjas Justinas Bieberis socialiniuose tinkluose pranešė kenčiantis dalinį veido paralyžių, kuris jam atsirado dėl Ramsay Hunt sindromo. Nors veido paralyžius yra vienas dažniausiai pasireiškiančių šios ligos simptomų, sergant ja, gali kamuoti ir daugelis kitų sveikatos sutrikimų.

Prieš keletą dienų atlikėjas Justinas Bieberis socialiniuose tinkluose pranešė kenčiantis dalinį veido paralyžių, kuris jam atsirado dėl Ramsay Hunt sindromo. Nors veido paralyžius yra vienas dažniausiai pasireiškiančių šios ligos simptomų, sergant ja, gali kamuoti ir daugelis kitų sveikatos sutrikimų.

REKLAMA

Kas yra šis retas sindromas ir kokius liekamuosius reiškinius jis gali sukelti, naujienų portalui tv3.lt papasakojo Kauno klinikų Neurologijos klinikos Neurologijos skyriaus Periferinės nervų sistemos ir neuroraumeninių ligų sektoriaus vadovas prof. Kęstutis Petrikonis.

Gydytojas pasakoja, kad Ramsay Hunt sindromas pirmą kartą aprašytas prieš daugiau kaip 100 metų. Tai yra retas neurologinis sutrikimas, kuriuo per metus Lietuvoje serga iki 150 gyventojų. Pasak K. Petrikonio, šis sindromas atsiranda, kai vėjaraupių viruso „palikuonis“ Varicella zoster virusas sukelia veidinio nervo alkūninio mazgo uždegimą ir vėlesnę pažaidą. Šis procesas vyksta giliai vidinėje ausyje.

„Šis virusas, persirgus vėjaraupiais, gali kuriam laikui „užmigti“, įsitaisyti jutiminiuose nervų mazguose ir vėl suaktyvėti jau kita pasireiškimo forma – juostine pūsleline – sukeldamas Ramsay Hunt sindromą“, – pasakoja specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Gali pasireikšti skonio ir klausos sutrikimai

Pasak gydytojo, todėl dažniausiai Ramsay Hunt sindromu serga turintys kitų gretutinių ligų arba vyresnio amžiaus žmonės, nes ši liga užklumpa, kai nusilpsta mus apsauganti imuninė sistema. K. Petrikonio teigimu, tuomet virusas pradeda daugintis ir naikinti nervines struktūras bei aplinkinius audinius.

REKLAMA

„Pradėjęs daugintis, jis neranda sau vietos, sukelia uždegimą nerviniame mazge. Iš kaukolės išeinantis veidinis nervas dėl uždegimo būna patinęs, spaudžiasi ankštame kauliniame kanale, sutrikdoma jo kraujotaka. Todėl sutrikdoma nervinius impulsus perduodanti, mitybinė nervo funkcija.

Dažniausias veidinio nervo pažaidos simptomas yra veido raumenų paralyžius ir nevaldymas“, – komentuoja jis.

K. Petrikonio teigimu, Ramsay Hunt sindromas gali pasireikšti ne tik veido paralyžiumi, bet ir kitais simptomais, kurie kartais sukelia ir didelį skausmą. 

REKLAMA
REKLAMA

„Ramsay Hunt sindromas gali pasireikšti labai stipriu, net sunkiai pakeliamu, skausmu ausies landoje ir aplinkui, skonio, klausos sutrikimais – susilpnėjimu ar sustiprėjimu – ar net svaigimu. Veido paralyžius atsitinka pakenktojo nervo pusėje, todėl žmogus negali užmerkti akies, pajudinti nosies, lūpų pusės, negali švilpti.

Dėl to gali būti sunku kalbėti, o kai kada ir išlaikyti skystą maistą burnoje. Vienos pusės mimikos raumenys būna nevaldomi, tačiau kramtymo raumenys nebūna pažeisti.

Ši liga dėl to kartais ir vadinama sindromu, nes ji nėra labai lokalizuota ir vienalytė. Virusas elgiasi priklausomai nuo to, kiek jam leidžia organizmo imuninė sistema.“, – pasakoja specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagalbos reikia kreiptis per 1–2 paras

K. Petrikonio teigimu, žmonės dažniausiai išsigąsta ir pagalbos ieško tuomet, kai suparalyžiuoja veidą. Tačiau, prieš pasireiškiant šiems simptomams, atsiranda skausmas veide ar giliai ausyje, staiga ar palaipsniui iškyla pūslelinis bėrimas ausyje, kuris vėliau gali pereiti ir į veidą. Todėl jis akcentuoja, kad siekiant išvengti ligos komplikacijų svarbu į gydytoją kreiptis laiku.

„Skausmas gali būti parą ir dvi paras, gali užsitęsti priklausomai ir nuo kitų anatominių savybių. Tačiau skausmas ir pūslelės ausyje gali būti labai ankstyvas požymis, dar net nepasireiškus paralyžiui. 

REKLAMA

Atsiradus veido silpnumui, geriau nelaukti – žmogus pagalbos turėtų kreiptis per parą ar dvi. Pasitarus su šeimos gydytoju, esant akivaizdiems simptomams ir požymiams, galima sulaukti bent pradinio priešuždegiminio, nuskausminančio ir priešvirusinio gydymo“, – pataria gydytojas. 

Pasak K. Petrikonio, kylant abejonėms dėl ligos ar pasireiškus dar nežymiems simptomams, reiktų kreiptis ne pas gydytoją neurologą ar infekcinių ligų gydytoją. Jo teigimu, neretai dėl kitų šios ligos simptomų pacientams tenka apsilankyti ir ausų, nosies, gerklės gydytojų kabinetuose.

Gydytojas teigia, kad pasitaiko atvejų, kai prireikia ir akių gydytojo pagalbos, nes problemų atsiranda po to, kai sergantieji Ramsay Hunt sindromu negali ilgą laiką užmerkti akies. 

REKLAMA

„Nors liga ir reta, tik apie penktadalis visų veidinio nervo pažaidos priežasčių būna dėl šios būklės, tačiau tikiuosi, kad gydytojai yra pakankamai pasirengę šią ligą nustatyti ir gydyti“, – sako specialistas.

Ramsay Hunt sindromo gydymas

K. Petrikonis paaiškina, kad Ramsay Hunt sindromo gydymas mažai kuo skiriasi nuo daugeliui žinomo Herpes simplex viruso, sukeliančio pūslelinę, gydymo.

„Šis sindromas gydomas priešvirusiniai, priešuždegiminiais, nuskausminančiais vaistais. Nesant medicininės pagalbos, galima būtų kreiptis ir į vaistinę, kur taip pat galima sulaukti reikiamos pagalbos panašiais atvejais. 

Vėliau, kai simptomai, ypač skausmas ir labai ryškus veido raumenų nusilpimas, nuslūgsta, taikoma reabilitacija“, – komentuoja profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laiku paskyrus gydymą ir reabilitaciją, gydytojo teigimu, galima tikėtis, kad žmogus pilnai pasveiks ir ligos simptomų nebeliks. Tačiau, pasak K. Petrikonio, kaip ir kalbant apie bet kurios kitos ligos gydymą, negalima garantuoti, kad Ramsay Hunt sindromas nepaliks jokių liekamųjų reiškinių.

„Veidas gali likti neatsistatęs. Gali likti tam tikras pažeidimas veide, mimikoje. Jeigu jis persimeta į kitas nervo šakas ar kitus nervus, gali būti pažeistas ir skonis ar klausa, gali ta puse likti tam tikras nejautrumas veide. Dėl kosmetinių liekamųjų priežasčių, kai kada gali reikti plastikos chirurgo pagalbos.

Tačiau viskas priklauso nuo to, kada bus paskirtas gydymas, ir kaip paciento organizmas sugebės susidoroti su liga. Jeigu serga jaunesnis žmogus, tikimybė, kad atsistatys, yra geresnė negu vyresniam žmogui“, – sako jis. 

REKLAMA

Nors šis sindromas yra itin retas, tačiau, gydytojo teigimu, tokių ligos atvejų ateinančiu metu gali padaugėti, nes dalies žmonių imuninė sistema po pandemijos ir susijusių šio laikmečio problemų yra labai nusilpusi.

„Pokovidiniu laikotarpiu, kai imuninės sistemos nusilpę, tokių situacijų gali būti ir daugiau. Ir, aišku, žmogus gali turėti įvairių ligų. Todėl, kai tokia liga (Ramsay Hunt sindromas – aut. past.) atsiranda neįprastai ar jaunesniame amžiuje, reikia pasitikrinti, ar nėra kokių nors sunkesnių sisteminių ligų, kurios galėjo nuslopinti imuninę sistemą.

Arba galbūt tai yra signalas, kad reikia padaryti tam tikrą pertrauką savo veiklose ir pagalvoti, kaip pradėti gyventi sveikiau“, – pataria K. Petrikonis. 

REKLAMA

Liga nėra užkrečiama 

Gydytojas priduria, kad Ramsay Hunt sindromu užsikrėsti ar užkrėsti negalima, tačiau aktyvavęsis virusas per atsivėrusias pūsleles gali sukelti vėjaraupius tiems, kurie nėra persirgę ar vakcinuoti.

Todėl, jeigu artimųjų rate būtų diagnozuota ši liga, sergantieji turėtų bent savaitę laiko vengti kontakto su nesirgusiais vėjaraupiais vaikais ar nėščiomis moterimis.

K. Petrikonis priduria, kad kai kuriose šalyse vyresni nei 50 metų gyventojai, ypač turintys imuninės sistemos pažaidas, ligoti ar gyvenantys globos namuose, yra kviečiami vakcinuotis Varicella-zoster viruso vakcina.

„Taip tikimas išvengti dėl viruso reaktyvacijos sukeltos juostinės pūslelinės infekcijos ir sunkių komplikacijų, kurios vyresniame amžiuje yra dar pavojingesnės“, – komentuoja pašnekovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų