Plačiau apie erkių sukeliamas ligas ir kaip nuo jų apsisaugoti pasakoja „8 drambliai” veterinarijos klinikų gydytojas- Augustas Janulevičius.
Erkių sezonas jau čia
Atėjus pavasariui ir vidutinei oro temperatūrai pakilus iki 5-7 laipsnių šilumos, miškuose ir žolynuose prabunda erkės. Tyrimų duomenimis, aktyviausiai erkės maitinasi gegužės pabaigoje – birželio pradžioje ir rugpjūčio gale iki rugsėjo vidurio. Šie gyviai mėgsta drėgmę ir šilumą, o savo aukų tyko įlipusios į žolę apie 10-20 cm aukščiau žemės paviršiaus.
Daugelis erkių rūšių – pavojingos, kadangi savo aukai gali perduoti mirtinas infekcines ligas. Prasidėjusį erkių sezoną dažniausiai pirmieji pastebi būtent keturkojų augintojai, nes erkės itin greitai ir lengvai užlipa ant augintinių kailio.
Nereikėtų nuvertinti
Neretai į apsaugą nuo erkių augintinių šeimininkai žvelgia pro pirštus ir suskumba pasirūpinti tik tuomet, kai įsisiurbia pirmasis nelauktas svečias. Veterinarijos gydytojas Augustas Janulevičius pasakoja, kad erkės itin pavojingos dėl jų sukeliamų pernešamų ligų. „Pagrindinė priežastis, kodėl reikia apsaugoti augintinius nuo erkių, tai jų pernešamos ligos. Įsisiurbus erkei, tos ligos gali sukelti labai rimtus negalavimus“, – pasakoja specialistas.
Jeigu erkės įsisiurbimo išvengti visgi nepavyko, ištraukus erkę būtina stebėti augintinio savijautą, o pastebėjus pirmuosius infekcijų simptomus – vangumą, karščiavimą, apetito stoką, vėmimą, patamsėjusią šlapimo spalvą, būtina kuo skubiau kreiptis į specialistus. Erkei užkrėtus augintinį dažniausiai pasireiškia šios ligos: babeziozė, erlichiozė, anaplazmozė ar Laimo liga. Pasak specialistų, kuo anksčiau nustatoma liga ir pradedamas gydymas, tuo didesnė tikimybė išgelbėti augintinį.
Tyko net ir miestuose
Manantiems, kad erkės gyvena tik miškingose vietovėse, derėtų suklusti. A. Janulevičius teigia, kad nors dažniausiai erkės sutinkamos miškuose, parkuose, krūmynuose ar kitose vietose , kur yra aukšta bei tanki žolė, visgi, erkės paplitusios ir miesto vietovėse. „Net mažiausiose pievelėse, parkeliuose ir namų kiemuose gali būti erkių, kurios lengvai suras augintinį, užlips ir įsisiurbs“, – sako A. Janulevičius.
Būtina pasirūpinti tinkama apsauga
Apsaugos priemonių nuo erkių pasirinkimas platus – galima įsigyti specialius antkaklius, lašiukus ar tabletes. Norint pasirinkti pačią tinkamiausią priemonę, reikėtų įvertinti individualias augintinio ypatybes.
„Naudojant antkaklį ar lašiukus, kurie lašinami ant augintinio odos, labai svarbu atkreipti dėmesį į auginio kailio ilgį, tankį. Taip pat vasaros metu lašiukų ar antkaklio efektyvumas gali sumažėti dėl kasdienių maudynių, nes oda ir kailis būna nuolat drėgni. Kalbant apie tabletes, jos taip pat yra gera apsauga, nors yra gyvūnų, kurių virškinamasis traktas tablečių netoleruoja – augintinis jas išvemia ar ima viduriuoti. Iš patirties galiu pasakyti, kad nuo užsikrėtimo erkių platinamomis ligomis, veiksmingiausiai apsaugo tabletės, tačiau tai tik mano asmeninė patirtis“, – sako Augustas Janulevičius.
Svarbiausia – nuoseklus naudojimas
Norint, kad apsauga nuo erkių pernešamų ligų būtų veiksminga, svarbu pasirinktas priemones naudoti pagal nurodymus. „Dažniausiai žmonės daro klaidą lašindami lašiukus nuo erkių ant augintinio kailio. Iš tiesų, lašiukus būtina lašinti ant gyvūno odos. Ta pati taisyklė galioja ir antkakliams – jeigu augintinio kailis ilgas ar tankus, būtina jį patrumpinti taip, kad antkaklis liestų odą“, – pasakoja A. Janulevičius.
Taip pat veterinarijos gydytojas akcentuoja, kad svarbu nepamiršti ir priemonių galiojimo laiko: „Negalima pamiršti, kad kiekviena apsauga turi savo galiojimo laiką. Būtina apsaugą atnaujinti iš karto, kai tam ateina laikas, kad liktų kuo mažiau laiko tarpų, kuomet augintinis neapsaugomas“.
Nepamirškite ir skiepų
Augustas Janulevičius sako, kad nors žmonės ir gali pasiskiepyti nuo erkių sukeliamų ligų, augintiniams tokie skiepai kol kas nėra taikomi. Nors skiepai nuo erkių pernešamų ligų nėra taikomi, derėtų pasirūpinti ir skiepais nuo kitų ligų.
„Atvedus jauną gyvūną pas veterinarijos gydytoją, visus privalomus virusinių ligų profilaktinius skiepus jis gauna iki 12-tos savaitės, o nuo pasiutligės 12-tą savaitę ir būna apsaugotas nuo infekcinių ligų. Toliau skiepai atliekami pagal vakcinavimo schemą. Paprastai augintinį rekomenduojama skiepyti kas metus“, – teigia veterinarijos gydytojas.