REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Migrena – gyvenimo mokytoja, kuri neretai iš žmogaus atima jėgas, kantrybę ir stiprybę. Daugiau nei dešimt metų nuo migrenos su aura kenčianti radviliškietė Indrė Šaulianskaitė pasakoja, kad nors ši liga dažniausiai atima apie pusę mėnesio geros savijautos, tačiau tuo pačiu ir moko gyvenime išlaikyti pusiausvyrą.

Migrena – gyvenimo mokytoja, kuri neretai iš žmogaus atima jėgas, kantrybę ir stiprybę. Daugiau nei dešimt metų nuo migrenos su aura kenčianti radviliškietė Indrė Šaulianskaitė pasakoja, kad nors ši liga dažniausiai atima apie pusę mėnesio geros savijautos, tačiau tuo pačiu ir moko gyvenime išlaikyti pusiausvyrą.

REKLAMA

Radviliškietė Indrė Šaulianskaitė teigia, kad problemos su nemaloniu galvos skausmu prasidėjo būnant 12-oje klasėje. Tuo metu, dailės mokyklą baigusi mergina net ir negalėjo pagalvoti, kad užklumpantys galvos skausmai, kurie dažnai baigdavosi vėmimu, atneš migrenos su aura diagnozę.

„Visuomet buvau pasinėrusi į meną, tad baigusi mokyklą nusprendžiau studijuoti dailės akademijoje. Šiuo metu neužsiimu jokiais menais, dirbu su žaislų dizainu, jų konstrukcijomis, tad šioks toks rankų darbas leidžia nepabėgti nuo savo prigimties (nusišypso).

REKLAMA
REKLAMA

Mano istorija prasidėjo dvyliktoje klasėje, kuomet užklupdavo tokie galvos skausmai, jog tekdavo praleisti pamokas, išgulėti net kelias dienas. Dabar prisimenu, kad kai buvau dar jaunesnė, į savo dienoraštį rašydavau, kad vis skauda galvą, blogai jaučiuosi.

REKLAMA

Maniau, kad galvos skausmai užklumpa dėl to, nes paskutiniai metai mokykloje, stresas, tarpasmeniniai santykiai, meilė, nauji žingsniai į gyvenimą“, – pradeda pasakoti Indrė.

Nemaloni pirmoji patirtis

Į pasirodžiusius pirmuosius galimus migrenos signalus, pašnekovė tuomet nekreipė dėmesio – toliau gyveno, o jeigu reikėdavo, atšaukdavo planus. Kreiptis į specialistus pagalbos Indrė nusprendė tuomet, kai kiekvienais metais į jos namus vis dažniau pradėjo užsukti greitoji medicinos pagalba:

„Būdavau nusivėmusi, dehidratavusi ir galvodavau, kas man yra. Vienus metus kvietė, kitus, o po kelių metų paramedikai patys pasiūlė kreiptis į neurologą, galbūt kažkas yra. Pirmą kartą nuėjusi pas neurologę susidūriau su nemalonia patirtimi.

REKLAMA
REKLAMA

Būdama vyresnio amžiaus, mažiau kompetentinga gydytoja manęs klausinėjo pernelyg asmeniškų, nesusijusių klausimų, galiausiai išrašė vaistus nuo skausmo, kuriuos ir taip buvo galima nusipirkti vaistinėje be recepto. Tą kartą man buvo pasiūlyta „mažiau nervuotis“.

Vėliau teko kreiptis į Kauno klinikų neurologą, kuris atliko ir akies dugno, ir kompiuterinės tomografijos tyrimus. Papasakojus visus simptomus ir gavus tyrimų rezultatus davė suprasti, kad man yra migrena su aura. Šią diagnozę išgirdau 2019 metais, nors prieš tai septynerius metus man vis atrodė, kad tai tik nuovargis, stresas...“

Anot Indrės, jos migrena – paveldėta, kadangi galvos skausmai kankina ir močiutę, ir tėtį, ir seseris. Tačiau bjaurūs migrenos priepuoliai, kurie baigiasi pykinimu ir vėmimu, kuomet neapsieinama be vaistų, yra diagnozuoti tik Indrei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man yra diagnozuota migrena su aura. Dažniausiai taip ir būna, kad jau pati iš anksto pradedu jausti, kad netrukus atsitiks kažkas keisto. Vieną kartą buvo taip, jog tapiau ir iš niekur nieko pradėjau nebematyti vienos dalies paveikslo. Tokia akla dėmė buvo atsiradusi gal tik kelis kartus per visus metus, nors žinau, kad kitiems ji būna ir dažniau, labai skirtingai.

Migrena su aura kartais pasireiškia ir tuo, kad vaikštau prekybos centre, dėlioju prekes į krepšelį ir staiga pradedu nebematyti nei kainų, nei gaudausi, ko čia atėjau. Gerai, kad bent jau žinau, kaip reikia iki namų pareiti. Atrodo, kad iš tiesų plūduriuoji su aura“, – paaiškina moteris.

REKLAMA

Bjaurūs priepuoliai

Indrė pasakoja, kad dažniausiai artėjantį migrenos priepuolį jai išduoda tarsi aprūkusios smegenys, kuomet nebesupranti, kas ir ką kalba, kas yra parašyta:

„Jautiesi, lyg būtum lengvai apdujęs. Tačiau ne visuomet tai baigiasi migrena. Visgi, asmeniškai artėjantį priepuolį atpažįstu ir žinau, kad reikia nedelsiant gerti vaistus, tada, kai tarsi vienoje smegenų pusėje pradėtų griaužti graužikai.

Kai esu žmogus prie meno, toks apibūdinimas geriausiai iliustruoja visą situaciją. Tokiais atvejais iškart žinau, kad reikia gerti vaistus, nes jeigu uždelsiu, pralauksiu keletą valandų – pradės pykinti ir tos kelios valandos bus baisios.“

REKLAMA

Dažniausiai pykinimas ir vėmimas Indrę užklumpa vakare, naktį ir tęsiasi iki pat ryto. Iki pat dabar su baime akyse I. Šaulianskaitė prisimena nemaloniausius migrenos priepuolius, kurie užpuola bet kur.

„Tokie priepuoliai prasidėdavo ne tik namuose, tačiau ir atostogaujant, pavyzdžiui, viduryje atostogų Egipte užėjo priepuolis prieš pat naktį. Visa para buvo sugadinta. Tokius momentus prisimenu su siaubu, trauma. Po neramių priepuolių prisireikia ir kelių dienų atsigauti“, – atsidūsta radviliškietė.

Šiuo metu moteris stengiasi profilaktiškai gerti ginkmedžio ekstrakto papildus, kuriuos išrašė viena neurologė, taip pat geria vaistus nuo galvos skausmo, juos tarpusavyje miksuoja. „Šiemet gydytoja išrašė ir vaistus nuo pykinimo. Jie man yra aukso vertės, nes žinau, kad ir šiai problemai galėsiu užkirsti kelią“, – priduria ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, Indrė džiaugiasi, kad po daugelio metų ir vėl gali dirbti. Anksčiau būdavo sunku rasti darbą, kuriame būtų galima dirbti nuo pirmadienio iki penktadienio, grafiku nuo 8 iki 17 valandos.

„Dažniausiai tokių darbuotojų niekas nenori, kadangi kiekvieną rytą gali darbdavys sulaukti skambučio, jog žmogui yra blogai ir jis į darbą neateis. Anksčiau dirbau pati ant savęs su menais, tad buvo lengviau, bet žinoma sunkiau finansiškai.“

Pradėjus dirbti įprastu rimtu, kuomet susiformuoja tam tikra rutina, Indrė pastebėjo, kad taip pat apmažėjo migrenos priepuolių. Anksčiau jų tekdavo patirti per mėnesį net kelis kartus, o pastaruoju metu jų užeina vos porą:

REKLAMA

„Atrodo, kad visąlaik gyvenime esu stebėjime, baimėje. Visuomet nerimauji, kad ims ir prasidės priepuolis. Gėda net ir būtų pasakyti, kad reikia išeiti anksčiau ar panašiai. Tačiau čia jau prasideda psichologiniai dalykai...“

Pasiteiravus, kas padeda susigyventi su liga, pašnekovė tikina, kad labiausiai padeda bendruomeniškumas ir žinojimas, kad šiame kelyje esi ne vienas. Netikėtai atradusi „Facebook“ grupę, Indrė suprato, kiek daug turi bendraminčių.

„Kartu gali diskutuoti, dalintis, patarti, sužinoti kažką naujo. Malonu, kai yra šis bendruomeniškumo jausmas.

Be to, esu girdėjusi puikią frazę, kad migrena yra gyvenimo mokytoja, kuri moko kontroliuoti savo emocijas, pristabdyti save, skirti daugiau laiko poilsiui, miegui, atsiriboti, jeigu gyvenime atsiranda per daug pykčių. Ji padeda išmokti gyventi harmonijoje, pusiausvyroje“, – nusišypso Indrė.

REKLAMA

Migrena

Kiek anksčiau apie migreną tv3.lt naujienų portalui pasakojo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų neurologė dr. Kristina Ryliškienė.

Specialistė nurodo, kad migrena yra biologinė liga, pirmiausia nulemta vidinių procesų, o priepuolis užgimsta migrenos generatoriuje, kuris yra viršutinėje smegenų kamieno srityje. Tačiau įvairūs veiksniai, sukeliantys pakitimus, prisideda prie ligos provokavimo ir gali turėti įtakos priepuolių dažnumui.

„Vieni iš stipriausių yra hormoniniai svyravimai menstruacinio ciklo metu, įvairūs dienos rutinos sutrikimai – miego, poilsio ir darbo režimo, mitybos. Maistiniams provokatoriams priskiriamas alkoholis, tam tikri maisto produktai (sūris), labai dažnas kofeino vartojimas. Dar viena provokatorių grupė – meteorologiniai svyravimai, intensyvūs kvapai, ryški šviesa“, – vardija dr. K. Ryliškienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji sako, kad migreną gana paprasta diagnozuoti, mat tam nereikia nei instrumentinių, nei laboratorinių tyrimų. Paprastai, jei žmogus kreipiasi dėl stipraus galvos skausmo, kuris reguliariai kartojasi, greičiausiai tai būna migrena:

„Tai dažniausias neurologinis susirgimas, kuris yra fiksuojamas medicininiuose dokumentuose. Net yra sakoma, kad jeigu pas gydytoją žmogus atvyko dėl pasikartojančio stipraus galvos skausmo priepuolių, pirmiausia reikia paneigti, kad tai nėra migrena, nes tai būna dažniausia skausmo priežastis.“

Visgi, neurologė nurodo, kad ne visi migrena sergantys žmonės kreipiasi į gydytojus, todėl bendra statistika šios ligos sergamumo neatspindi.

REKLAMA

Migrena su aura

Specialistė sako, kad dėl jau anksčiau minėtų hormoninių svyravimų migrena dažniau serga moterys nei vyrai:

„Vaikų sergamumas nėra didelis ir iki lytinės brandos berniukai ir mergaitės serga daugmaž vienodai, bet, prasidėjus lytinei brandai ir tęsiantis vaisingam amžiui, moterys tampa maždaug trim kartais dažniau sergančios nei vyrai.“

Kaip pagrindinius šios ligos simptomus neurologė įvardija stiprų galvos skausmą, pykinimą ir vėmimą, jautrumą garsui bei šviesai, apribotą fizinę ir protinę veiklą.

Maždaug 30 procentų sergančiųjų patiria migreną su aura, kas reiškia, kad, prieš prasidedant galvos skausmui, sutrinka tam tikros funkcijos, dažniausiai – rega, jutimas ir kalba.

REKLAMA

„Didžioji dalis pacientų auros metu patiria tik regos sutrikimą, kai vidutiniškai 20–30 minučių būna išplaukęs, lyg po vandeniu matymas, spalvoti ar nespalvoti mirgėjimai, blyksėjimai, raibuliavimai, laužytos ar burbulinės formos.

Jei po to per valandą prasideda galvos skausmas, tai visą šitą derinį vadiname migrena su regimąja aura. Jutimo sutrikimo metu gali tirpti kuri nors ranka, viena veido pusė, liežuvis, taip pat gali sutrikti kalba, kai žmogui tampa sunku formuluoti sakinius“, – nurodo dr. K. Ryliškienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų