• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grikiai: mažas grūdelis – didelė nauda

Grikių košė nuo seno laikyta vienu sveikiausių patiekalų, kuris ne tik pasotina ir suteikia energijos, bet ir leidžia išvengti daugelio ligų. Dėl maistingumo grikiai itin išpopuliarėjo tarp žmonių, kurie negali kasdien pasirūpinti pakankamai įvairiu sveiku maistu – ir nebrangu, ir organizmą aprūpina reikalingiausiomis medžiagomis. Be abejo, greta viso to – dar ir nepaprastai skanu. Tiesa, vos prieš kelerius metus smarkiai pakilus grikių kainai, imta juokauti, kad jie tapo kone prabangiu delikatesu.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaip ar taip, grikiai ant lietuvių stalo išliko gana populiarūs. O kokios naudos jie iš tiesų teikia sveikatai?

REKLAMA

Kuo naudingi grikiai?

Pasidomėjus, kokių medžiagų yra grikių kruopose, apima jausmas, kad skaitote ne kruopų aprašymą, o mikroelementų tabletės aprašą. Juose gausu geležies, kalcio, kalio, fosforo, jodo, cinko, fluoro, molibdeno, kobalto, B grupės vitaminų, folio rūgšties, vitaminų PP ir E. Grikių kruopose taip pat yra krakmolo, baltymų, cukraus, aliejaus, organinių rūgščių, riboflavino, tiamino. Lizino ir metionino kiekiu grikių baltymai pranoksta visas kitas grūdines kultūras. Juose esančios maistingosios medžiagos įsisavinamos itin lengvai ir greitai.

REKLAMA
REKLAMA

Grikiai teigiamai veikia kepenis ir žarnyną. Juos patariama vartoti užkietėjus viduriams, taip pat žmonėms, kurių kraujyje padidėjęs cholesterino kiekis. Grikiai valgiaraštyje naudingi ir sergant osteoartritu, depresija, pilvo ertmės organų ligomis. Grikių kruopos ilgam užsilaiko skrandyje, taigi ilgam užtikrina sotumo jausmą, todėl ypač tinka norintiems sulieknėti. Reguliariai valgant grikių košę, susidaro palankios sąlygos kepenų akmenims gydyti.

Grikiuose gausu rutino, todėl jie teigiamai veikia kraujagyslių sistemą. Grikiai taip pat naudingi medžiagų apykaitai, rekomenduojami tiems, kurių silpnos venos, kenčiantiems nuo kraujagyslių spazmų ir tinimų, taip pat dažnai trūkinėjant kapiliarams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip išsivirti gardžią grikių košę?

Visų pirma – nepamirškite grikių perrinkti. Jei nesate tikri, kad nusipirkote švarias kruopas, grikius valgyti gali būti net pavojinga. Pavyzdžiui, galite nusilaužti danties kraštą į akmenėlį. Grikių lukštų, kurių taip pat pasitaiko kruopose, baimintis nereikėtų – jie žmogaus organizmui net labai naudingi.

Prieš virdami košę, grikius keletą kartų perplaukite – taip pašalinsite dulkes, kurios gali suteikti kruopoms nemalonų prieskonį.

Į puodą įpilkite 800 mililitrų vandens, suberkite 450 gramų grikių kruopų. Pasūdykite – vanduo turėtų būti šiek tiek sūrokas jau pradėjus virti. Užvirinkite vandenį su kruopomis, uždenkite dangteliu ir patroškinkite ant mažos ugnies 15 minučių. Baigiant virti žvilgtelėkite, ar grikiai ne per drėgni, jei vanduo nepakankamai susigėrė į kruopas, palikite keletą minučių puodą virti atidengtą – kad nugaruotų vandens perteklius. Taip pat stebėkite, kad grikiai nepridegtų. Jei jie pradeda svilti ir kibti prie puodo, galite įpilti šiek tiek vandens – bet tik labai nedaug!

REKLAMA

Išvirusią grikių košę galima gardinti aliejumi (ypač tiks išraiškingo skonio moliūgų sėklų ar skrudintų sezamų aliejus), sviestu, įvairiais padažais. Ši košė gali būti valgoma ir kaip savarankiškas patiekalas, ir kaip priedas prie mėsos, žuvies patiekalų, daržovių troškinių.

Ar gali grikiai pakeisti mėsą? Pasak kai kurių dietologų – taip. Grikiuose esantys baltymai lengvai įsisavinami. Tačiau grikiuose visai nėra vitamino B12, kurio yra mėsoje. Šio vitamino stygius gali sutrikdyti kepenų veiklą.

Priemonė sergant mažakraujyste: grikių kruopas pakaitinkite sausoje keptuvėje (neleiskite pridegti). Tada ataušinkite ir sumalkite kavamale, kad susidarytų miltukai. Du šaukštus šių miltelių įberkite į stiklinę pašildyto (bet ne karšto) pieno, išmaišykite, palikite keletą minučių pastovėti ir išgerkite. Rekomenduojama vartoti tris kartus per dieną po stiklinę. Per mėnesį geležies kiekis turėtų normalizuotis.

REKLAMA

Miegoti ant grikių lukštų – sveika, patogu, ekologiška

Gaminant grikių lukštų čiužinius ir pagalves naudojamos ne grikių kruopos, o lukštai. Grikio lukštas – kaip riešuto kevalėlis – kietokas ir gana atsparus trynimui. Patrynus delnuose lukštų saujelę, nepakils nė viena dulkė – lukštai nelūžta ir nesidėvi, tik per kurį laiką apsitrina, todėl ant jų miegoti dar patogiau – jie lengviau byra ir atitinka kūno linijas. Grikių lukštai stangrūs ir atsparūs spaudimui. Todėl jais užpildytoje pagalvėje išlieka oro tarpai, o galva visada lieka vėsi. Grikių lukštai patikimai apsaugo bręstantį grikio grūdą nuo kenkėjų, jie yra kieti ir nemaistingi. Todėl jais užpildytose pagalvėse ir čiužiniuose nesiveisia jokie nepageidautini gyviai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palyginus su įprastinėmis pagalvėmis ir čiužiniais, grikių lukštų gaminiai turi unikalių privalumų:

* pralaidūs orui, todėl nesukelia prakaitavimo,

* miegant ant grikių lukštų pagalvių, palengvėja migreniniai galvos skausmai, nes gerai atsipalaiduoja galvos ir kaklo raumenys,

* mažiau arba visai neknarkiama, nes suteikus geresnę atramą kaklui, sumažėja oro pasipriešinimas kvėpavimo takuose,

* dėl geresnio ir greitesnio atsipalaidavimo mažiau vargina nemiga.

Parengė Laura Mureikaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų