• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Philipas Crilly‘is yra farmakologijos dėstymo bendradarbis Didžiosios Britanijos Kingstono universitete. Vaistai gali sąveikauti su maistu ir gėrimais, o ne tik su kitais vaistais, sako jis.

Philipas Crilly‘is yra farmakologijos dėstymo bendradarbis Didžiosios Britanijos Kingstono universitete. Vaistai gali sąveikauti su maistu ir gėrimais, o ne tik su kitais vaistais, sako jis.

REKLAMA

Žinoma, kad greipfrutų sultys sulėtina statinų skaidymą organizme. Pasaulio populiacijai senstant, vis daugiau žmonių naudoja įvairias vaistų kombinacijas nuo keleto skirtingų ligų.

Tai gali sukelti įvairias jų sąveikas ir pašalinį poveikį, apie kurį turėtų žinoti visi, įspėja Kingstono universiteto farmakologijos dėstymo bendradarbis.

Vaistai gali sąveikauti ne tik vieni su kitais, bet ir su maistu bei gėrimais, o taip pat ir su populiariomis vaistinėmis žolelėmis.

„The Conversation“ parašytame straipsnyje Philipas Crilly‘is atskleidžia kai kuriuos įsimintiniausius dalykus ir pateikia kombinacijų, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį, apžvalgą.

REKLAMA
REKLAMA

1. Statinai ir greipfrutų sultys

Daugeliui žmonių yra išrašomi statinų šeimos vaistai nuo širdies priepuolių ir smūgių. Statinai yra pagrindinis cholesterolio valdymo ramstis, tačiau jie neapsieina be sąveikavimo su kitais vaistais ar maistu.

REKLAMA

Viena ypač svarbi sąveika, į kurią reikėtų atkreipti dėmesį, yra tai, kad statinai sąveikauja su greipfrutų sultimis.

Sužinoję, kad turi aukštą cholesterolį, žmonės dažnai imasi gyvenimo būdo pokyčių ir dėl to dažnai ima vartoti daugiau vaisių ir daržovių.

Nors tai – sveikintinas dalykas, svarbu žinoti, kad greipfrutų sultys gali sulėtinti statinų skaidymosi procesą organizme ir taip jų kiekis kraujyje gali padidėti, o tai sąlygoja daugiau pašalinių efektų. Vienas iš žinomesnių statinų pašalinių efektų – žala kepenims. Kaip žinia, nemažai kepenų ligų, pavyzdžiui, cirozė, yra mirtina. 

REKLAMA
REKLAMA

2. Varfarinas ir žalios lapinės daržovės

Varfarinas – tai vaistas, naudojamas kraujo krešulių prevencijai ir gydymui, dažnai išrašomas Didžiojoje Britanijoje. 

Varfariną vartojantys žmonės turi reguliariai tirtis kraują, kad būtų ramu, jog jie vartoja konkrečiam savo susirgimui reikiamą dozę. Minėtina šio vaisto sąveika yra su vitaminu K.

Vitamino K turintys maisto papildai ir pats maistas, pavyzdžiui, žalios lapinės daržovės bei žalioji arbata, gali susilpninti varfarino poveikį pagreitindamos jo šalinimą iš organizmo, o tai reiškia, kad šį vaistą vartojantys žmonės gali patirti rimtų to pasekmių – gali padidėti širdies smūgio ar giluminės venų trombozės rizika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistus išrašančiam gydytojui reikėtų pasakyti apie savo mitybos pokyčius, kad jums galėtų būti išrašyta tinkama varfarino dozė.

3. Antidepresantai ir ibuprofenas

Selektyviųjų serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI) grupės antidepresantai, pavyzdžiui, citalopramas, vartojami su priešuždegiminiais nuskausminamaisiais, pavyzdžiui, ibuprofenu, gali padidinti vidinio kraujavimo riziką.

Tai paprastai siejama su skrandžio veikla, o sąveikos simptomų tarpe – tamsios spalvos išmatos, skrandžio skausmai, nuovargio jausmas, vėmimas krauju ir alpimo ar svaigulio jausmas.

Šio pašalinio poveikio galima išvengti kartu vartojant skrandį apsaugančius vaistus, pavyzdžiui, lansoprazolį.

REKLAMA

Tačiau svarbu pastebėti, kad kai kurie skrandį apsaugantys vaistai taip pat gali sąveikauti su antidepresantais, todėl juos rinktis reikia atsargiai.

4. Metronidazolas ir alkoholis

Metronidazolas yra dažnai, ypač nuo dantų infekcijų, išrašomas antibiotikas. Nors vaistininkai dažnai įspėja nevartoti alkoholio, jei geriate receptinius vaistus, šis patarimas yra labai svarbus metronidazolo atveju.

Alkoholio vartojimas kartu su metronidazolu gali sukelti stiprų pykinimą ir vėmimą. Alkoholio vengti reikėtų ne tik tuomet, kai vartojate metronidazolą – pabaigus antibiotikų kursą reikėtų palaukti dar bent dvi dienas.

Tai reikalinga tam, kad vaistas tikrai būtų pasišalinęs iš organizmo.

5. Jonažolės ir kontraceptinės tabletės

Jonažolės – tai populiarios vaistinės žolelės, naudojamos nestipriems depresijos simptomams malšinti. Kai kurie žmonės mano, kad kadangi tai – tik žolelė, ji yra visai nekenksminga. Tai – netiesa.

REKLAMA

Praėjusį lapkritį atskleista, kad pusė pensinio amžiaus žmonių kas dieną geria penkis skirtingus vaistus.

Tyrimo metu buvo aptiktas nerimą keliantis vyresnio amžiaus žmonių medikalizacijos požymis – paaiškėjo, kad šis skaičius per 20 metų padidėjo keturis kartus.

Rodiklis pakilo nuo 12 iki 49 procentų – tai atitinka 4,5 milijono pensininkų Anglijoje.

Visai jokių vaistų nevartojančiųjų skaičius nukrito nuo 20 procentų iki vos septynių.

Kembridžo universiteto vadovaujami mokslininkai sako, kad pokyčius iš dalies paaiškina Didžiosios Britanijos laburistų partijos įvesta sistema, kuri šeimos gydytojams už vaistų išrašymą numato premijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai atskleidė, kad yra net tokių pacientų, kurie kasdien geria 23 skirtingus vaistus.

Jonažolė yra vienas iš enzimų induktorių – medžiagų, pagreitinančių kitų medžiagų dalijimąsi. Jei skatinamas kito vaisto dalijimasis didesniu nei įprasta greičiu, šis vaistas darosi mažiau efektyvus.

Nors jonažolės tokį poveikį gali turėti daugeliui vaistų, ypatingai reikėtų atkreipti dėmesį į kontraceptines tabletes. Jonažolės mažina kontraceptikų veiksmingumą ir padidina tikimybę, kad juos vartojanti moteris pastos.

Ši sąveika tokia stipri, kad Didžiosios Britanijos medicinos ir sveikatos apsaugos produktų reguliavimo agentūra įspėja, kad kontraceptinių tablečių ir jonažolių kombinacijos apskritai reikėtų vengti.

REKLAMA

6. Kalcio papildai ir kiti vaistai

Mums senstant, kaulai silpnėja, todėl daugeliui žmonių yra išrašomi kalcio ir vitamino D papildai, kad kaulai būtų stipresni ir nelūžtų.

Nors šie papildai daugeliui yra naudingi, svarbu suprasti, kad jie gali paveikti tai, kaip organizmas įsisavina kitus vaistus.

Į šių medikamentų grupę įeina vaistai maliarijos prevencijai, kai kurie antibiotikai ir vaistai nuo sumažėjusio skydliaukės aktyvumo.

Daugelio vaistų atveju pakanka nevartoti kalcio ir kitų vaistų tuo pačiu metu. Dažniausiai užtenka dviejų – šešių valandų pertraukos tarp vieno medikamento ir kito.

Jei vartojate kuriuos nors šiame straipsnyje minimus vaistus, labai svarbu nenustoti jų vartoti tol, kol nepasitarsite su gydytoju.

Bet kokie staigūs vartojamų medikamentų pokyčiai gali turėti rimtesnių už šiame straipsnyje aprašytą sąveikų poveikį, pasekmių.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų