Kas yra erekcijos sutrikimai?
Erekcijos sutrikimais apibūdinama tokia būklė, kai vyrui sunku išlaikyti standų lytinį organą tam, kad būtų tinkamai atliekamas lytinis aktas. Tarkime, vyrui sunku palaikyti varpos stangrumą tiek, kad lytinis aktas būtų sėkmingai užbaigtas arba jam netgi sunku pradėti lytinį aktą, nes varpa nesukietėja tiek, kad iš viso būtų įmanoma pradėti veiksmą. Taigi, paprastai tariant, erekcijos sutrikimai susiję su vyro negalėjimu atlikti lytinio akto dėl to, kad varpa pakankamai nesukietėja.
Bet kuriam vyrui dėl tam tikrų aplinkybių gali retkarčiais sutrikti erekcijos funkcija, tarkime, buvo sunki diena darbe, už sienos gali kažkas išgirsti ar jaudinamasi dėl naujos partnerės – tai visiškai normalu bet kuriam vyrui, nepaisant jo amžiaus. Vis dėlto jei erekcijos sutrikimai kamuoja dažnai ar beveik nuolatos, tuomet geriau nedelsti ir kreiptis į specialistą.
Dėl kokių priežasčių gali išsivystyti erekcijos sutrikimai?
Pirmiausia būtina pabrėžti, kad vyriškoji erekcija nėra jau toks paprastas procesas, apimantis tik lytinio organo „paruošimą“ lytiniam aktui. Tai gana sudėtinga kaskada, į kurią įtraukiama daugybė organizmo sistemų, pavyzdžiui, psichologinė, neurologinė, kraujagyslinė, hormoninė ir kt. sistemos. Paprastai tariant, bet koks sutrikimas bet kurioje sistemoje gali labai reikšmingai pažeisti patį procesą – vyriškąją erekciją.
Jauniems vyrams būdingesnės erekcijos problemos susijusios su psichologine būkle, stresu, perdegimu ir pervargimu. Daug įtakos turi ir gyvenimo būdas, tarkime, rūkymas ir alkoholio vartojimas, per mažas fizinis aktyvumas. Kai kurių vaistinių preparatų šalutiniai poveikiai susiję būtent su erekcijos sutrikimais – vertėtų paminėti raminamuosius ir migdomuosius vaistinius preparatus, antidepresantus, antihipertenzinius (nuo padidėjusio kraujo spaudimo) vaistus. Vyresniems vyrams, tarkime, nuo penkiasdešimties metų amžiaus, įtakos nekokybiškai erekcijai dažniau turi kraujagysliniai sutrikimai, pavyzdžiui, aterosklerozė. Iš pradžių sutrinka rytinė erekcija ir vis dažniau erekcijos disfunkcija atsiranda ir lytinių santykių metu.
Kodėl nereikėtų gėdytis kreiptis pagalbos?
Lytinė sveikata – gana delikati tema ir daugybė vyrų gėdijasi konsultuotis dėl bet kokių urologinių problemų, tačiau, džiugu, kad stigma po truputėlį mažėja ir vyrai vis labiau išdrįsta kalbėti apie seksualinę sveikatą. Juk kreiptis į urologą ar seksologą yra taip pat svarbu, kaip ir į kardiologą ar neurologą. Vertėtų atsiminti, kad neįsisenėjusią problemą lengviau spręsti nei įsisenėjusią, o erekcijos sutrikimų paplitimas tarp į penktą-aštuntą dešimtį įžengusių vyrų yra mažiausiai penkiasdešimt procentų. Vadinasi, tai jau ne taip ir retai pasitaikanti sveikatos problema. Sunkus erekcijos sutrikimas nustatomas iki dešimt procentų besikreipiančių pacientų, tačiau iki galo neaišku, koks problemos paplitimas iš tikrųjų – daugybė vyrų vis dar gėdijasi apie tai kalbėti, o gėdytis tikrai nereikėtų.
Kas galėtų padėti suvaldyti erekcijos sutrikimus?
Pirmiausiai reikėtų pagalvoti, koks gyvenimo būdas propaguojamas ir kiek streso jaučiama. Galbūt tai sritys, kuriose galima dar gerokai patobulėti? Mesti rūkyti ir daugiau judėti? Pakeisti daug streso keliantį darbą? Stengtis gydyti gretutines kraujotakos ligas? Taip pat verta žinoti, kad šiuolaikiniai vaistai nuo erekcijos sutrikimų – labai veiksmingi, kokybiški ir saugūs. Žinoma, prieš pradedant vartoti tokius vaistinius preparatus, būtina pasikalbėti su gydytoju, atlikti reikiamus tyrimus, įvertinti galimas rizikas. Nereikėtų galvoti, kad šiuolaikiniai vaistiniai preparatai būtinai sukels veido raudonį ar jų poveikio reikės laukti ilgai ir taip bus “sugadinamas” spontaniškumas. Antrosios kartos vaistai vartojami labai paprastai – pagal poreikį, iš karto prieš lytinius santykius. Dėl greitos jų veikimo pradžios ir optimalaus terapinio lango atsiranda natūralus spontaniškumas lytiniuose santykiuose, be to, tokiems antrosios kartos vaistams būdinga žymiai mažesnė šalutinių reakcijų rizika. Taigi nebijokite ir kreipkitės į gydytoją – jis tikrai žinos, ką daryti ir nuo ko pradėti, norint keliauti keliu link kokybiškesnių lytinių santykių su didesniu pasitikėjimu savimi.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!