REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Insulto asociacija pasidalino nauju tyrimu – net 51 procentas žmonių neįsivaizduoja, kurią vietą insultas užima mirtiniausiųjų tarpe. Dar 18 procentų nuvertina insulto pavojingumą sveikatai.

Insulto asociacija pasidalino nauju tyrimu – net 51 procentas žmonių neįsivaizduoja, kurią vietą insultas užima mirtiniausiųjų tarpe. Dar 18 procentų nuvertina insulto pavojingumą sveikatai.

REKLAMA

Nors insultas dažniausiai siejamas su vyresniu amžiumi ir tam tikromis gretutinėmis ligomis, Jungtinės Karalystės „Insulto asociacijos“ atstovas P. Eastickas įspėja, kad šios dvi sąlygos insultui visai nebūtinos.

„Jaunas ir sveikas“ vyras insultą patyrė būdamas 33–ejų metų amžiaus, 2020–ųjų liepą. Dabar jis pasakoja apie pirmuosius simptomus, kuriuos pajuto ir kurie reiškė insultą, norėdamas įspėti kitus, rašoma express.co.uk.

Viskas prasidėjo pietų metu

Vyras prisimena, kad viskas prasidėjo jam beruošiant pietus:

„Trumpam, gal dešimčiai sekundžių negalėjau pajudinti rankos, prisirinko truputį seilių, bet nekreipiau dėmesio ir toliau ruošiau pietus.

REKLAMA
REKLAMA

Tada prisijungęs prie kito savo nuotolinio susitikimo supratau, kad nebegaliu kalbėti. Nieko negalėjau pasakyti, tik kažką lemenau. Mano klientas pradėjo klausinėti, ar viskas gerai“.

REKLAMA

Šie simptomai laikomi dažnais insulto požymiais

P. Easticko apibūdinti simptomai laikomi dažnais insulto požymiais. Jungtinės Karalystės Nacionalinė sveikatos tarnyba aiškina, kad insultas gali paveikti įvairias kūno dalis, priklausomai nuo to, kurioje tiksliai smegenų vietoje pasireiškia insultas.

Pagrindiniai insulto simptomai anglų kalba sudaro akronimą „FAST“. Tai gali padėti prisiminti, į ką būtina atkreipti dėmesį:

Veidas (angl. face) – veidas gali persikreipti į vieną pusę, žmogus gali prarasti gebėjimą šypsotis, gali atvipti burna ar nukristi akis

REKLAMA
REKLAMA

Rankos (angl. arms) – žmogus nebegali pakelti abiejų rankų ar laikyti jų pakėlęs, nes viena ranka labai silpna ar nutirpusi

Kalba (angl. speech) – kalba gali pasidaryti neaiški, būdingas lemenimas, žmogus gali prarasti gebėjimą kalbėti, pasidaro sunku suprasti, ką jis sako

Laikas (angl. time) – tai ne požymis, o priminimas, kad laikas kuo greičiau kviesti greitąją pagalbą.

Pavyko išgelbėti gyvybę

Insultą patyręs P. Eastickas tęsia pasakojimą: „Mano mergina Bex tuo metu buvo išėjusi pasivaikščioti su mūsų šešių savaičių amžiaus dukryte Evie, ir vos grįžusi namo suprato, kad kažkas ne taip, nes man buvo sunku kalbėti. Ji iškvietė greitąją ir aš buvau išvežtas į ligoninę“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vos pastebėjus insulto simptomus labai svarbu veikti greitai. Rekomenduojama nedelsiant, tuoj pat skambinti į greitąją pagalbą.

Kai P. Eastickas buvo atvežtas į ligoninę, paaiškėjo, kad jį priimsiantis insultų specialistas yra vienas iš jo klientų – vyras dirba asmeniniu fitneso treneriu. Atliktas tyrimas patvirtino, kad P. Eastickas iš tiesų patyrė insultą.

Jam buvo paskirta vaistų, kad kraujo tiekimą į smegenis blokuojantis krešulys ištirptų. Nuo to laiko praėjo dveji metai ir vyras dabar yra visiškai atsigavęs.

Jam insultą sukėlė „ertmė širdyje“, per kurią krešuliai pateko į smegenis. Praėjusią vasarą jam atlikta operacija šiai ertmei užtaisyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų