Tai pietų metas. Plonasis žarnynas priima skrandyje suvirškintą maistą ir išsiurbia iš jo maistingąsias medžiagas bei skysčius. Žarnyno nedera vienu sykiu apsunkinti įvairiu ir gausiu maistu, todėl per pietus negerai valgyti daug įvairių patiekalų.
Pirmiausia išgerkite skysčių (arba gerkite 1 valandą po pietų) ar suvalgykite sriubos, vėliau – tiršto maisto. Labai svarbu valgyti nedaug, ilgai kramtyti (kramtant dirginami veide esantys skrandžio ir kiti su virškinimu susiję meridianų taškai).
Maistas burnoje pradedamas smulkinti kramtant. Suaugusio žmogaus burnoje kasdien susidaro 1,5–2 litrai seilių, kuriose yra daug fermentų, skaidančių angliavandenius ir kitas medžiagas. Gerai sukramtytas kąsnis, gausiai suvilgytas seilėmis, skrandyje pasitinkamas kaip laukiamas svečias. Nesukramtytas ir seilėmis nesuvilgytas, priešingai, dirgina skrandžio gleivinę ir gali sukelti jos uždegimą, opaligę, kasos uždegimą ir kt. Stingant seilių, išsiskiria per mažai fermentų, todėl burnoje prasideda rūgimas. Šias rūgimo medžiagas nuryjame, be to, iš burnos ima sklisti nemalonus kvapas. Taigi kiekvieną kąsnį turėtumėte kramtyti tiek kartų, kiek turite dantų (32), o jeigu kelių jau trūksta, už kiekvieną nesantį dantį derėtų daryti po 2 kramtomuosius judesius. Kad išsiskirtų daugiau seilių, galite pačiulpti citrinos griežinėlį. Jei rūgštumo nemėgstate, pačiulpkite rupesnės duonos.
Labai svarbu laikytis ir burnos higienos. 15 minučių prieš valgį ir tiek pat laiko po jo būtina išskalauti burną vandeniu ar vaistažolių (ramunėlių, medetkų) nuoviru. Skalaujant išnaikinamos burnoje atsiradusios bakterijos ir jos su seilėmis nepatenka į virškinamąjį traktą. Tuo pačiu tikslu reikia valyti ir liežuvio apnašas. Liežuvį geriausia valyti rytais ar kai ilgiau nevalgėte, specialiu valikliu, dantų šepetuku arba arbatiniu šaukšteliu.
Laikantis šių taisyklių, tausojamas virškinamasis traktas, geriau virškinama ir lengviau įsisavinamos maisto dalys.
Šlapimo pūslės meridiano (V) laikas – 15–17 valanda.
Tokiu laiku vyksta intensyvus maisto medžiagų įsiurbimas, aktyvi medžiagų apykaita, skysčių filtracija šlapimo šalinimo organuose. Jei maisto medžiagos suvirškintos nekokybiškai, stuburo tarpuose (ten išsidėstę meridiano akupunktūriniai taškai) susidaro vadinamųjų druskų. Netaisyklingos mitybos pasekmė – osteochondrozė, radikulitas, sąnarių ligos.
Popiečio metu intensyviai dirba šlapimo ir šalinimo organai, todėl mažiau energijos lieka smegenims ir apima mieguistumas. Šiuo metu būtų naudinga 5–15 minučių nusnūsti – vėl atgautume jėgas. Liaudyje sakoma: „Dienos miegas žmogų gražina“, „Dienos miegas trigubinasi“ ir pan. Nusnūdę 10 minučių, jausitės pailsėję, darbingi.
Inkstų meridiano (R) laikas – 17–19 valanda.
Mūsų savijauta šiuo metu atspindi, kiek turime energijos, gyvybinių jėgų. Rytiečiai inkstus siejo su antinksčiais, kurie gamina daug hormonų, palaikančių gyvybinį tonusą (aktyvumą). Jei žmogus skundžiasi sutrikusia inkstų veikla, dažniausiai šiuo metu pradeda kamuoti su inkstais susiję negalavimai, pavyzdžiui, ima judėti inkstuose esantis akmenukas, sukeldamas skausmų priepuolį, norime dažnai šlapintis ir pan.
Perikardo meridiano (MC) laikas – 19–21 valanda.
Tai šeimos emocinio bendravimo metas, kai visi susirenka draugėn ir dalijasi dienos džiaugsmais bei rūpesčiais. Vakarienė. Moterims būtų pravartu dirbti trumpai, iki pietų, kad anksčiau parėjusios namo paruoštų vakarienę ir gerai nusiteikusios lauktų namiškių. Rytų patarlė sako: „Laimingi tie namai, kuriuose laiminga moteris.“ Šiuo laiku žmonės lanko koncertus, teatrus. Tai dvasinės atgaivos metas.
Trijų kūno dalių meridiano (TR) laikas – 21–23 valanda.
Meridianas jungia trijų liemens aukštų organus: krūtinės, pilvo ir mažojo dubens. Tie, kas įpratę vakarieniauti vėlai, šiuo metu valgo, ruošiasi miegui. Mūsų laiko juostos gyventojams tai ir intymių santykių laikas. Mat svarbu – ne tik kuriuo metų sezonu, bet ir kuriuo paros laiku užsimezga nauja gyvybė.
Tulžies pūslės meridiano (VB) laikas – 23–1 valanda.
Šiuo metu miegame. Virškinimo procese aktyviai dalyvauja riebalus skaidančios kepenų ir tulžies pūslės išskirtos medžiagos bei fermentai. Jei sergame tulžies pūslės uždegimu ar joje yra akmenukų, tokiu metu gali prasidėti skausmų priepuoliai, kamuoti kiti nemalonūs reiškiniai. Šiam organui negaluojant, rekomenduojama kartą per savaitę daryti uždarą tulžies pūslės tiubažą. Gydytojas, tokiu metu iškviestas pas ligonį, besiskundžiantį pilvo skausmais, irgi pirmiausia įtars tulžies pūslės ar kepenų ligą.
Šiomis valandomis gali streikuoti širdis, nes širdies meridianas dirba silpniausiai.
Tiubažas – tai gydytojo skiriama procedūra tulžies išsiskyrimui gerinti. Ryte, dar nevalgę, išgerkite 1 stiklinę šilto vandens, kuriame ištirpinti 1–2 arbatiniai šaukšteliai geriamosios sodos. Tada atsigulkite ant dešinio šono ir prie jo prispauskite šiltą elektrinį ar kitokį šildytuvą. Pagulėję 45 minutes, išgerkite stiklinę šilto vandens, kurioje ištirpintas šaukštelis magnio sulfato (karčiosios druskos) ir dar pagulėkite 30 minučių. Vėliau neskubėdami išgerkite 1/2–1 stiklinę iki 40–50 °C pašildyto mineralinio vandens, dar kiek pagulėkite. Pajusite, kaip žarnynas ima gurguliuoti, o netrukus prireiks bėgti tuštintis.
Kepenų meridiano (F) aktyviausias laikas – 1–3 valanda.
Tokiu laiku miegame, mūsų organizmas, ypač nervai, ilsisi. Rytiečiai teigia, kad kepenys, smegenys ir akys – tai lyg viena glaudžiai susijusi sistema. Norėdami gerai pailsėti (kad atsigautų smegenys ir nervai), gulti eikite kuo anksčiau. Teigiama, kad iki vidurnakčio išmiegotas laikas dvigubinasi, mat tada geriausiai pailsi smegenys. Atsigulę, pavyzdžiui, 22 valandą, lengvai įprastumėte keltis 5 valandą ryto ir sėkmingai atliktumėte protinį ir fizinį darbą. Nesekinkite savo nervų sistemos, nežiūrėkite vėlyvų televizijos laidų, vidurnaktį neskaitykite romanų. Ypač save alina jaunimas, linkęs mokytis vėlyvą vakarą ar net naktį (nors naudos iš to tikrai nedaug).
Jeigu visus dienos darbus atliktumėte maždaug pagal biologinį (meridianų) laikrodį, būtumėte darbingesni, linksmesni ir sveikesni. Gerai pailsėję naktį, naują dieną pradėtumėte gerai nusiteikę.