Į tv3.lt naujienų portalą kreipėsi studentė, kuri nerimauja dėl numatyto ugdymo įstaigos plano – pavasario semestrą studentams studijuoti kontaktiniu būdu. Pasak Aušros (studentės vardas ir pavardė redakcijai žinomas), didžiausią baimę kelia augantys susirgimo koronaviruso skaičiai šalyje:
„Suprantu, kad visiems universitetams yra svarbu palaikyti aukštą studijų kokybę, akademinį sąžiningumą ir, kad studijuojant nuotoliniu būdu tai užtikrinti yra labai sunku.
Vis dėl to, manau, kas šiuo atveju prioritetas yra vienas ir aiškus – visų mūsų sveikata. Aš nenoriu sirgti, nei lengva, nei sunkia šio viruso forma, todėl manau, kad tiek Vyriausybė, tiek Vilniaus universitetas turėtų padaryti viską, kad susirgimo riziką sumažintų.“
Baiminasi dėl artimųjų sveikatos
„Tokiu atveju, tam, kad būtų užtikrintas akademinis sąžiningumas nerizikuojant studentų sveikata, tikėčiausi iš universiteto sprendimo studijas organizuoti mišriu būdu – paskaitas bei praktinius užsiėmimus vykdyti nuotoliniu būdu, o atsiskaitymus ir egzaminus vykdyti kontaktiniu būdu mažesnėmis studentų grupėmis.
Jei universitetas priima sprendimą visus užsiėmimus vykdyti kontaktiniu būdu, patalpoje paskaitų metu turime po 60-100 studentų. Kai turime tokius didelius skaičius studentų, svarbu užtikrinti srautų reguliavimą, patalpų vėdinimą, susibūrimų vengimą, kas šiuo metu nėra daroma. Taip pat šiuo metu studentams nėra aiškiai išaiškintos visos taisyklės, kurių turėtume laikytis, ką turėtume daryti, kai patyrėme kontaktą su sergančiu asmeniu. Nėra aišku, ar užsikrėtusiai studentų grupei universitete bus suteikta galimybė studijuoti nuotoliniu būdu izoliacijos laikotarpiu.
Tai tikriausiai, kas yra baisiausia, kad šia viruso forma gali sirgti visi – net ir pasiskiepiję visomis 3 dozėmis. Esant tokiai pandeminei situacijai net didžiausios įmonės vis dar dirba nuotoliniu, kad išvengti kontaktų. Baisiausiai, kad mes jauni studentai, galime sirgti lengva, besimptome forma ir taip šią ligą perduoti savo šeimai, tėvams, seneliams, kurių ligų komplikacijos gali būti gerokai rimtesnės.
Būtent dėl to, atnaujintos SAM taisyklės ir pačio VU sprendimas vykdyti studijas kontaktiniu būdu bei netaikyti studentams izoliacijos po kontakto universitete, jei nejaus simptomų, man atrodo mažų mažiausiai keistas, neapgalvotas bei į didžiulę riziką pastatantis ne tik studentų, bet ir jų artimųjų, dėstytojų sveikatą“, – rašė mergina.
Stebi situaciją
Susisiekus su Vilniaus universiteto Viešosios komunikacijos poskyrio vadove Grete Gerulaityte, paaiškėjo, kad atsiradus aplinkybėms situacija gali keistis:
„Vilniaus universitetas sprendimą dėl pavasario semestro studijų vykdymo yra priėmęs dar praėjusių metų lapkričio mėnesį. Žinoma, keičiantis epidemiologinei situacijai šis sprendimas buvo persvarstytas, tačiau atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimus bei rekomendacijas buvo nuspręsta ir toliau studijų veiklas vykdyti didžiąja dalimi kontaktiniu būdu.
Nuotoliniu būdu ir toliau bus vykdomi bendrauniversitetiniai studijų moduliai, taip pat tie dalykai ar studijų programos, kuriems nuotolinis studijų vykdymo būdas yra įprastas ar net efektyvesnis nei kontaktinis.
Padaliniuose, atsižvelgiant į vykdomų studijų specifiką ar konkretų studijų dalyką (modulį), gali būti priimami ir kitokie sprendimai, tačiau jie nebus masiniai.
Nuolat stebime COVID-19 atvejų statistiką VU bendruomenėje ir už pandemijos valdymą atsakingų institucijų rekomendacijas švietimo įstaigoms. Jei jos keisis, studijų organizavimo tvarka taip pat gali pasikeisti.“